GeriKelebek ‘Yıkılıyo’yu bir de çocuklardan dinleyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yıkılıyo’yu bir de çocuklardan dinleyin

Bir aydır müzik kanallarında izliyoruz onları. 3-7 yaş arasındaki yedi çocuk Uçacaksın, İsyankar ve Haykırmak İstiyorum şarkılarını çocuklar için yazılmış yeni sözleriyle söylüyorlar.

Aykut Gürel’in yapımcılığını üstlendiği ‘İndigo Çocuklar’ albümü, tıp dünyasının karşı çıktığı ama birçok kişinin savunduğu ‘indigo çocuk’ kavramından yola çıkarak hazırlanmış.

Aykut Gürel, klasik çocuk şarkılarının dışında farklı bir çocuk albümü yapma düşüncesiyle yola çıktığında tanışmış ‘indigo çocuk’ kavramıyla. İndigo çocukları bilimsel olarak araştırmak istediğinde, akademik çevrelerin bu kavrama sıcak bakmadığını görmüş ve indigo çocukların gittiği bir anaokulunu ziyaret etmiş. Yuvada eğitim gören zeki, uyanık ve lider ruhlu çocuklardan çok etkilenmiş. Oradaki çocuklarla konuşmuş, yuvanın sahibi Ayla Hanım’dan ve internetten bilgi toplamış.

‘Akademik çevreler indigo çocuk kavramını kabul etmiyor ve indigo çocuk olarak kabul edilen çocukların hiperaktif olduğunu söylüyor. Oysa indigo çocuklar rahatsız çocuklar değil. Bu çocuklar her şeyi kolay kolay kabul etmeyen zeki, uyanık çocuklar. Mantıklı açıklamalar bekliyorlar ve çocuk muamelesi görmek istemiyorlar. Onlara nasıl davranmanız gerektiğini bildiğinizde hiçbir sorun yaşamıyorsunuz’ diyen Aykut Gürel, kendi oğlunun da bir indigo olduğunu ve kendilerinin hiçbir problem yaşamadığını da ekliyor.

Sırada ninni albümü var

Aralık ayında çıkan ‘İndigo Çocuklar’ albümündeki şarkıları 3-7 yaşlarındaki yedi çocuk seslendirmiş. Uçacaksın, Çilek, Haykırmak İstiyorum, Bi Bulsam, Küstüm, İsyankar, Sen İste, Yıkılıyo, Bum Bum, Aşka Yürek Gerek gibi popüler şarkılara zamane çocuklarının kendi aralarında kullandıkları dili yansıtan sözler yazılmış. İndigo çocukların isyankar tarafını temsil eden adaptasyon sözleri Yasemin Pulat yazmış. Seden Gürel de, çocuklara şarkılarda vokal yapmış. Albümün satışlarından çok memnun olduğunu söyleyen Aykut Gürel, şarkıları söyleyen çocukları medya önüne çıkarmayı düşünmüyor.

‘İndigo çocuklardan bahsedince birçok insanın aklına hasta çocuklar geliyor. Bu çocukları işte indigo çocuklar diye lanse etmek istemiyorum. Ben ve eşim medyatik isimler değiliz. Benim yapmadığım bir şeyi onlara yaptıramam. Ben bu albümü çok satmak için değil, keyif almak için yaptım. Dinlerken de çok gülüyorum.’

Gürel, bu albümden sonra ninnilerden oluşan bir albüm daha yapmayı planlıyor.

Sıkılınca uyudular

‘İndigo Çocuklar’ albümünün kayıtları oldukça keyifli geçmiş. Popüler şarkıların sözlerini ezbere bilen çocuklar, zaman zaman adaptasyon sözleri unutmuş ve şarkının orijinal sözlerini söylemeye başlamış. Bazı çocuklar da ‘Ben sıkıldım’ deyip uyumayı tercih etmiş.

İndigo çocuk nedir

İndigo çocuk kavramı, ilk kez 1982 yılında Nancy Ann Tappe’in yazdığı ‘Yaşamınızı Renk Yoluyla Anlama’ kitabıyla gündeme geldi. İndigo çocuklar ‘Özel davranış şekilleriyle muamele gerektiren ve klasik eğitim düzenini yıkmayı amaçladıklarına inanılan çocuklar’ olarak tanımlanıyor. Tıp dünyası ise bu çocukların varlığını kabul etmiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle