Gündem Haberleri

  Kelkit Çayı'nda can pazarı

  Yüksek MENEKŞE- Mustafa SUCU/NİKSAR (Tokat), (DHA)
  29.07.2007 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Tokat'ın Niksar İlçesi yakınlarında kamyon Kelkit Çayı'na uçtu. Akıntıyla kapılıp sürüklenen kamyonda bulunanlardan yüzme bilmeyen Temel Demir kurtuldu, iyi yüzme bilen sürücü Selami Şaran akıntıda kayboldu.

  KAZANIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN/FOTO-GALERİ

  Kars'tan Amasya yönüne giden 45 yaşındaki Selami Şaran yönetimindeki henüz plakası belirlenemeyen Isuzu marka kamyon, saat 06.30'da Tokat'ın Niksar İlçesi'ne 15 kilometre kala Kelkit Çayı'na uçtu. Akıntıyla yaklaşık 200 metre  sürüklenen kamyon,  kayaya çarparak ters döndü ve asılı kaldı. Kendilerini bir anda akıntıda bulan iki arkadaştan yüzme bilmeyen Temel Demir, kamyonun kasasına tutunup üzerine çıkmayı başardı. Demir'in, iyi yüzme bildiğini söylediği sürücü Selami Şaran ise akuıntıya kapılarak kayboldu.

  BAĞIRARAK YARDIM İSTEDİ

  Uzun süre kamyonun üzerinde kurtarılmayı bekleyen Temel Demir, bağırarak sesini duyurmaya çalıştı. Yoldan geçenlerin yardım çağrısını duymasının ardından olay yerine gelen kurtarma ve sağlık ekipleri, harekete geçti. Kaza ihbarını alan Bölge Trafik ve Jandama Komutanlığı olay yerinde önlem alırken, Niksar Belediyesi'nden gönderilen kurtarma ekibi çalışma başlattı. Şiddetli akıntı nedeniyle kurtama görevlileri, ırmağa girmenin tehlikeli olduğunu söylemesi üzerine, uzman dalgıçlar aranmaya başladı. Bu sırada kamyonun üzerinde kurtarılmayı bekleyen Temel Demir, şoka girdi ve Çay'a atlamaya kalkıştı. Akıntıyla başedebilecek uzman dalgıçlar aranırken, Trabzonlu 3 kişilik dalgıç ekibinin eğitim için Reşadiye'de bulunduğu öğrenildi. Kısa sürede olay yerine gelen dalgıçlar,  saat 11.30'da kamyona ulaştı. Can pazarında tam 4 saat ecel terleri döken Temel Demir'i alarak kıyıya çıkardı.

  “SELAMİ İYİ YÜZÜCÜYDÜ”

  Sağlık ekiplerinin ilk tedavisini yaptığı Temel Demir, uzun süre olayın şokunu atlatamadı. Akıntıda kaybolan Selami Şaran ile Kars'ta nakliyecilik yaptıklarını söyleyen Temel Demir, “Nasıl oldu bilmiyorum. Gözümü açtığımda kamyonumuz akıntıyla sürükleniyordu. Bir kayaya çarpıp ters döndü. Selami ile birlikte aracın camını kırdığımızı hatırlıyorum. Ben kendimi kamyonun üzerinde buldum. Ben yüzme bilmiyorum ama Selami iyi yüzücüdür. Ona ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

  ARAMALAR DEVAM EDİYOR

  Temel Demir hastnede tedavi altına alınırken, akıntıda kaybolan sürücü Selami Şaran'ın izine rastlanamadı. Şaran'ın aranmasına Sivas’ın Suşehri İlçesi'ndeki Kılıçkaya Barajı'nın kapaklarının kapatılıp ırmağın debisi düşürüldükten sonra başlanacağı belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı