« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kelime-i Tevhid'li top piyasadan çekildi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünya Kupası için hazırlanan ve üzerinde pekçok ülkenin bayrağı bulunan futbol topları, Suudi Arabistan bayrağının taşıdığı Kelime-i Tevhid yüzünden İngiltere'deki Müslümanları kızdırdı. Bu tepki üzerine toplar piyasadan geri çekildi.

Topların satışa çıkarıldığı Güney York bölgesinde yaşayan Müslümanlar adına girişimlerde bulunan Belediye Meclisi üyesi Naz Ahmed, Kuran'ın Müslümanlar için kutsal olduğunu ve kitapta yer alan hiçbir ayetin ‘tekmelenen ve çamurda yuvarlanan’ bir cismin üzerine yazılamayacağını bildirdi. Bunun üzerine, bölgede bulunan spor mağazaları, üzerinde ayet bulunan topları piyasadan çektiler. Bu arada, topların spor mağazalarına dağıtımını gerçekleştiren aracı kurum ise isminin gizli tutulmasını isterken, Arapça bilmedikleri için söz konusu hatayı yaptıklarını ve bütün Müslümanlardan özür dilediklerini bildirdi.

Suudi Arabistan bayrağı üzerinde ‘‘Allah'tan başka tanrı yoktur ve Hz. Muhammed O'nun elçisidir’’ anlamına gelen Kelime-i Tevhid yer alıyor.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler