Gündem Haberleri

  Kenan Evren Caddesi'nin adı değişiyor

  Yaşar ANTER/ BODRUM(Muğla), (DHA)
  07.02.2011 - 13:21 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesi’nde 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in adının verildiği caddeye "Aratepe Demokrasi" veya "Aratepe Mustafa Balbay" adlarından hangisinin verileceği yarın belli olacak.

  Bodrum Demokratik Düşünce Platformu (BDDP), 6 yıl önce villa yaptıran ve yaz aylarının belirli bölümlerini Yalıkavak Beldesi’nde geçiren 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in adının verildiği caddenin isminin değiştirilmesi için 500 imza toplayarak belediyeye dilekçe verdi. Platform üyeleri caddenin isminin "Aratepe Demokrasi Caddesi" olmasını istedi. BDDP üyelerinin önerisi bugün Yalıkavak Belediye Meclisi Toplantısın’da görüşüldü. Toplantı öncesi jandarmanın geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Toplantıyı BTP Bodrum İlçe Başkanı İdris Danışlı, parti üyeleri ve BDDP üyelerinden oluşan yaklaşık 60 kişi izledi.

  Belediye Başkan Vekili Nevcihan Özcan ve 8 meclis üyesinin katıldığı toplantı öncesi yerel gazeteci Şenol Cömert tarafından dilekçe verilerek aynı caddenin adının "Aratepe Mustafa Balbay" olarak değiştirilmesini isteyince tartışma çıktı. Özcan ve meclis üyeleri caddenin isminin değiştirilmesi konusundaki görüşünün incelenmek üzere İmar Komisyonu’na havale edilmesini ve yarın yapılacak meclis toplantısında karara bağlanması kararlaştırıldı.

  TARTIŞTILAR

  Toplantı bitiminde Yalıkavak Belediyesi önünde gazeteci Şenol Cömert ile BDDP üyeleri arasında sert tartışma oldu. BDDP Sözcüsü Ayhan Ongun, şöyle dedi:

  "Bütün askeri darbeler gibi, 12 Eylül darbesi de yükselen demokrasi taleplerinin durdurulması, geriletilmesi için bir araç olarak kullanılmıştır. 12 Eylül darbesinin başı olan Kenan Evren’in adı ülkemizin farklı şehirlerinde birçok mahalle sokak, meydan, okul, kültür merkezi ve benzeri toplumsal alanlarda bir darbe ödülü gibi tabelalarda boy göstermiştir. Yaklaşık iki aydır yaptığımız hazırlık sonunda bugün meclisin Kenan Evren Caddesi’nin ismini değiştirilmesi yönünde karar vermesini beklerken, Mustafa Balbay isminin ortaya atılarak kaos yaratılması hoş değil. Balbay adına karşı değiliz başka bir caddeye bu isim verilebilir, ancak son anda 500 kişiye karşı bir kişinin dilekçe vererek platform girişimini engellemesi doğru değil inancındayız."

  Cömert ise, caddenin eski adının Aratepe olduğunu, daha sonra Kenan Evren olarak değiştirildiğini hatırlatırken, "Kenan Evren isminden kurtulacaksak, hepimizin amacı demokrasi ise, ruhsatlı silahı bile olmadan sadece yazdıklarından dolayı şu anda Silivri’de gün geçiren Balbay’ın isminin oraya verilmesi bir demokrasi örneğidir. Niçin itiraz edildiğini anlayamadım" dedi.

  Yalıkavak Belediye Meclisi yarın saat 15.00’te toplanarak Kenan Evren Caddesi isminin değiştirilmesini karar bağlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı