Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kelepçe rövanş mı

  DHA
  04.08.2006 - 15:16 | Son Güncelleme: 04.08.2006 - 16:36

  İncirlik Üssü’nde geçen yıl eylül ayında bir Türk subayı ve eşine, ABD’li çavuşun kelepçe taktığı iddiasının, geçen haziranda piste izinsiz inen ABD uçağıyla ilgili yaşanan gerginlikte bir ABD askerine kelepçe takılmasının ‘rövanşı’ olduğu şeklinde yorumlandı.

  2003’te Kuzey Irak’ta ABD’li askerlerin Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi ile başgösteren gerginliğin bir benzeri de 2004’te Kuzey Irak sınırında yaşanmıştı.

  SON İDDİA: ABD ASKERİNE KELEPÇENİN RÖVANŞI

  Ortaya atılan son iddiaya göre, Adana İncirlik Üssü'nde konuşlu 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda görevli Havacı Pilot Binbaşı Ferih Dinçer, 17 Eylül 2005’te üsteki Club Complex’te hemşire eşi Meltem Dinçer'le birlikte içki içtikten sonra özel otomobiliyle lojmana dönerken durduruldu. ABD’li bir çavuş Binbaşı Dinçer'i alkollü olduğu gerekçesiyle otomobilinden zorla indirmek istedi. Binbaşı ve eşi direnince, olay yerine gelen ABD’li ekip tarafından ikisi de kelepçelenerek yere yatırıldı. Kısa süre sonra, harekete geçen Türk makamları, Binbaşı Dinçeir ve eşinin kelepçelerini çıkarttırdı.

  GÖREVİ BIRAKTI

    'OLAY DOĞRU YORUM YOK'
  /images/100/0x0/55ea9357f018fbb8f888f6e8Eski pilot binbaşı Ferit Dinçer, olayın basın yansıması sonrası görev yaptığı özel havayolu şirketinin Hannover-İzmir seferinin ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda DHA muhabirlerinin sorularını yanıtlamak istemedi ve ekip minibüsü yerine bir arkadaşının özel otomobiliyle alandan ayrıldı. Kaldığı İzmir Hilton Oteli'nde muhabirlerini yeniden karşısında gören Ferit Dinçer, konuşmak istemediğini bildirdi.

  Bu konudaki soruları yanıtsız bırakan Dinçer, “Konuşmayacağım. Yazılanlar doğru. Yorum yapmayacağım. Ama bunu söylemem bile salakça. Benim kurtarılacak bir tarafım yok. Olay yazıldığı gibidir. Olay doğru, yorum yok” demekle yetindi.

  ABD ve Türk Komutanlıkları olayın büyümemesi için çaba gösterirken, ABD'li çavuş da Türk Binbaşı da İncirlik dışında görevlere atandı. Ancak aynı iddiaya göre Binbaşı Ferih Dinçer, olayın örtbas edilmesini sindiremeyerek istifa etti ve bir süre sonra özel bir hava yolu şirketinde çalışmaya başladı.

  Türk ve ABD makamları yaşanan olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, yalnızca Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklama yapabileceği belirtildi. Zaman zaman benzer sıkıntıları sendika üyesi işçiler konusunda yaşayan İncirlik’te, örgütlü Türk Harb- İş Sendikası yetkilileri, Binbaşı Dinçer ile ilgili iddia konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, böyle bir olayı duymadıklarını söyledi. Diğer bazı çevreler de konunun çok kapalı şekilde gelişmesi ve kısa sürede tarafların İncirlik’ten uzaklaştırılması nedeniyle duyulmamış olabileceğini kaydetti.

  ‘ÇUVAL’DAN SONRA KELEPÇE KRİZİ

  İncirlik’te daha önceki bir kelepçe krizi iddiası 2005 Mayıs'ında ortaya atılmıştı. ABD’li bir askerinin Türk askerleri tarafından kelepçelendiği öne sürülmüştü. ABD’li bir yetkili, İncirlik’e iniş yapan C- 17 kargo uçağına yanaşmak isteyen ABD’li askerlerle kriz yaşandığını, direnen bir ABD’li askere kelepçe takıldığını söylerken, Genelkurmay Başkanlığı’ndan bu iddia üzerine yapılan açıklamada “Piste izinsiz inen uçağı bir süre enterne ettik, ama ABD askerlerine kelepçe takmadık” denildi.

  SINIRDAKİ ÇUVAL RÖVANŞI

  Kısmen doğrulanan bir olay da 19 Mayıs 2004’te yaşanmıştı. Irak tarafından Türk sınırını geçen bir grup ABD askerinin yakalanarak, başlarına çuval geçirildiği öne sürülmüştü. Ankara ile Washington arasındaki görüşmeler sonrasında askerler serbest bırakılmış, bu bilgi aylar sonra ortaya çıktığında, ‘Çuvalın rövanşı alındı’ başlıklarıyla duyurulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı