GeriKelebek Yetiştirme yurdu golfte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetiştirme yurdu golfte

Yetiştirme yurdu golfte
refid:15079345 ilişkili resim dosyası

Turizmin göz bebeği Antalya’nın Belek beldesi, dünyanın önde gelen golf bölgelerinden sayılıyor. Ancak maddi gücü olmayan birçok kişinin bu sporu yapmasını düşünmek bile hayal. Ancak Belek’te National Golf Clup adında bir kulüp var ki; burada bu kural geçmiyor. Çünkü burada golf oynayan bazı çocuklardan beş kuruş bile alınmıyor hatta onların iyi bir golfçü olabilmeleri için paralar dökülüyor. Onlar bölgedeki yetiştirme yurdunun sakinleri.

Belek National Golf Clup uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapan bir golf kulübü. Kulüpte de 26 yaşında bir golf sporcusu var ki herkesin dikkatini çekiyor. Kulüp yöneticileri bu kişinin adeta üzerine titriyor. Bekir Kara adındaki bu sporcu ülkemizin yetiştirdiği nadide sporculardan birisi olmasının yanı sıra kendisi gibi yetenekli birçok çocuğa da antrenörlük yapıyor.
Bekir Kara’nın yaşam öyküsü ilginç. Serik’in Yeşilvadi köyünde beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi. Köyünde okul olmadığı için 11 yaşında Serik’e gelmiş. Bir golf otelinde de işe girmiş. “İlk işim golf oynayanların çantalarını taşımaktı” diye söze başlıyor:
“Yemyeşil arazilerde çalışmak hoşuma gitti. Haftada 100 lira alıyordum ve parayı köydeki aileme gönderiyordum. Müşterilerin olmadığı zamanlarda da elime golf sopalarını alıp topları deliklerin içine sokmayı denemeye başladım. Zaman içinde geliştirdim, maç yapacak hale geldim. Kulüpteki ağabeylerim bendeki bu yeteneği gördü ve beni maçlara çıkarttılar. Artık kedi (top toplayıcı) değildim.

SERİK’TEN LONDRA’YA

14 yaşıma geldiğimde Türkiye Yıldızlar Ligi’nde golf oynamaya başlamıştım. Bir yıl sonra Türkiye birincisi oldum. Sonra başarılar ardı ardına geldi. Uluslararası birçok turnuvada derecelere girdim. Kulübüm beni 3 yıl sonra İngiltere’ye lisan kursuna gönderdi. Profesyonel Golf Birliği’nden diploma aldım. 2009’da tekrar Londra ama bu sefer antrenörlük kurslarına. Bu arada Birmanya Üniversitesi’nden spor bilimi üzerine burs kazandım. Yıllığı beş bin paund olan okulda para vermeden eğitim alıyorum. (WTCF) Dünya Golfçüler Birliği’ne üye olarak hocalık diplomamı da aldım. Golf kaderimi değiştirdi.
Okulun tatil olduğu zamanlarda da tüm zamanımı Belek’te geçiriyorum. 8-12 yaşları arasındaki yetenekli çocuğa hocalık yapıyorum. Bu çocuklar Belek’te yetiştirme yurdunda kalan çocuklar. Onlar da benim gibi aynı safhalardan geçerek uluslararası bir golf sporcusu olabilmek için çalışıyor. Golf onların da kaderlerini değiştirecek.”

DİĞERLERİNİ DÖVDÜLER

Bekir Kara başarı kazanmanın maddi durumla doğrudan ilgili olduğu görüşünde: “Çünkü zengin çocukları nasıl olsa durumlarım iyi diyerek hayata fazla asılmıyor. Maddi durumu olmayan kişiler ‘Ben nasıl bu yaşamdan bir üst sınıfa giderim’ sorusuna çare arıyor. Bunun için de daha fazla gayret gösteriyor. Antalya Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvurduk. Buradan 50 çocuk geldi onları kulüpte kampa aldık. Aralarından yeteneklileri seçtik. Seçilen çocuklar burada golf oynayan diğer çocukları dövdü. Onları gönderdik sonra yeni bir ekip oluşturduk. 8-16 yaş grubunda 15 çocukla işe başladık. 2 yıl içinde Yıldızlar Bölgesel Lig’de dağıtılan 26 ödülden 21’ini bizim çocuklar kazandı. Bölgesel ligler devam ediyor. Yaz sonunda sonuçlandığında ilk beşe girenler milli takım kampına seçilecek. Yurttan gelip ödülleri kapan bu çocuklar geleceğin milli takımını oluşturacak”

ÇOCUKLAR NE DİYOR?

Okan (11) 6 yıldır yurttayım. Annem ve babam ayrı. İlköğretim üçüncü sınıfta okuyorum. İki yıldır golf eğitimi alıyor diğer yandan da golf oynayanlara yardım ediyorum. Kedi olarak iş yaptığım günler 25 Euro para kazanıyorum. Geçtiğimiz ay yapılan Türkiye Federasyon Turnuvası’nda birinci oldum. Çok çalışarak iyi golf oyuncusu olacağım. Ben de para kazanıp villa alacağım.

Mert (11) 5 yıldır yurttayım. Annem ve babam vefat etti. İlköğretim beşinci sınıfta okuyorum. Beş aydır golf öğreniyorum. Türkiye Federasyon Turnuvası’nda Türkiye ikincisi oldum. Aynı zamanda futbol ve tenis de öğreniyorum. Amacım bilgisayar mühendisi olmak ama sporu da çok iyi yapmak arzusundayım.

Gökhan (10) 13 yıldır yurttayım. Babam bulaşıkçılık yaptığı için bana bakamıyor bu nedenle yurtta kalıyorum. Bir yıldır golf kulübüne geliyorum. Federasyon Golf Yarışları’nda Türkiye dördüncüsüyüm. İyi bir golf oyuncusu olup çok para kazanmak istiyorum.

Ayşıl (11) 6-7 ve 9 yaşlarındaki 3 kardeşimle birlikte iki yıldır yurttayız. Golf oynamayı burada öğrendim ve çok sevdim. Profesyonel golf sporcusu olmak en büyük hayalim. Bunu kendime hedef olarak koydum. Golf benim ve kardeşlerimin hayatını kurtaracak.

Ömer (13) Dokuz yıldır yurtta kalıyorum. Bir yıldır da golf oynuyorum. Golften kazanacağım parayı kendim için değil çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak için istiyorum. Gerçi sevgi oyuncaktan önemli ama para da olsun.

Gülfidan (13) Bir süredir yurttayım. Okula gidiyorum ama boş zamanlarımın tümünü spor için harcıyorum. Futbol, voyeybol, basketbol oynayıp paten kayıyorum. 15 yaşıma gelince milli takıma kesinlikle gireceğine inanıyorum. Bunun için de çok çalışıyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle