Ege Haberleri

  Kemeraltı kapalı çarşı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  24.06.2013 - 12:40 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de Kemeraltı esnafı, gelen müşterleri ve sattıkları ürünlerini güneşten korumak için, tarihi çarşının üzerini örtülerle kapattı.

  İzmir’in ticaretteki kalbi Kemeraltı Çarsısı’nın esnafı, sıcak yaz günlerinde zor anlar yaşıyor. Çarşı esnafı, güneş ışınlarının hem dükkanlarında sattıkları ürünlere zarar vermesinin önüne geçmek, hem de alışverişe gelenleri sıcaktan korumak için çare arıyor. Esnaf son yıllarda dev örtülerle çarşının ana arteri durumundaki Anafartalar Caddesi’nin üzerine, iplerle örtüler geriyor. Kemeraltı bu haliyle bir kapalı çarşıya dönüşse de beraberinde başka riskleri getiriyor.

  Kemeraltı kapalı çarşı

  İtfaiye ekipleri, bu sentetik örtülerin yangın tehlikesi yaratabileceğini, alevlerin yayılmasını kolaylaştırabileceğini, olası bir yangın durumunda bunlar yüzünden çarşıya araçlarını sokup söndürme çalışması yapamayacaklarını belirterek karşı çıkıyor. Bu sebeple geçen yıl çarşının üstünü kapatan örtüler gece yapılan operasyonla toplandı.

  Kemeraltı kapalı çarşı


  Çarşı esnafı ise zaten yeterince satış yapamadıklarını belirterek, sıcak hava nedeniyle birçok kişinin Kemeraltı’na gelmek yerine, klimalı alışveriş merkezlerini tercih ettiğini dile getirerek, “Biz de gelen müşteriyi kaçırmamak, onları daha rahat bir alışveriş imkanı sunabilmek, sıcaktan korumak için böyle bir önlem alıp çarşının üzerini kapatıyoruz. Dışarıda sergilediğimiz malların da sıcaktan zarar görmesini engelliyoruz. Özellikle kavurucu sıcakların hakim olduğu yaz günlerinde yetkililerden anlayış bekliyoruz” diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı