Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kelepçeli vekilin dosyası karışık

  Şenol AYDIN/GEBZE (Kocaeli), (DHA)G
  23 Temmuz 2007 - 14:42Son Güncelleme : 23 Temmuz 2007 - 14:42

  TERÖR örgütü PKK üyesi olduğu gerekçesiyle Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunurken, bağımsız aday olduğu İstanbul’da milletvekili seçilerek tüm dikkatleri üzerine çeken Sebahat Tuncel’in dosyası oldukça karışık,1975 Malatya Yazıhan doğumlu olan Sebahat Tuncel, sol görüşlü çiftçi bir ailenin tek kızı. 3 yıl Ankara’da, tutuklanmadan önce ise istanbul Bağcılar’da ikamet ediyor olarak görünüyor.

  Dosyasında, DEHAP ve DTP’de çeşitli görevlerde bulunduğu belirtiliyor. 5 çocuklu bir ailenin kızı olan Tuncel’in bir kardeşi Azerbeycan’da işçi olarak çalışırken, bir kardeşi de jeoloji mühendisi. Tuncel’in bir erkek kardeşi de birkaç yıl önce ölmüş.
  Sebahat Tuncel’in kardeşinin ölüm nedeni kayıtlara intihar olarak geçerken, intihar nedeni örgüt baskısı ve ailevi nedenler olarak gösteriliyor. Ancak devletin resmi kayıtlarında hangisi olduğu yönünde kesin bir bilgi yok.

  KUZEY IRAK'TA EĞİTİM GÖRMÜŞ

  İstihbarat kaynaklarında Tuncel hakkında çarpıcı bilgiler de yer alıyor. Buna göre Tuncel’in, 1997 yılında PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında askeri ve psikolojik etiğim gördüğü belirtiliyor. Tutuklanmadan önce İstanbul emniyetince PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle defalarca gözaltına alınan Tuncel’in, yıllar önce mahalle arkadaşı Hasan adında bir kişi aracılığıyla PKK ile bağlantı kurduğu kaydediliyor.

  İstanbul’dan bağımsız milletvekili seçilen Tuncel, ağırlıklı olarak kadın siyasi mahkumların kaldığı Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde A Koğuşunda kalıyor. Tuncel’in kaldığı 6 kişilik koğuşta, kendisi gibi benzer nitelikle 4 tutuklu bulunuyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı