Ege Haberleri

EGE

  Kendi elimizle rakiplere verdik

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  10.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.08.2012 - 16:35

  EXPO konusunda dünyanın en önemli uzmanlarından biri olarak kabul edilen İspanyol Juan Correas’ın İzmir için danışmanlık yapmak istediği ancak rakiplerimizden Rusya’nın Ekaterinburg kentinin teklifini kabul ettiği ortaya çıktı.

  EXPO’ları düzenleyen BIE yetkililerine, özellikle de Genel Sekreter Loscertales’e yakın bir isim olan Correas daha önce defalarca Türkiye’ye ve İzmir’e gelmişti. Şubat 2011’de İzmir Valiliği’ndeki Takip Kurulu Toplantısı’na katılmış, adaylık konusunda acele edilmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu.

  Kendi elimizle rakiplere verdik

  Geri dönen kimse olmadı
  Telefonla ulaştığımız Juan Correas, Türkiye’yi, özellikle de İzmir’i çok sevdiğini söyledi. 2.5 yıldır 2017 adayı Kazakistan’a, 5 aydır da Rusya’ya danışmanlık yaptığını belirten Correas, şöyle dedi: “Çok üzgünüm. Çünkü ülkenizi ve İzmir’i çok seviyorum. İzmir’e EXPO 2015 adaylık sürecinde defalarca geldim. 2020 adaylığı için de yardımcı olmak istedim. Çok uzun bir süre bekledim. Hatta İzmir’le ilgili tavsiyelerde bulunup, yardımcı olmak konusundaki görüşlerimi mektupla da bildirdim. Ancak bana bir kez bile olsun geri dönülmedi. Vali Bey’e bunu sorduğumda biraz daha beklememi, İZKA’dan bana ulaşılacağını söyledi. Ne arayan oldu, ne de soran. Ben de kasımda Ruslarla el sıkıştım.”

  Kendi elimizle rakiplere verdik

   

  Asistana da ilgi yok
  Öte yandan, BIE Genel Sekreteri Vincente Loscertales’in asistanlığını yapan Federica Busa’nın da İzmir için danışmanlık yapmak istediği ama ilgi görmeyince bir başka rakibimiz Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentiyle anlaştığı ortaya çıktı. EXPO çevresinden uzmanlar, bu iki ismin danışmanlığının, BIE içinden olmaları nedeniyle çok önemli olduğunu vurguladı.

  Sevilla’nın genel sekreteriydi
  İspanya Sevilla’da 1992’de düzenlenen EXPO’nun genel sekreteri olan Juan Correas, EXPO Zaragoza 2008, Shanghai 2010 ve Yeosu 2012’nin de Uluslararası EXPO Danışmanlığı görevini yürüttü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı