Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kemal Kılıçdaroğlu : Terör örgütlerinin uyuyan hücreleri Türkiye'de konuşlanıyor

  Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA (DHA)
  13 Ocak 2015 - 18:06Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 18:07

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Türkiye öyle bir noktaya geldi ki uyuyan hücrelerin yuvası halinde. Terör örgütlerinin, uyuyan hücreleri Türkiye'de konuşlanıyor. Paris saldırısından sonra AKP'nin hemen hemen her kanadından 'Benzer olay Türkiye'de de olabilir' kaygısı dile getirildi. Niçin? Siz terörle beraber yattınız, terör örgütleriyle beraber yattınız, onlara silah, cephane verdiniz, insan malzemesi sağladınız" diye konuştu.

  Terörle mücadelenin artık bir ülkenin iç işi olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Terörle mücadelede uluslararası boyuta bakmak gerekiyor. Terörün kimi, nerede, nasıl vuracağı belli değil. Dünya terör konusunda güç birliği, bilgi birliği yapmak zorundadır. Paris saldırısı bunu açıkça göstermiştir. Terörün lanetlenmesi gerektiği bütün uygar dünyanın ortak görüşü olarak ortaya çıkmıştır. Terör bir insanlık suçudur, nereden ve kimden, hangi gerekçe ile gelirse gelsin lanetlenmelidir. Biz öteden beri CHP olarak terör nereden ve kimden gelirse gelsin lanetliyoruz ve kınıyoruz" dedi.

  "ELİNE SİLAH ALIP MASUM İNSANLARI ÖLDÜRMEK İSLAMİYET DEĞİLDİR"

  Kılıçdaroğlu, "Bütün İslam dünyasına sesleniyoruz; lütfen laikliği benimseyin. İnançların güvencesidir laiklik. Düne kadar laikliği dinsizlik olarak tanımlıyorlardı. Laiklik inançların güvencesidir. İnsanların inançlarına siyasetin müdahale etmemesi demektir. Ederse ne olur? İşte Paris olur. O nedenle laiklik terörün de panzehiridir. Eline silah alıp masum insanları öldürmek İslamiyet değildir ve onu şiddetle reddediyoruz. Bütün uygar dünya da reddediyor" dedi.

  "BÖYLE BİR POLİTİKA İZLERSENİZ TERÖR ÖRGÜTLERİ SİZE KOMŞU OLUR"

  Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Ama yanlış bir Suriye politikasıyla o radikal grupların gelip Türkiye'ye komşu olduğunu gördük. Hükümeti uyardık, bir değil, iki değil, üç değil, defalarca uyardık. Böyle bir politika izlerseniz terör örgütleri size komşu olur. Bunu yaparsanız fatura Türkiye'ye bir gün çıkar dedik. Her seferinde, 'siz zaten Baas'çısınız'. Niye Baas'çı olalım? Biz CHP'yiz. Demokrasiden, özgürlükten, laiklikten yanayız. Neden Baas'çı olalım? Biz sizi uyardık. Sorumlu bir siyasal parti olarak uyardık. Ama onlar dinlemediler. Bütün dünyadan radikal unsurları getirdiler, Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a geçirdiler. Bütün dünya bunu biliyor. Katar'dan para aldılar, ellerine silah verdiler, 'git Suriye'de, Irak'ta kardeşlerini öldür'. Gittiler ve kardeşlerini öldürdüler. hala öldürüyorlar. İslam coğrafyası kan akıtan bir coğrafya oldu. Neden olsun bunlar?" diye konuştu.

  "DAVUTOĞLU, FRANSA'YA GİTTİĞİNDE ELEŞTİRİLİYORSA OTURUP KENDİSİNE BİR BAKMASI GEREKİYOR"

  Kılıçdaroğlu, "Dış politikada yalnız kaldılar. Kimsenin itibar etmediği bir ülke konumuna geldiler ve dönüp kendilerine şunu söylediler; 'Bizim yalnızlığımız değerli bir yalnızlıktır'. Hangi değerli yalnızlık? Eğer siz diğer ülkelerle samimi ve içten bir bağlantı kurarsanız, ekonomik, kültürel ilişkilerinizi geliştirirseniz sizin saygınlığınız olur. Davutoğlu, Fransa'ya gittiğinde bazı çevreler tarafından acımasızca eleştiriliyorsa oturup kendisine bir bakması gerekiyor. 'Neden ben eleştiriliyorum?' IŞİD denen terör örgütü, bütün dünyada kabul ediliyor, bir kişi kabul etmiyor, bir iktidar, bir parti kabul etmiyor; Adalet ve Kalkınma Partisi. Neden, hangi gerekçe ile kabul etmiyorsunuz? Masum insanları kesmek ne zamandan beri terör kapsamından çıktı? İşin özeti Türkiye iyi yönetilmiyor" dedi.

  "TÜRKİYE ÖYLE BİR NOKTAYA GELDİ Kİ UYUYAN HÜCRELERİN YUVASI HALİNDE"

  Kılıçdaroğlu, "Türkiye öyle bir noktaya geldi ki uyuyan hücrelerin yuvası halinde. Terör örgütlerinin, uyuyan hücreleri Türkiye'de konuşlanıyor. Paris saldırısından sonra AKP'nin hemen hemen her kanadından 'Benzer olay Türkiye'de de olabilir' kaygısı dile getirildi. Niçin? Siz terörle beraber yattınız, terör örgütleriyle beraber yattınız, onlara silah, cephane verdiniz, insan malzemesi sağladınız" diye konuştu.

  "HER İNSANA YARDIM ETMEK TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN GÖREVİDİR"

  İktidarın sınır güvenliğini sağlayamadığını da ileri süren Kılıçdaroğlu "Hiçbir zaman CHP Genel Başkanı olarak Suriye'den gelen mültecilerle ilgili niçin geliyorlar diye bir soru sormadım. Her insana yardım etmek Türkiye Cumhuriyeti'nin görevidir. Ben bunu bilirim. Ama o sınırlar terör örgütü mensupları için yol geçen hanına döndü. Türkiye'de eğitildiler, adres olarak Türkiye'yi verdiler. Bizim itirazımız buydu. Davutoğlu, Paris'e gittiği için eleştiriliyorsa nedeni budur" dedi.

  "ONLARIN ÇOCUKLARI SINAVLARA DAHİ GİRMEDEN ATANDILAR"

  İşçinin, memurun, emeklinin çocuğunun iş bulamadığını, KPSS sınavlarına girmek için kurslara para harcadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bunların çocukları hiçbir sınava girmeden, doğrudan devlet memuru atanıyorlar. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; onların çocukları sınavlara dahi girmeden atandılar, senin çocuğun ise sınava girdiği halde atanamıyor. 'Bu bir adalettir' diyorsan adresin belli, Adalet ve Kalkınma Partisi. 'Burada bir adaletsizlik var' diyorsan adresin yine belli, Cumhuriyet Halk Partisi" diye konuştu.

  "BURASI SİBİRYA MI?"

  Kılıçdaroğlu, kar yağışı nedeniyle İzmir-İstanbul karayolunun 47 saat ulaşıma kapalı kaldığını söyledi. "Burası Sibirya mı?" diye soran Kılıçdaroğlu'nun, sözlerini "Ben havuz medyasından bekledim, 'sorumlusu CHP'dir' diye bir haber atarlar diye? Akıllarına gelmemiş herhalde ki böyle bir haber çıkmadı. Neyse ben şimdi söyleyeyim de yarın manşetleri atsınlar, 'yolları kapatan CHP'dir' diye" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı