Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kellik sorununa çözüm çok

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1998 - 00:01

  Erkeklerin kellik problemine son yıllarda cerrahi müdahalelerle çözüm getiriliyor. Ülkemizde de çeşitli tıp merkezlerinde saç nakli uygulamaları gerçekleştiriliyor.

  Bugün erkeklerin yaklaşık yüzde 70'i kalıtımsal nedenli saç dökülmesinden ve bunun açtığı fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlardan yakınıyorlar. Gerçekten de saçsızlık, bir çeşit yaşlanma belirtisi ve canlılık kaybı olarak yorumlanıyor. Tıbbın bu soruna karşı en iyi önerdiği çözüm, kişiye kendi saçından yapılan saç nakli.

  Günümüzde birçok insan tarafından kullanılan saç nakli artık daha kolay. TransMed'in Amerika ve Avrupa ile aynı anda Türkiye'ye getirdiği ve konvansiyonel tekniğe göre daha avantajlı olan ‘‘Lazer ile Saç Ekimi’’ üç yıl süren klinik deneylerin sonucunda uygulanmaya başlanmış. En son ve en gelişmiş lazer teknolojisini içeren ‘‘Sharplan CO2 Lazer’’in kullanıldığı bu yöntemi, İsrafil Haifa’daki Elisha Hastanesi'nde eğitilen iki cerrah ve on hemşireden oluşan ekip, Dr. Melike Külahçı yönetiminde uyguluyor.

  Saç ekimi ya da ototransplantasyon saç çemberi dediğimiz iki kulak arasındaki sağlıklı saç köklerinin, saçlanması istenilen alanda kanallar içine yerleştirilmesi işlemi. Saç nakli 1950 yıllarında ilk kez deneysel çalışmalar ile başlatılmış, Amerika'da yaşayan bir Japon cerrah Okuda ilk kez litaratürde sonuçlarını açıklamış. Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde erkeklerin en çok tercih ettiği plastik cerrahi girişimi olma niteliğini kazanmış durumda.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı