GeriKelebek Yuvama döndüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yuvama döndüm

Yuvama döndüm
refid:12831096 ilişkili resim dosyası

Usta tiyatrocu Oya Başar'ın performansıyla reyting listelerinde zirveyi zorlayan "Benim Annem Bir Melek", bu akşamdan itibaren Star TV'de yayınlanacak. "Yuvama döndüm" diyen Başar ile ekran yolculuğunu, tedavi sürecini ve yeni projelerini konuştuk.

İki yıl önce göğüs kanseri teşhisi konan Oya Başar, rahatsızlığına rağmen “Benim Annem Bir Melek” dizisinde başrol oynadı, ekran başındakilere keyif dolu saatler yaşattı. Usta tiyatrocunun başrolde olduğu dizi, bu akşamdan itibaren Star TV’de yayınlanacak. “Yuvama döndüm” diyen Başar ile ekran yolculuğunu ve tedavi sürecini konuştuk. 

* “Benim Annem Bir Melek” artık Star  TV’de yayınlanacak. Yeni kanalınıza hoş geldiniz diyelim önce...

- Eski yuvama döndüm diyelim. Star TV yeni kanalım değil, bu dizi ile ilk defa Star TV’ye geliyoruz. Bunun benim için nostaljik bir duygusu var yani. Tekrar burada olmak, bana enteresan bir keyif verdi.

* Reytingler konusunda ne düşünüyorsunuz? Kanal değişikliği nasıl etkiler izleyiciyi?  

- “Benim Annem Bir Melek”, rüştünü ispat etmiş bir dizi. 41’inci bölümümüz yayınlanacak şimdi. Çok yüksek reytingler alarak bugünlere geldik. Yoksa üç haftada yok ederler diziyi. 40 bölümdür büyük keyifle izleniyorsak, bir güzelliğimiz vardır.

*Kaynana Neriman yeni bölümlerde yumuşayacak mı biraz?

- Neriman sert biri değil. şahsına münhasır bir kadın. Onu izlemek lazım aslında. Maraz bir sevgisi var çocuklarına karşı, o yüzden birtakım sorunlar yaşanıyor. Evinin efendisi. Türkiye’yi yönetiyormuşçasına evdeki her şeyden kendini sorumlu hissediyor. Çok dominant bir kadın. Kıvrak bir zekası var. O zekasıyla her konunun altından kalkmayı başarıyor. Neriman’ı izleyip, “Ben olsaydım daha fazlasını yapardım” diyenler de var.

*Var mı gerçekten böyle insanlar?

- Karikatürize ettiğimiz karakterler aslında çevremizden gözlemlediğimiz kişiler. Biz sadece biraz altını çiziyoruz.

OĞLUM ‘BENİ 30’UMDAN ÖNCE EVLENDİRME’ DİYOR

*Sizin kayınvalidenizle aranız nasıldı?


- Bizim hiç sorunumuz olmadı. Allah rahmet eylesin, çok severdim onu. Gelin-kaynana ilişkisi, dünyanın her yerinde aynıdır. “Kaynana kötülük yapıyor, cadı kaynana” diyoruz ama biraz önyargısız bakmak lazım. Her anne çocuğunu çok sever, ona çok iyi baktığını düşünür. Çocuğu evlendiği zaman, karısının da ona kendisinin baktığı gibi bakmasını ister.

*Aslında tüm sorunlar tecrübe farklılığından kaynaklanıyor yani...

- Elbette! Kayınvalide tecrübesi fazla olduğundan, neyi nasıl yapması gerektiğini, annesinden öğrendiği gibi gelinine söyler. Tabi ki biz burada komedi yapıyoruz. Neriman’ın çok daha fazlasını yapan kayınvalideler vardır.

*Siz ne zaman kayınvalide olacaksınız?

- Şimdiki zamanda insanlar geç evlenmek istiyor. Eskiden buluşmak bile zordu, şimdiyse her şey rahat. Evlenip, ev mesuliyetini üstüne almak istemiyorlar. Benim oğlum da “Dur anne, 30 yaşından önce beni evlendirme” diyor.

BİZDEN SONRA PAZAR EKRANI AİLE DİZİLERİYLE DOLDU

* Senaryoya sizin de katkınız oluyor mu?


- Senaristimiz Vasıf Küçükoruç. Gerçekten çok yetenekli ve donanımlı bir arkadaşımız. Onunla 20 yıl birlikte çalıştık. Bu proje benimdi, Vasıf vücuda getirdi. Konularımızı birlikte saptıyoruz. Birebir gündemi takip etmiyoruz ama Türkiye’de yaşananları evimizin içinde yaşatmaya çalışıyoruz.

*“Benim Annem Bir Melek”ten önce ekranda pek aile dizisi yoktu, fark ettiniz mi?

- Evet, ekran şiddetten geçilmiyordu. Bu projeyi hazırlarken, dizinin özellikle pazar günü yayınlanmasını ben çok istedim. Hemen itiraz geldi, “Pazar günü herkes futbol izliyor” dediler, “Maç izlemeyenler bu diziyi izler” dedim. Ben böyle bir alternatif sundum. Önce olmaz diyorlardı ama şimdi görüyorum ki pazar günleri ekran aile dizileriyle dolu. Çünkü aile, dünyanın her yerinde insanları yakalayan bir hikâyedir.

*Çekimleri büyük bir platoda yapıyorsunuz...

- Sürekli mekân hazırlıyoruz. Bu konuda çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bizde açılım fazla! Çok eğlenen, çok güzel bir ekibiz. Biz eğlenerek çekim yaptığımız için, bizi izleyenler de eğleniyor.

? Bu yıl sizi tiyatroda izleyebilecek miyiz?

- Ocak ayında bir oyunumuz olacak. BKM’de başlıyoruz...

KANSER KONUSUNDA UZMAN GÖRÜYORLAR 

* Göğüs kanseri tedaviniz devam ediyor mu?

- İlaç tedavim sürüyor. 

*Bu yoğun iş temposu rahatsızlığınızı etkilemiyor mu?     

- Çalışmak bana her zaman hayat verdi. Yıllardır çalışıyorum ve bununla ayakta duruyorum. Hastalık dönemimde çalışmam da bana muhteşem bir güç verdi. Biz çok keyif aldığımız bir iş yapıyoruz. Tiyatrocu olmanın bir artısı da, ölene kadar sahnede olabilmek. 

* Göğüs kanseri konulu sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz?

- Kuaförde, markette, beni nerede bulurlarsa kanser hakkında soru soruyorlar. Uzman bir doktor gibi oldum! Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. ızmir Rotary Kulübü, ücretsiz mamografi taraması yapacak. Onların kampanyasını duyuracağız.

*Kadınlar bu konuyu hep ikinci plana atıyorlar değil mi?

- İnsan, kendisi hariç her konuda çok titiz. Ama yangından ilk kurtarılacak mal, kendimiziz. Önce biz sağlıklı olacağız ki, başkalarına yardımcı olabilelim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle