Gündem Haberleri

  Kendi bakanını ‘inkâr’ etti

  Hürriyet Haber
  08.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa Hükümeti, 1915 Olayları’nı soykırım olarak kabul etmeyenleri cezalandırmayı öngören yeni bir yasa tasarısını gündeme getirecek.

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un, inkâr yasasının artık gündemlerinde olmadığını açıklamasının ardından bu ülkedeki Ermeni diasporasından büyük tepki geldi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dün, ülkedeki diasporaya bağlı tüm sivil toplum örgütlerinin şemsiye kuruluşu CCAF’nin eşbaşkanı M. Franck Papazian’ı aradı. CCAF’den yapılan yazılı açıklamaya göre Hollande, muhattabına, “inkâr yasası konusunda daha önce verdiği sözü tutacağını” aktardı. Bir Elysee kaynağı da gelişmeyi AFP’ye doğrulayarak, “Cumhurbaşkanı, seçim kampanyası sırasında bazı sözler verdi. Bu sözleri tutacak” ifadesini kullandı. Hollande bu ay sonunda CCAF’den bir delegasyonu kabul edecek ve taraflar, daha önce tüm meclislerden geçtiği halde Anayasa Konseyi’ne takılan inkâr yasasının yeni versiyonunun nasıl olacağı konusunda istişareler gerçekleştirecek.

  Davutoğlu’nun yanında söylemişti

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, inkâr yasasının gündemden kalktığına ilişkin açıklamayı, perşembe günü Paris’te ağırladığı Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’yla ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında yapmış, “Bu konu artık yasa olarak gelemez. Çünkü yasayı Anayasa Konseyi iptal etti. Aynı yolla gelirse, yine aynı sonuç alınır. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri destekleyeceğiz. Tansiyonu düşürmek istiyoruz” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı