Gündem Haberleri

  Kenan Evren hastaneye kaldırıldı

  Yaşar ANTER/ BODRUM(Muğla)(DHA)
  03.08.2009 - 19:44 | Son Güncelleme:

  7'NCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bodrum Yalıkavak'daki yazlığında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Evren’in yoğun bakıma alındığı, kendisine kan verildiği öğrenildi.

  Kenan Evren saat 19.15'de Yalıkavak'tan ambulansla Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi'ne getirildi. Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, Evren'in tetkik ve incelemelerinin sürdüğünü, muhtemelen bağırsak kanamasıyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiğini söyledi.

  YOĞUN BAKIMA ALINDI

  Kenan Evren’in Yalıkavak’daki yazlığında rahatsızlandığı sırada solunumunun da durduğu öğrenildi. Evren’e ilk müdahaleyi evin yakınında bekleyen ambulansdaki doktor tarafından evde yapıldı. Evren daha sonra tam donanımla ambulansa alınıp müdahaleye burada devam edildi. İki ambulans ve korumalar eşleğinde hastaneye getirilen Evren’in yoğun bakıma alındığı, kendisine kan verildiği öğrenildi.

  BAŞHEKİM: "DURUMU CİDDİYETİNİ KORUMAKTA"

  Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit Kenan Evren’in rahatsızlığıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  “Kenan Evren’in evinde fenalaştığı ve solunum güçlüğü çektiği haberinden hemen sonra iki ambulansı evine sevkettik. Solunum güçlüğü çekiyordu. Solunum durmak üzereydi. Yaptığımız ilk müdahalede solunumu normale getirip ambulansa naklettik. Ardından yolda gelirken Yalıkavak’da Paşa’nın nabzı 30’a kadar düştü. Tansiyonu da düştü. Acil serviste müdahale ettik. Kardiyalog Naser Can, anestezi uzmanları ve ben bizzat müdahele ettim. Nabız ve tansiyonu normal seviyeye çıkardık. Sindirim sisteminde kanama başlaması nedeniyle kan takviyesi yapmaya başladık. Daha önce de paşamız benzer sindirim sistemi rahatsızlığı çekmiş. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili ilaçlar alıyordu. Şu anda yoğun bakımda. Müdahaleler devam ediyor. Yapılacak tetkiklerden sonra daha net bir açıklama yapabiliriz.”

  Başhekim Babayiğit gazetecilerin riski gündeme getirmesi üzerine de “Bu yaş grubunda her zaman bu tür sindirim sistemine bağlı kanamalar ve solunum yetmezliklerinde her zaman risk vardır. Durumu ciddiyetini korumaktadır” dedi.

  Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da hastaneye gelerek Evren’in sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı.

  KALP PİLİ TAKILDI

  Bu arada Kenan Evren'e kalbinin durmaması için kardiyalog Naser Can tarafından geçici kalp pili takıldığı öğrenildi.

  GATA EKİBİ GELİYOR

  Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde 1918 yılında doğan 91 yaşındaki Kenan Evren’in, Gündoğan Beldesi’ndeki İstanbul Palas Otel’in sahibi Muharrem Eskiyaka’nın davetlisi olarak akşam yemeğine gitmeye hazırlanırken rahatsızlandığı ortaya çıktı. Evren’in akşam yemeği için kendisine mantı hazırlanmasını istediği, çıkmaya hazırlanırken rahatsızlandığı belirtildi.

  Bu arada GATA’dan ambulans uçakla kardiyalog ile gastroenteroloji uzmanlarından oluşan bir ekibin de Bodrum’a haraket ettiği bilgisi ulaştı.

  KIZLARI EVREN’İN YANINDA

  Kenan Evren’in iki kızının başında olduğu diğer kızının ise İstanbul’dan uçakla yola çıktığı öğrenildi.

  Üniversal Hospital Bodrum’da tedavi gören Kenan Evren’in ziyaret ederek bilgi alan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Evren’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Kalkan, “Kenan Evren’in sağlık durumu gayet iyi. GATA’ya götürülüp götürülmeyeceği ile ilgili kararı gelecek doktorlar verecek” dedi.

  Bu arada Evren’in akşam yemeği için yanına gitmeye hazırlandığı arkadaşı Kayserili işadamı Muharrem Eskiyaka da Evren’in yanına gittiğini ve görüştüğünü belirterek, “Evren’in iki kızı da yanında. Yanında şakalar yaptım, ‘bana yemeğe gelecektin, balık mı mantı mı’ dedim. ‘sen mantıyı tercih ettin, mantıyı hazırlattım ama gelmedin, ama parasını alırım. Hem de Kayseri usulü’ diyerek şaka yaptım. Durumu gayet iyi endişelenecek bir durum yok” dedi. Kaymakam Kalkan ve Eskiyaka açıklamalardan sonra hastaneden ayrıldı.

  ANKARA'YA SEVKEDİLEBİLİR

  Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, saat 21.30'da Evren'in sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kenan Evren'in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kalp ritmi ve tansiyonunun normale döndüğünü anlatan Babayiğit, “GATA'daki doktorlarıyla yaptığımız görüşmelerle uygulanacak tedavi yöntemini belirledik. Şu anda sindirim sitemindeki kanamayla ilgili müdahaleyi sürdüyoruz. Saat 21.15'de Ankara'dan kalkan ambulans uçakdaki uzmanlar Evren'i görüp tetkik yaptıktan sonra Ankara'ya gidip gitmeyeceğine karar verilecek. Şu andaki belirtiler ambulans uçakla Ankara'ya götürülebileceği yönünde. Çünkü kalp ritminde ve tansiyonunda düzelme var. Kendisiyle görüşüyoruz. Şuuru ve bilinci açık durumda” dedi.

  Evren'i emekli Orgeneral Fikret Küpeli de ziyaret etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı