GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Kelkit Havzasında Organik Tarım Projesi’nin ilk adımı atıldı

DHA
12.04.2016 - 13:27Son Güncelleme :
DHA

KELKİT(Gümüşhane), (DHA) Avrupa Birliği ve hükümet tarafından, Sivil Toplum Diyaloğu etkinliği kapsamında finanse edilen Kelkit Havzasında Organik Tarım Projesi ve Eğiticilerin Eğitimi Programı’nın açılış toplantısı yapıldı.

Toplantıya Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Kelkit Organik Tarım Derneği Başkanı Doç.Dr. Vecihi Aksakal, şube müdürleri, daire amirleri ve proje eğitmenleri katıldı.

Kelkit Organik Tarım Derneği Başkanı Doç. Dr. Vecihi Aksakal’ın programın tanıtımı ve amaçları hakkında genel bilgiler vermesi sonrasında konuşan Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, havayı, suyu ve toprağı kirletmeden, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan ihtiyacın arttığını belirterek, bu ihtiyacı ancak organik tarımın karşılayabileceğini söyledi. Birşen, “Gümüşhane coğrafi, meteoroloji ve sosyo-ekonomik farklılıklardan dolayı tarımsal olarak iki bölgeye ayrılmış bulunuyor. Bu iki havzanın tarımsal öncelikleri de farklılık arz ediyor. Tarım arazilerinin parçalı ve küçük parsellerden oluşması en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu şekildeki arazilerde sürdürülebilir tarım yapmak için pazar değeri yüksek tarımsal ürünler üretmek gerekiyor. Bu amaca yönelik olarak en uygun üretim şekli organik tarımdır” dedi ve Gümüşhane’de halen organik süt, yem ve bal üretimi yapıldığını hatırlattı.

İyi bir gelecek için sağlıklı ve iyi beslenmek gerektiğini ifade eden Edip Birşen, “Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir” diyerek organik tarımın önemine işaret etti.

Toplantıdan sonra yeni proje ofisine geçilerek ofisin açılışı gerçekleştirildi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Kelkit Havzasında Organik Tarım Projesi’nin ilk adımı atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 13 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kelkit Havzasında Organik Tarım Projesi’nin ilk adımı atıldı haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı