Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kemer Okulları' ndan 'yıkım' açıklaması

  DHA
  23.08.2009 - 17:00 | Son Güncelleme: 23.08.2009 - 17:00

  Kemerburgaz’da bulunan Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı Kemer Okulları, eğitim kurumları binalarının İstanbul Büyükşehir ve Eyüp Belediyelerince yıkılmasının ardından yaptığı açıklamada, yıkımın 'yasadışı bir uygulama' olduğunu belirtti.

  Açıklamada şöyle denildi:
  "Bugün Cumhuriyet tarihimizde bir ilk yasanmış, Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde 10 yıldır faaliyet gösteren Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı Kemer Okulları yasa dışı bir uygulamayla Pazar sabahı 06.00' da 600 kişilik bir belediye ordusu tarafından yıkılmış ve eğitim kampusu bir savaş alanına çevrilmiştir. 19 Ağustos Cuma 2009 tarihinde saat 16.58'de düz beyaz bir kağıda üzerinde sadece “Tebligat” yazan alt kısmında sadece “Tebliğ eden”baslığı altında kimliği ve görevi tarafımızca halen meçhul iki isim olan bir yazıyla ve muhtarın mührü olan komik, vahim ve hukuk dışı bir kağıt parçasıyla okulumuzu Pazar sabahı 06.00'ya kadar boşaltmamız istenmiş ve aynı saatte 500 kişi ile gelerek okulumuzu yıkacakları iletilmiştir.

  Mahkemelerin kapandığı saatte yapılan bu tebligat ile anayasal hakkımız olan yargıya başvurma hakkımız elimizden alınmıştır.Tebligat usul kanunlarına bile tam uymayan hukuk dışı belgede okulumuzun 775 sayılı Gecekondu Önleme Yasası çerçevesinde gecekondu statüsünde olduğu gerekçesiyle yıkılacağı vurgulanmıştır. Derhal Eyüp Belediyesi yetkilileri ile temasa geçilmiş 775 sayılı Gecekondu yasasının “Mülkiyeti ihtilaflı yerlerde uygulanamayacağı” yolunda ki onlarca Danıştay kararı, Eyüp Kaymakamlığının okulun bulunduğu bazı parsellerle ilgili Vakfımıza zilyetlik verdiği, zilyet olan arazilere dokunulamayacağı yolundaki Yargıtay Hukuk Dairesi kararları, devam eden davalarla ilgili olarak Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin arazı üzerindeki tedbir kararları hem sözlü olarak anlatılmış bilahare belgeleri de takdim edilmiştir. Ayrıca belediyeye okul binalarımızın tahsisli araziler üzerine yapıldığı için devletin hüküm ve tasarrufu altındaki bina niteliği taşıdığı ve bu nedenle de yıkılamayacağı belgeleriyle anlatılmıştır.

  Hukukçularımız Cuma geç vakitlere kadar Eyüp Kaymakamlığı'na dilekçe hazırlamışlar ve 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanunun birinci maddesinde koruma görevinin İlçe Kaymakamına verildiği hatırlatılmış ayrıca Medeni Kanununun 981. maddesinin de aynen “Zilyet her türlü gasp ve saldırıyı kuvvet kullanarak defedebilir” dediği vurgusu yapılarak yardım talebinde bulunulmuştur.

  Ancak dilekçeyle Cumartesi günü Eyüp Kaymakamlığı'na giden arkadaşlarımız kapalı ve bos bir bina ile karşılaşmışlar ve kapıdaki silahlı polis memuru herhangi bir tebligat alamayacağını avukatımıza beyan etmiştir.Haricen öğrendiğimize göre Kaymakamlık dilekçenin içeriğini bildiği ve yıkımı önlemek zorunda kalacağı için kaymakamlığı kapama yoluna gitmiştir.Bunun üzerine dün Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçemizi almadığı ve zilyetliğimizi korumadığı için Eyüp Kaymakamı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

  Bu arada Vakıf Yetkililerimiz Eyüp Belediyesine “kanunsuz olmasına rağmen yıkımda ısrarlıysanız bize okulu boşaltabilmemiz için 15 günlük süre verin” talebinde bulunmuş, ismi Metin olan Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı “Eğer süre verirsek yürütmeyi durdurma kararı alırsınız” diyerek niyetlerini iyice açığa vurmuştur.

  Bütün bu girişimlere ve haklı tutumumuza rağmen dediklerini yapmışlar, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucunda 1999 yılında Vakfımıza 29 yıllığına tahsis edilen arazi üzerinde devletin ve belediyenin her türlü bilgisi ve denetimi altında yaptığımız ve 10 yıldır yaşattığımız okullarımız 600 kişinin sahur sonrası baskını ile yıkılmıştır. Vakfımız bugüne kadar hiç kar amaç gütmemiş, aksine öğrencilerine verdiği yüksek kalitedeki eğitimi sürdürebilmek için Mütevelli Heyetinin düzenli maddi ve manevi destekleriyle okullarını Türkiye'nin en seçkin eğitim kurumları arasına sokmuştur. Vakfımız bugünden itibaren hakkını adli merciler nezdinde arayacaktır.

  Saygılarımızla, Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı"

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı