Kendi işini kuracaklara destek

Hürriyet Haber
16.02.2011 - 15:14 | Son Güncelleme:

Doğu Marmara ABİGEM A.Ş’nin Türkiye İş Kurumu, KOSGEB ve bölge ticaret odalarıya işbirliği yaparak düzenlediği “ Uygulamalı Girişimcilik Programı” eğitimleri yeni girişimcilere iş sahibi olma olanağı sunuyor. Bu işbirliği çerçevesinde, 2010 yılı boyunca Doğu Marmara ABİGEM tarafından verilen eğitimlere katılarak sertifika alan yeni girişimcilere hibe ve kredi de sağlandı.

Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerinde, katılımcılara toplam 72 saat eğitim veriliyor. Programı tamamlayan yeni girişimciler işletmelerini kurdukları taktirde yapılan harcamaları belgelemek koşuluyla KOSGEB’in yeni girişimci desteği için başvuruda bulunuyorlar.

Bu girişimcilere uygulama sırasında iki seçenek sunuluyor:

İlk seçenekte, KOSGEB’in düzenlemiş olduğu kurula iş planlarını sunup, kurulu geçen girişimci adayları; 27 bin TL geri ödemesiz destek alabiliyorlar. Bunun dışında, istedikleri taktirde ayrıca 70 bin TL faizsiz kredi desteği de kullanabiliyorlar. İkinci seçenek tercih edildiği taktirde, banka teminat mektubu alınması gerekiyor ve iki yıl ödemesiz dönemden sonra 3 ay x 8 taksitte geri ödemeli destek sağlanabiliyor.

Doğu Marmara ABİGEM tarafından organize edilen Uygulamaları Eğitim eğitim programları kapsamında yeni girişimcilere sunulan 72 saatlik eğitimin ardından,  2010 yılının ikinci yarısında Kocaeli’nde 72, Sakarya’da 48, Düzce’de ise 20 girişimci adayı işlerini kurmak için harekete geçti. Girişimci adayları bu program kapsamında aldıkları eğitimin ardından hedefledikleri projelerini gerçekleştirebilmek için KOSGEB tarafından sağlanan kredi ve hibe desteğini almaya hak kazandılar.

ABİGEM Doğu Marmara A.Ş Genel Müdürü Mehmet Turabi eğitim programları hakkında şunları söyledi:

“İş fikrine sahip girişimciye iş kurmanın tüm aşamalarına ilişkin doğru bilgi, eğitim ve iş kurma becerilerini geliştirme konularında danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Bu programın süreçleri ve girişimcilere iş planı, pazarlama, hukuk ve şirket kurmanın mali boyutları hakkında bilgiler verilmektedir. Girişimci adaylarının aldıkları eğitimin ardından iş planlarını oluşturarak iş kurmaları hedeflenmektedir.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı