Gündem Haberleri

  Kelebeklerin ölüm dansı

  Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  13.07.2009 - 09:44 | Son Güncelleme:

  ADAPAZARI'nda her yıl tekrarlanan ve milyonlarca kelebeğin ölümüyle sonuçlanan doğa olayı dün akşam yeniden ortaya çıktı.

  İŞTE FOTOĞRAFLARI

  GEÇEN SENE DE BÖYLE YAŞANMIŞTI

  SAKARYA'DA KELEBEKLERİN ÖLÜM DANSI

  Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında görülen söğüt kelebeklerinin dansını izleyenler adeta büyülendi. Güneşler Köprü Mahallesi’ndeki eski Sakarya Köprüsü’ne Sakarya Nehri boyunca uçarak gelen beyaz renkli milyonlarca söğüt kelebeği ‘ölüm uçuşu’ olarak adlandırılan uçuşlarının ardından köprü üzerindeki ışıkların etrafında toplandı.

  Her yıl hava karardıktan sonra bugünlerde tekrarlanan bu müthiş doğa olayının ilk gecesinde kelebekler, ışıkların çevresinde saatlerce uçuştuktan sonra köprü üzerine düşerek ölmeye başladı. Nehir kenarında balık avlayan balıkçıların şaşkın bakışları arasında köprü üzerinde toplanan kelebeklerin ölüm görüntüsü, büyük bir ilgiyle izlendi. Ölü kelebekler, köprünün üzerinde bembeyaz bir görüntü oluşturdu, adeta kar görüntüsünü andırdı.

  Her yıl tekrarlanan bu doğa olayının nedeni bilinmiyor. Kelebeklerin ölüm dansının birkaç gece daha tekrarlanması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı