GeriKelebek Yıldız savaşından kim galip çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldız savaşından kim galip çıkacak

Yıldız savaşından kim galip çıkacak
refid:13019461 ilişkili resim dosyası

Dünya müzik endüstrisi, dijital çağ ve yeterince parlayan yıldızlar çıkmaması nedeniyle tepetaklak giderken, gözler 5 kadın yıldızın albüm satışlarında yaşanan savaşa çevrildi. Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, Leona Lewis, Susan Boyle’un yeni albümleri 2009’un sonlarında haşin bir yarışı başlattı. Leona Lewis’in albümü ilk hafta beklenenin altında satsa da bu hafta gözler diğer dörtlüde.

Beyonce / Foto galeri

Rihanna / Foto Galeri

Lady Gaga / Foto galeri

Leona Lewis / Foto galeri

Susan Boyle / Foto galeri

Mıcheal Jackson’ın 1982’de çıkardığı Thriller albümü tüm dünyada rekorları alt üst edip, 110 milyonluk satış rakamıyla tüm zamanların en çok satan albümü özelliğini hâlâ koruyor. Müzik endüstrisi son 10 yıllık dönemde bu rekorun kırılma ihtimalinden iyice uzaklaştı. İnternet, diz çökmüş müzik endüstrisinin boynuna kılıcı indiren cellat olarak görülürken, insanları peşinden uzun süre sürükleyebilen yıldız yoksunluğu da sektörün tepetaklak giden sürecine tuz biber ekti. Bir zamanlar yüz milyonlara çıkabilen albüm satışları dijital çağda bir kaç milyona ulaşırsa başarı kabul ediliyor. Kasım ayının son günlerinde Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, Leona Lewis, Susan Boyle albümleri dinleyiciyle buluştu, buluşuyor. Satış rakamları üzerine şimdiden bahisler oynanırken, gözler 5 kadın yıldızın albüm satışlarında yaşanan savaşa çevrildi. 2009’un sonlarında başlayan bu yarışın galibi merakla bekleniyor.

100 milyon albüm sattı

Destiny’s Child adlı grubun lideri olarak şöhret kazanan 27 yaşındaki Beyonce’nin grup albümlerinin satışı 100 milyonu geçti. Houston, Teksas doğumlu Beyoncu okullarda birçok şarkı yarışmalarına katıldı. İlk solo albümü Dangerously in Love’ı 2003 yılında çıkardı. ‘Crazy in Love’ ve ‘Baby Boy’ hitleriyle 4 kere Grammy kazandı. Destiny’s Child grubundan 2005 yılında ayrıldı. ‘Hot 100’ listesinde beş tane 1 numara single ile 2000’lerde en çok 1 numara şarkı çıkaran ikinci kişi ünvanını aldı.

5 yılda 2 milyon albüm

21 yaşındaki Barbadoslu şarkıcı ve model Rihanna ise güzelliğiyle Naomi Campbell’a bile rakip gösteriliyor. 16 yaşında Amerika’nın yolunu tutan Rihanna, 2005 yılında ilk albümü Music of the Sun ile Billboard 200 listesinde ilk ona girdi ve ‘Pon de Replay’ singılı ile Billboard Hot 100 listesinde yer aldı. Dört yıllık kariyerinde Rihanna iki milyonu aşkın albüm sattı, bu büyük bir başarı göstergesi. Pek çok ödül alan Rihanna, 2000’li yıllarda en çok bir numarası bulunan iki kadın sanatçıdan biri.

4 ülkede birinci

Müziği kadar stiliyle de gündeme gelen Lady Gaga’nın (23), ilk albümü The Fame Ağustos 2008’de yayınlandı ve 4 ülkede birinci sıraya oturdu. ABD’de Billboard listelerinde birinci sıraya çıktı. Dünyada 4 milyonda fazla albüm, 20 milyondan fazla single satış rakamına ulaştı. Diğer yıldız Leona Lewis’in 2007’de yayımlanan Spirit isimli albümü ise İngiltere ve İrlanda’da en hızlı satan debut albüm unvanını aldı. Singlelarına göre albüm satışı düşük olan Leona Lewis’in albümü 2008 verilerine göre 3 milyon sattı. Spirit, Kuzey Amerika’da Nisan 2008’de yayımlandı Billboard 200 listesine 1 numaradan girdi. 47 yaşındaki İskoç Susan Boyle, ölüm döşeğindeki annesine verdiği sözü tutmak için Britain’s Got Talent yetenek yarışmasına katıldı. Kıyafetleri ve çirkinliğiyle jürinin alay ettiği Boyle, muhteşem sesiyle herkesi şaşkına çevirdi ve programın kaydı YouTube’dan 150 milyon kişi tarafından izlendi.

Taşralı Susan Boyle’un albümü Amazon’da sipariş rekortmeni

LEONA Lewis gibi İngiltere’de televizyon yarışmasından çıkıp ünlenen bir isim de hiç evlenmeyen 47 yaşındaki İskoç Susan Boyle. Taşralı Susan Boyle dış görüntüsü, kıyafetleri ve makyajıyla aşağılanmış ancak şarkı söylediği an stüdyoyu kendine hayran bırakmıştı. Boyle’un bugün çıkacak albümünün İngiltere ve ABD’de ilk 5’e gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. ‘I Dream a Dream’ albümü yayınlanmadan Amazon’dan 100 bin sipariş topladı.

Yarışmada ünlendi MTV ödülünü Emre Aydın’a kaptırdı

24 yaşındaki İngiliz, Leona Lewis, The X Factor yarışmasının üçüncü serisinde (2006) birinci olmuştu. İlk ‘single’ı ‘A Moment Like This’, 30 dakikada 50 bin kez internetten indirilerek rekor kırdı. İkinci single’ı ‘Bleeding Love’, İngiltere’de 2007’nin en çok satan single oldu ve otuz ülkede de bir numaraya çıktı. Lewis, 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Avrupa’nın En Sevilen Şarkıcısı” ödülünü Türk Emre Aydın’a kaptırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle