Ege Haberleri

EGE

  Kemeraltı'na hayat öpücüğü

  Hürriyet Haber
  29 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2012 - 15:00

  Dünyanın en büyük açık hava çarşısı Kemeraltı'nı eski günlerine döndürmek için, İzmirli bir grup iş insanının kurduğu TARKEM adlı şirket çarşının yeniden cazibe merkezi olması dev yatırımlara hazırlanıyor.


  TARİHİ Kemeraltı Çarşısı'nı eski günlerine döndürmek için İzmirli bir grup iş insanı tarafından kuruluş çalışmaları sürdürülen Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (TARKEM) Kurucu Başkanı Sıtkı Şükürer, çarşının yeniden cazibe merkezi olması için “ateşleyici” rolünü üstlendiklerini vurguladı.
  İzmir'de 120 ortakla Eylül ayında kurulacak ve kuruluşuyla çarşıyı turizm merkezi yapmayı amaçlayan TARKEM'le ilgili İzmir basını temsilcilerine bilgi verildi. Fuar Anemon Otel'de gerçekleştirilen toplantıyı görüş alışverişinde bulunmak için düzenlediklerini anımsatan Şirket Kurucu Başkanı Sıtkı Şükürer, çarşıyı el birliği ile hak ettiği konuma getirmek istediklerini vurguladı. Eylül ayında kurulacak şirkete İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tarihi Kemeraltı Derneği olmak üzere çarşı ile ilgili her kurumun ortak olduğunu ifade eden Şükürer, toplam 120 ortaklı şirketleri ile Kemeraltı’nın ateşleyicisi olacaklarını kaydetti.
  “OLAĞANÜSTÜ DEĞERDE BİR MÜCEVHER
  Şükürer, daha önce yapılan projeleri de değerlendirerek çarşıda “başlangıç vuruşu” yapmak istediklerini kaydederek şöyle konuştu: “Kemeraltı dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi. 8 bin 500 dükkan bulunuyor. Şu anda ulaşım, güvenlik, hijyen, işporta başta olmak üzere birçok sorunu var. Ancak burası olağanüstü değerde bir mücevher. Biz bu mücevheri ortaya çıkarmak istiyoruz. Bunun için Eylül ayında şirketimizi kuruyoruz. Yıl sonuna kadar fizibilite çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. 2013 yılından itibarende bina satın alarak restorasyonlara başlayacağız. Gastronomi merkezleri, önde gelen markaların yer alacağı bir yapı ortaya çıkarağız. Bütün bunlar için birkaç 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Daha sonra kuracağımız gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi ile de halka açılmayı planlıyoruz.”
  YÜCE'DEN “SİYASET” UYARISI
  TARKEM Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce ise Ekonomi Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nda oluşturlan Kent Değerlerini Koruma Komitesi Başkanı olarak Kemeraltı projesinin ortaya çıktığını belirterek, daha önce bu konudaki çalışmaları değerlendirerek şirket kuruluşunu başlattıklarını söyledi. Kurdukları şirketin önceliğinin para kazanmak olmadığını, İzmir için bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdiklerini açıklayan Yüce, "Bu çalışmalar için 20 yıllık bir zaman gerekiyor. Biz o nedenle şirket yönetimine genç isimleri de aldık. Bu projeye herkesin sahip çıkması gerekiyor. Ancak bu sayede başarılı olabilir. Siyaseti kesinlikle bu projeye bulaştırmamız gerekiyor. İzmir gönüllülüğünü esas alarak çalışırsak bu işin üstesinden geleceğimizden hiç şüphem yok” diye konuştu.

  ŞİRKET İŞLEYİŞİ NASIL OLACAK?
  İzmirli işadamları şu anda fizibilite ve proje çalışmaları için en az 100 ortaktan oluşacak pilot şirket kuruyor. Hissedarlar 20 bin TL hisse ile şirkete ortak olacak. Daha sonra ise Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi kurulacak. Yatırımları bu şirket gerçekleştirecek. Şirketin sonraki süreçte halka arz edilmesi de planlanıyor. GYO şirketi Kemeraltı’ndaki tarihi han, havra, cami ve binaları aslına uygun olarak restore edecek ve işletmeye açacak. Proje içinde restoranlar, kafeteryalar, sosyal alanlar olacak. Kemeraltı 24 saat yaşayan turizm alanı olarak kente kazandırılacak.
  TARİHİ ZENGİNLİK
  Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Çakaloğlu Han, Mirkelamoğlu Han, Karaosmanoğlu Han, Demir Han, Selvili Han başta olmak üzere 12 civarında kurtarılmayı bekleyen han bulunuyor. Çoğu şahıslara ait olmak üzere ise bin 500’ün üzerinde tarihi bina var.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı