Yaşınız ilerlese de sekse devam

İleri yaşlarda seks hayatını sürdürmek üç temel faktöre bağlı: Arzu, güvene dayalı bir ilişki ve yaşlanan organizmada cinsel potansiyeli maksimuma çıkarma becerisi. Marvel Williamson, Türkçesi yeni yayımlanan ‘40’ından Sonra Sağlıklı Cinsellik’ adlı kitabında psikolojik ve fizyolojik engellerin önüne geçmenin yollarını sunuyor.

Ayda KAYAR
05.03.2005 - 01:38 | Son Güncelleme :

ERKEKLER

Kadınlar çoklu orgazm özelliklerini her yaşta koruyabilirler. Ancak erkeklerin ilerleyen yaşlarda cinsel işlevlerini korumak için özenli davranmaları gerekir. İktidarsızlığa neden olan sağlık sorunlarının da çözümü var:

SİZE UYAN İKİNDİ VAKTİ SEKS

Anfizem gibi akciğerlerde oksijen değişimini zorlaştırıcı hastalıklar yaşayan erkeklerin seks için uygun zamanı ikindi vakti. Rahatsızlığın etkilerini azaltmak için uygun pozisyonu bulmak da önemli.

POZİSYONA DİKKAT

Böyle bir sorununuz varsa, ağrı kesicinizi ihmal etmeyin. Ama en önemlisi sırt ve belinize yük bindirmeyecek pozisyonların tercih edilmesi. Özellikle, ayakta durmak, kadının ağırlığını taşımak ve karnın dışarı çıkmasını gerektirecek pozisyonlardan kaçınmalı.

HİÇ DEĞİLSE SEKSTEN ÖNCE İÇMEYİN

Alkol, cinsel fonksiyonu öldürür, ereksiyonu yumuşatır ve tahrik olma safhasını uzatır. Diğer maddeler de iktidarsızlığa yol açabilir. Tabii ki sigara da cinsel fonksiyonlarınızı olumsuz etkiliyor. Bırakamıyorsanız, hiç olmazsa seksten önceki saatlerde içmeyin.

MESAJLARI ALAN SİNİRLER İŞ GÖRÜR

Altmış yaş üstünde ereksiyon sorunu daha da artıyor. Ereksiyonu sağlayan sinirler işgöremez olsa bile, dokunsal mesajları alan sinirler işgörür ve erkekler orgazm olabilirler.

SİNİR DEJENARASYONU

Beyinde, omurilikte, sinir sistemi ya da kas hastalığı ile ameliyat ve kazalarda sinir tahribatı ortaya çıkabilir. Omurilik boyunca uzanan sinir refleks kemeri, ereksiyonu kontrol ettiği için bel ameliyatları geçiren, hatta fıtık olan erkekler cinsel sorun yaşayabilir. Bu durumda, seks için en uygun zamanı bulmak size kalıyor.

KADINLIK HORMONLARINA DUR DEYİN

Tiroidin ve testosteronun az, beyindeki kadınlık hormonlarının fazla üretilmesi iktidarsızlığı tetikler. Hormonal bozukluklar genellikle geri dönüşlüdür. Doktor kontrolünde ilaç desteği alınabilir.

İLACIN SAHTE ETKİSİNE YENİLMEYİN

Sakinleştiriciler, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve bir çok ilaç erkek cinselliği üzerinde etkili olabilir. Asla, doktorunuzla görüşmeden ilacı bırakmayın. Bir de unutmayın ki ilaçların, insanların düşüncelerine bağlı ‘sahte etkileri’ de vardır. Bu nedenle, prospektüslerin yan etkilerine fazla takılmayın.

KADINLAR

İlerleyen yaşlarda cinsel açıdan tatmin olmuş kadınlarda depresyon, stres, madde kullanımı ve sağlık sorunları gibi nedenlerle isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda orgazmı zorlaştıran başlıca sağlık sorunları ve başedebilme yöntemleri şöyle:

YORGUNLUKLA BAŞEDEBİLMEK İÇİN SABAH VE AKŞAMÜSTLERİ SEVİŞİN

Stres ve bedensel yorgunluk kadını seks yapamayacak duruma getirebilir. Bununla başedebilmek için sevişmelerinizi sabah ve akşamüstü saatlere kaydırın. Cinsel ilişkiden önceki üç saatte alkol almayın. Fazla yemek yemeyin. Bu arada kullandığınız pozisyonları gözden geçirmenizde de fayda var.

BAŞINIZ AĞRIYORSA SEKSTEN ÖNCE AĞRI KESİCİ

Şaka değil, baş ağrıları bazen gerçekten sekse engel oluşturabiliyor. Standart çözüm, seksten önce ağrı kesici kullanmak. Orgazm sonrasında başınız ağrıyorsa, bu bir tansiyon problemini işaret edebilir. Doktorunuza görünün ama ağrıların sizi seksten uzaklaştırmasına izin vermeyin.

MİLYONLARCA KADININ ORTAK SORUNU

Orgazm sırasında idrar kaçırma 40’lı yaşlardaki milyonlarca kadının ortak sorunu. İlaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olasılıklarını doktorunuza sorun. Zaten büyük bir ihtimalle eşiniz bunu fark etmeyecektir bile. Ama hijyene dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

AZALAN HORMONA KARŞI FANTEZİLER

Seks dürtüsünü sağlayan hormonların azalması, isteksizlik yaratsa da unutmamalı ki insanlardaki seks duygusu, hayvanlarınkinden farklıdır. İnsan libidosu ses, koku, görüş ve düşünce ile etkilenebilir. Fantezileriniz size yeniden cinsel mutluluk sağlayabilir.

LİBİDO KAYBETTİREN BÖBREKLERLE SAVAŞ

Böbrek hastalıkları vücudun birçok sistemi gibi seks hayatınızı da etkileyebilir. Hastalığın diyaliz makinesi gerektirecek noktaya gelmesi kadınlarda, regl kanamalarını durdurur ve libido kaybına neden olur. Bu durumda alternatif tedaviler için doktorunuza başvurun.

KADINLAR

Eşinizin temposu düşebilir, anlayışlı olun

UZLAŞMACI OLUN

Genel olarak erkekler, kadınlardan daha fazla seks ister. Hatta bazen her gün. Yaşlanınca bu terse dönebilir. Kadın gençliğindeki gibi haftada bir-iki kez arzularken, erkek ayda bir seksi hatırlar. Uzlaşmak, tarafların iyi niyetine bağlı. Belki biraz da kadınların.

CİNSEL İLGİ GÖSTERMİYORSA

DOĞRU TERAPİSTE

Cinsel hayattan bıkkınlık duyulması nedeniyle ortaya çıkan öfke, eşinizi ‘duyarsız bir sersem’ olarak algılamanıza neden olabilir. Derdinizi anlatıyor ve çözüm öneriyorsanız ama eşiniz yine de size cinsel ilgi göstermiyorsa, bir evlilik danışmanı ya da seks terapistine başvurun. Darbe almış, hele aldatılma darbesi almış bir evlilikte, kocanızla ile seks size tiksindirici gelebilir. En iyisi profesyonel yardım.

EŞİNİZ MAESTRO OLMAYA KARARLIYSA

İlişkide maestro olmaya kararlı bir kocanız varsa, onun gizli Amazon fantezilerine hitap edebileceğinizi gösterin.


ERKEKLER

İltifatınız eşinizi güzelleştirir

KENDİNİ BIRAKAN EŞİNİZİ TEŞVİK EDİN

Eşinizin yaşlandıkça kilo alması, saçlarının beyazlaması, cildinin kırışması kontrol dışıdır. Bununla birlikte bazı kadınlar, özellikle depresyon mağdurları kendilerini koyverir. Eşiniz kendisine biraz özen gösterdiğinde iltifatla onu teşvik edin.

ÖFKELİYSE ZEVKLİ BİR SEKS SİZE HARAM

Eşiniz çok mu kırıcı? Belki de aşkını kaybetmiş ve öfkeli. O zaman bir evlilik danışmanının yolunu tutun. Bu problem çözülmeden, zevkli bir seks size haram.

YOKSA BAHTSIZ ERKEK MİSİNİZ?

Hayatını seks yapmadan geçirebileceğini söyleyen kadınlarla birlikte olan bahtsız erkekler, seks hayatlarını sürdürme mücadelesinin tek taraflı olduğunu kısa sürede anlarlar. Cinsel dürtüler için profesyonel yardım almaya ne dersiniz? Eşiniz dini nedenlerle, cinselliğin tek amacının üreme olduğu inancını taşıyabilir. Hatta, cinsel dürtülerinizi ayıplayabilir. Bu tür kadınlara, ancak seks konusunda farklı düşüncelere sahip bir din adamı ya da kendisi gibi bir inanan yardım edebilir.

ÜSTÜNÜZE ÜSTÜNÜZE GELSE DE KUR YAPMAYA DEVAM

Kadınlar özgürleşip, isteklerini dile getirmeyi öğrendikçe, erkeklerin üstüne gidip onları sindirmeye başlar. Kadın her şeye karışınca, erkeklerin zevk alması zorlaşabilir. Eski günleri hatırlayıp biraz kur yapmak işe yarayacaktır.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün