ANKARA HABERLERİ

Kelebekler Vadisi tescillendi

Hürriyet Haber
22.04.2016 - 15:39Son Güncelleme : 22.04.2016 - 15:43

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, önemli kelebek türleri ile karaleylek ve bıyıklı doğan kuşlarına ev sahipliği yapan Beypazarı’ndaki Kelebekler Vadisi’ni, Türkiye’nin 205’inci tabiat parkı olarak tescilledi.

Hürriyet Haber

Beypazarı’na 5 kilometre mesafedeki Kelebekler Vadisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tescillendi. Önemli kelebek türleri ile karaleylek ve bıyıklı doğan kuş alanına sahip olan Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin 205’inci tabiat parkı oldu. Bin 770 dekar alana sahip olan Kelebekler Vadisi, bilimsel açıdan örnek teşkil edecek ve ekosistem açısından oldukça zengin özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ankara’nın 9’uncu tabiat parkı da olan Kelebekler Vadisi’nde, Avrupa’da rastlanan dört akbaba türüne birlikte rastlanıyor. Kelebekler Vadisi’nin, tabiat ve yaban hayatı fotoğrafçıları, kuş gözlemleri, günübirlik kullanımlar gibi birçok aktivitelerle gelecekte önemli bir merkez olmaya aday olacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise şunları söyledi:

Kelebekler Vadisi tescillendi

YEŞİL İHTİYACINI GİDERİYOR

“Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kuruyoruz. Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynaklarımızı ve ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımız şehir ormanlarında, tabiat parklarında ve mesire alanlarında yeşile olan ihtiyacını gideriyor. Ülke genelinde 204 olan tabiat parkı sayısını bu tabiat parkı ile 205’e çıkarmış olduk.”

TABİAT TURİZMİ MASTER PLANI

“Milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için Bakanlık olarak çalışmalara devam ediyoruz. Türkiye’de turizm denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde turistik değer taşımayan bölgeler, organik dokusu ve tabii güzellikleri çok iyi korunarak, bazı görsel ilaveler ve peyzaj çalışmalarıyla turistler için cazip hale getirilmiştir. Biz de bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tabiat turizmini geliştirmek için 81 il için tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin gözdesi haline getireceğiz.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kelebekler Vadisi tescillendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kelebekler Vadisi tescillendi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı