Gündem Haberleri

  Kemal Kılıçdaroğlu: Vali soruşturma izni vermedi

  Rifat BAŞARAN/ANKARA
  05.04.2016 - 21:57 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da 103 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim 2015’teki canlı bomba saldırısıyla ilgili müfettişlerin ön inceleme sonunda ‘Bu konunun soruşturulması ve gerçek faillerin yakalanması lazım’ demelerine rağmen Ankara Valiliği’nin soruşturma izni vermediğini söyledi. Kılıçdaroğlu dün partisinin grup toplantısında özetle şöyle dedi:

  RAPORLARI TBMM’YE NEDEN GELMEDİ

  Ankara’da iki canlı bomba patladı, 103 çocuğumuz hayatını kaybetti. Ön dinleme yapılıyor, bulunamadı, bombalar patladı. Herkesin bildiği, gördüğü, yayınladığı isimler oraya kadar gelmiş. Mülkiye müfettişleri her yıl en az bir sefer bu istihbaratla ilgili dinlemeyi denetlemek zorundadır. Davutoğlu’na sormak istiyorum, 2015 ve 2016 yılında neden bu konu teftiş kurulu tarafından denetlenmedi ve raporları neden TBMM’ye gelmedi? Daha vahim bir olay, soruşturma açıldı. Ön soruşturma sonunda müfettişler dediler ki, ‘bu konunun soruşturulması ve gerçek faillerin yakalanması lazım.’ Bu konuda yetki Ankara Valisi’ne verildi. Ankara Valisi soruşturmaya izin vermedi. Bu konularda cevap vermen için gerçek anlamda başbakan olman lazım, tiyatro başbakanı değil.

  SARAY DESTEKLİ ÇEVRELERİN OYUNU

  CHP’ye yönelik saldırılar var. İl başkanımız sokak ortasında saldırıya uğruyor, vekillerimiz saldırıya uğruyor. Bunu kabul edemeyiz. Bekledim geçen hafta, acaba Başbakan çıkıp bir açıklama yapacak mı? Bu saldırıyı yapanlar, CHP’yi terör örgütleriyle irtibatlandırarak kendilerine gerekçe yapıyorlar. CHP’yi terör örgütleriyle irtibatlandıranlar alçaklardır ve şerefsizlerdir. Saray destekli bazı çevrelerin hangi oyunların içinde olduğunu da biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti fiilen yönetilmiyor, savruluyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük krizini yaşıyoruz, birisi kalkıp diyor ki ‘yeniden masaya oturacağız’, öbürü ‘oturmayacağız’ diyor sonra çark ediyor. Tam müsamere Başbakanı.

  ‘BEN DE GÖRÜŞMÜYORUM’ DİYECEKSİN

  Uluslararası alanda da rezil olduk. ‘Benim itibarım çok büyüktür’ diyenin itibarı olmaz. Gandi’nin itibarı vardı dünyada, sarayları mı vardı? Saraya oturmakla insan itibar sahibi olmaz. Daha Amerika’ya gitmeden önce orada bildiri yayınladılar. Kim karşıladı? Bizim Dışişleri Bakanı karşıladı. Türkiye Cumuhriyeti için bir ayıptır bu. Obama ile görüşmek için 50 takla atıyorsun. Görüşmüyorsa, ‘Ben de görüşmüyorum’ diyeceksin. Sorun, Türkiye’nin bozulan imajında. Türkiye’ye artık uygar dünyanın bir parçası olarak görmüyor, çatışan kavga eden Ortadoğunun parçası olarak görüyorlar.

  SURİYELİLER DEVLET ÜRETME ÇİFTLİĞİNE

  Suriyeliler geri geliyor. Nereye kamp kuracaklar kimse istemiyor. Onlara çözüm önerim, devlet üretme çiftlikleri var. Oralara yerleştirin. Tarımda çalışsınlar. Bu sorun mülteci yerleştirmekle çözülmez. Suriye’deki, savaşın bitmesi lazım. Sonra, huzur içinde ülkelerine dönmelerini sağlamak lazım.”

  Kemal Kılıçdaroğlu: Sözlerimin arkasındayımKemal Kılıçdaroğlu: Sözlerimin arkasındayım

  O SÖZLERE BÜYÜK TEPKİ: BİRİLERİNİN ÖNÜNE YATMIŞ

  KILIÇDAROĞLU, konuşmasında çocuk istismarı olaylarını gündeme getirerek şunları söyledi: “Karaman’da olan olaydan sonra Türkiye’nin her tarafında olaylar patladı. Bunlar sabah akşam Müslümanlıktan, dinden imandan bahsediyorlardı. 14 yıldır Türkiye’yi yönetiyorsunuz, bu çocukları bu yoz kültüre hangi gerekçeyle teslim ettiniz? Çocuklara sahip çıkın, vakıflara, derneklere değil. Valisi konuşmuyor, emniyet müdürü konuşmuyor, Aileden Sorumlu Bakan birilerinin önüne yatmış vaziyette, konuşmuyor. Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Bu işlerin baş sorumlusu sen değil misin? Neden çocukları sapıklara teslim ediyorsun?”

  KILIÇDAROĞLU’nun grup toplantısında “Aileden Sorumlu Bakan da birilerinin önüne yatmış vaziyette” sözlerine AK Parti’den tepki geldi:

  Kurtulmuş: Kılıçdaroğlundan özür bekliyoruzKurtulmuş: Kılıçdaroğlu'ndan özür bekliyoruz

  Başbakan Ahmet Davutoğlu: (Twitter hesabından) Kılıçdaroğlu bugün seviyesizliğinin bir örneğini daha göstermiştir. Kendisi bu üslupsuzluğu ile Türk siyasetinde utançla hatırlanacaktır. Bu terbiyesizliğe her şeyden önce CHP’li kadınların tepki göstermesini bekliyor ve sözlerini aynen kendisine iade ediyorum.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu: Öyle inanıyorum ki; bu talihsiz açıklamalar en başta Kılıçdaroğlu’nun eşini ve CHP’de siyaset yapan kadınları rahatsız etmiştir. Tüm kadınlar ve anneler adına, bu hadsiz, haksız ve hukuksuz açıklamayı kınıyor, başta CHP mensubu kadınlarımız olmak üzere tüm kamuoyunu tavır almaya davet ediyorum. Kılıçdaroğlu’nun hakaretlerini yüce milletimizin vicdanına havale ederken tüm hukuki süreçleri de başlatacağımı kamuoyumuza saygılarımla arz ediyorum.

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: Bütün kadın derneklerine, bütün insan hakları derneklerine, TBMM’de görev yapan hangi siyasi partiden olursa olursa bütün kadın milletvekillerine öncelikli olarak çağrımızı yapıyoruz, bu açık bir meseledir ve siyasetin bittiği yerdir.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı