Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ken Loach’tan Araf’a alkış

  Reha ERUS / VENEDİK
  05 Eylül 2012 - 23:14Son Güncelleme : 05 Eylül 2012 - 23:14

  Venedik Film Festivali’nin ‘Orrizzanti’ (Ufuklar) bölümünde yarışan Yeşim Ustaoğlu’nun yapıtı ‘Araf’ eleştirmen ve seyircilerden tam not aldı.

  Gösterim sonrası yapılan basın toplantısına yönetmen Yeşim Ustaoğlu dışında filmin oyuncuları Özcan Deniz, Barış Hacıhan ve Neslihan Atagül katıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve toplum gerçeklerini beyazperdeye yansıttığını belirten Yeşim Ustaoğlu, genç bir kızın aşkı ve onun gerçeğini yaşamasının zorluklarını açık bir dille anlatmaya çalıştığını söyledi.

  Ustaoğlu’nun filmini izleyenler arasında ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach da vardı. Loach filmi ayakta alkışladı. Festivalde Robert Bresson Katolik Kilisesi ödülünü alırken sert açıklamalarda bulunan Ken Loach, özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel, eski İngiltere başbakanı Margaret Thatcher ve ABD Başkanı Barack Obama’yı eleştirdi. Günümüzde küresel ekonomik krizin giderek derinleştiğini hatırlatan Loach, “Bütün bunlar kapitalizmin ve siyasetçilerin suçu” dedi. Sinemacılara büyük iş düştüğünü söyleyen Ken Loach; “Biz toplumun isteklerine ışık tutabiliriz, sorunlarının çözülmesine çare olabiliriz. Örnek isterseniz, Filistin halkının çilekeş sesini duyurmasına yardım edebiliriz. Nasıl mı? Filistin’i ezen İsrail halkını değil ama İsrail devletini boykot ederek” sözleriyle büyük alkış aldı.

  Ken Loach’tan Araf’a alkış Ken Loach’tan Araf’a alkış

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı