MERSİN HABERLERİ

Kemik, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü Kutladı

IHA
01.10.2015 - 09:14Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, ’1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutladı.
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Kemik, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, hayatın her insan için farklı anlamlar taşıyan çeşitli dönemleri olduğunu belirten Kemik, "Yaşlılıkta bu önemli dönemlerden birisidir. Tüm dünyada yaşlı insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları bir nebze olsun daha iyi anlayabilmek amacı ile Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından 1 Ekim tarihi, 1990 yılından beri “Dünya Yaşlılar Günü” ilan edilmiştir" dedi.
Türkiye’deki yaşlı nüfusun giderek arttığını vurgulayan Kemik, "Bu artış, teknolojik ilerlemelerin sağladığı yaşam koşullarındaki kolaylıklar ve tıbbın sağladığı gelişmelerle beklenen yaşam süresinin artmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılık, normal bir süreç olup, bireylerin fizyolojik ve ruhsal güçlerini geri dönüşümsüz olarak yavaş yavaş kaybetme durumu olarak tanımlanabilmektedir" ifadelerini kullandı.
Her bireyin yaşlanma hızının aynı olduğuna dikkat çeken Kemik, şöyle devam etti:
"Yaşlanmayla birlikte işitme, görme, tat ve koku alma duyularında da belirgin azalma görülmektedir. Yaşlılarda hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, kemik ve eklem hastalıkları, mental hastalıklar, böbrek hastalıkları, solunum ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklara sık rastlanılmaktadır. Çok erken dönemlerden itibaren sağlıklı bir yaşam sürdürüldüğünde ’Sağlıklı Yaşlanma’dan söz edilebilir. Yeterli ve dengeli beslenme, bedensel etkinlik, alkol ve sigara kullanmama, yeterli ve düzenli uyku, stresle baş edebilme, boş zamanları üretken bir biçimde değerlendirebilme.
Unutmayalım ki sevgiye en çok muhtaç olanlar yaşlılarımızdır. Bizler yaşlılarımıza gösterdiğimiz sevgiyle genç kuşağa örnek olmayı başardığımız ölçüde yaşlandığımızda saygıyı hak edebileceğiz. Bizleri bu günlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek, toplum olarak hepimizin görevidir. Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tüm yaşlılarımızın “Dünya Yaşlılar Günü”nü kutlar. Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dileriz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Kemik, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü Kutladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 09 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kemik, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü Kutladı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı