GeriKelebek Ziraat: Yunanistan şubelerimiz en erken 10 hafta sonra açılır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ziraat: Yunanistan şubelerimiz en erken 10 hafta sonra açılır

Ziraat: Yunanistan şubelerimiz en erken 10 hafta sonra açılır
refid:7436266 ilişkili resim dosyası

Yunanistan’daki ilk Türk bankası olacak Ziraat Bankası’nın şubelerini ne zaman faaliyete geçireceği merak konusu olurken Genel Müdür Can Akın Çağlar, bunun 10 haftadan önce olamayacağını açıkladı.

Atina’da ve Gümülcine’de şube açmak için Yunanistan’dan izin alan Ziraat’in bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Can Akın Çağlar, "Ancak bu çok kolay bir iş değil, şubelerinizi izin alır almaz faaliyete geçirmeniz mümkün değil Bunun bir hazırlık süreci var" diye konuştu. Sürecin uzaması "Türkiye Alpha Bank’a izin vermedi, Yunanlılar da Ziraat’i mi oyalıyor" sorularını akıllara getirirken, Çağlar, "Öyle bir durum söz konusu değil" dedi.

NORMAL PROSEDÜR YÜRÜYOR: Yurtdışındaki büyüme planlarına bu yıl Yunanistan’ı da dahil eden ve temmuz ayında Yunan mercilerinden gerekli izni alan Ziraat Bankası’nın, izin alır almaz çalışmalara başladığını söyleyen Çağlar, "Her şey normal prosedüründe yürüyor, ancak bu iş yurtiçinde bir şube açmaya benzemiyor. Şubelerimizin başına yönetici atamasını yaptık, bunun için önce geçici bir çalışma izni almamız, sonra yer tutmamız gerekiyor. Orada zaten bir danışman firmamız var, onların yardımıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

HENÜZ YER ARAYIŞI SÜRÜYOR: Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Atina ve Gümilcine’de açılacak şubeler için yer arayışlarının sürdüğünü söyleyen Çağlar, "Bazı alternatiflerimiz var, onları değerlendiriyoruz. Yerleri tutarken ben de gidip bakacağım, ondan sonra boyasını, badanasını, tadilatını yapacağız. Ama asıl sorun yer değil, prosedür bugün tamamlansa bile yarın işe başlayacak durumda değiliz. Fiziki altyapıdan daha çok, teknolojik altyapının hazırlanması önemli" diye konuştu.

FAALİYET 2008’İ BULUR: Çağlar, sürecin tamamlanarak, şubelerin faaliyete geçmesinin 2008 yılını bulabileceğini, teknik ekibin henüz bu şubelerde kullanılacak yazılım üzerine çalıştığını söyleyen Can Akın Çağlar, "Çünkü orada kullanacağımız ayrı bir bankacılık paketi olacak. Hem Yunan mevzuatına, oranın muhasebe sistemine uygun olacak hem de direkt Türkiye ile online bağlantı kurulacak. Arkadaşlar bunun 10 haftadan önce tamamlanamayacağını söylüyor" dedi.

Katimerini: Ziraat Yunan bürokrasisine karşı savaşıyor

ZİRAAT Bankası şubelerinin ne zaman faaliyete geçeceği Yunan basınına da konu oldu. Can Akın Çağlar, işlerin normal rutininde yürüdüğünü söylerken, Atina’da yayımlanan Katimerini gazetesi, bankanın Atina’nın Kolonaki semtinde ve Gümülcine’de şube için yer kiraladığını ve bir müdür atadığını ancak zorlukların da başladığını yazdı. Ziraat Bankası müdürünün, oturma izni almak için yetkili makamlara başvurduğunu belirten Katimerini, "Türk bankacı yetkili makamlara ikamet izni için başvurunca kendisinden vergi numarası istendi. Vergi numarası almak isteyince de oturma izni olmadan vergi numarası alamayacağı yanıtını aldı. Tipik bir bürokrasi çılgınlığıyla karşı karşıya kalan Türk bankacı sonuçta ikisini de alamadı. Şu an Ankara’da Yunanistan Büyükelçiliği aracılığıyla sorunu çözmeye çalışıyor" diye yazdı. Ziraat Bankası müdürünün bir Yunan bankasında hesap açtırmak için dahi Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri’nin aracılığıyla saatler süren bir mücadeleden sonra başarılı olabildiğini yazan Katimerini, Yunanistan’da faaliyet göstermeye çalışan Türk işadamlarının da benzer sorunlarla boğuştuğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle