GeriKelebek Yasemin'ce...KNOWN - X
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasemin'ce...KNOWN - X

Yasemin BORAN

Başlığı görüp ‘‘Bu da ne demek?’’ diyeceksiniz. Çok da haklısınız. Öncelikle bunun bir grup adı olduğunu açıklamalıyım. Ancak, doğruyu söylemek gerekirse, ben de ilk anda ‘‘Bu da ne demek?’’ diye takılıp bir türlü anlamamıştım.

‘‘Bilinen - X’’ demekle, bilinmeyenin bilindiğini mi, anlatmaya çalışıyorlardı. Yoksa, hem bilinen hem de bilinmeyen tarafları olduğunu mu, vurguluyorlardı...

Hem çok bildik ve tanıdık oldukları halde öte yandan ‘‘Yanılıyorsunuz, aslında siz bilmiyorsunuz’’ der gibi Known-X'in üyeleri...

Evet, bence çok da haklılar. Onlar hemen burnumuzun dibinde durdukları halde ve de muhteşem bir müzik yaptıkları halde bilmiyoruz. Üstelik Türkiye'yi ve Türk insanını küçümseyip illa da yabancı diyarlarda yaşayanların ‘‘Büyük usta’’ olabileceğini düşünüyoruz. Veee, sanıyorum onlar da böyle düşünmüş olsalar gerek ki, kendilerine en uygun isim olarak ‘‘Known-X’’ adını yakıştırmışlar. İyi de yapmışlar. Böylece bizim ufkumuzu da açmış oldular.

Ben bilir kişi falan değilim. Ne müzisyenim, ne de müzikten müthiş anlarım, gibi iddialarda bulunurum...

Fakat, dinlemeyi, gözlem yapmayı, uyanık bir zihinle duygularımı takip etmeyi iyi bilirim.

Duygularımı harekete geçiren dış faktörlerin farkındalığı içinde yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Böylece yaşıyorum. Ve yaşayanları ayırd etmeyi başarıyorum.

Evet, Know-X grubunun üyeleri de müzik yaparken yaşıyorlar ve yaşatıyorlar. Yani kendi hallerini size transfer etmeyi başarıyorlar.

Grubun üyeleri, her biri tek tek kendini yaşıyor ve yaptığı müzikle birlikte kendini aşıyorken aynı zamanda grup ruhunu öylesine büyük başarıyla oluşturuyorlar ki, siz de bunun içine giriveriyorsunuz. Hem de farkında olmadan...

Grup ruhunu oluşturmak gerçekten zor iş. Fakat, gurubu meydana getiren kişilerin herbiri kendi enstürmanına böylesine hakim olursa, hiç de zor değil, diyeceksiniz. Fakat, iş, sadece çaldığın saza hakim olmakla bitmiyor. Onunla bütünleşmeyi, hissetmeyi, duymayı da gerektiriyor.

Yoksa, teknik bilgilerle donanmış ve eline sazı alıp öğrendiklerini uygulamışsın, fakat, sazınla ruhunu bütünleştirmeyi başaramamışsan, olmuyor. Olmaz, sadece teknik bilgiyle olamaz. Duymuyor, hissetmiyor ve yaşamıyorsan, pek tabii yaşatamazsın da... Sahip olduğun bilgiyle ruhunu birleştiremezsen, ne birliği sağlayabilirsin, ne de grup ruhunu oluşturabilirsin.

İşte, elindeki aletle bütünleşmeyi başardığın andan itibaren zaten hem usta oluyorsun hem de kendin gibi olan diğer ustalarla birlikte muhteşem bir müzik ziyafeti veriyorsun. Hem kendine hem de seni dinleyenlere...

Know-X grubunun üyeleri, grup ruhunu öylesine yakalamış ve öylesine yaşıyorlar ki, sizi bir anda bulunduğunuz mekanın ve zamanın ötesine taşıyorlar.

Yaptıkları müziğin adı Blues. Fakat, bu tarzı sevmiyorsanız bile, eminim dinleyince seveceksiniz. Aslında, müziğin evrensel bir dil olduğunu düşünüyorum. Öyle bir dil ki, dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun ve hangi kültürden gelirseniz gelin, şayet müziği yaşayanlardan dinliyorsanız siz de yaşar, anlar ve seversiniz.

Yaşamadığınız, anlamadığınız ve bilmediğiniz bir şeyi sevmek ya da sevmemek biçiminde yorumlamak yanlış olur.

Ön yargısız, kayıtsız ve şartsız, duygularınızı serbest bırakarak dinleyin. İçinizde uyanan duygular size yol gösterecek ve müziğin evrensel dilini anlamaya başlayacaksınız. Hatta anlayış kapılarınız yavaş yavaş aralanıp çok daha farklı anlayışlara da ulaşabilirsiniz.

‘‘Known-X’’ hem kendileri için hem de müzik dinlemek isteyenler için müthiş bir grup. Şu sıralarda turneler düzenlemeyi ve konserler vermeyi planlıyorlar.

Bu grubu her Salı ve Perşembe gece yarısı Mojo Bar'da (Beyoğlu) dinleyebilirsiniz. Asım Can Gündüz her zaman orada olmasa bile zaman zaman gelip eşlik edebileceğini belirtti.

Known-X'in üyeleri, bir gitar virtiözü olan Asım Can Gündüz başta olmak üzere vokal ve bas gitar Serkan Civelek, Vokal ve elektro gitar Tarkan Mumkule namı diğer Hür, bateri Yusuf Tunceli, trompet Alkan Kovancı, saksafon Okan Kovancı'dan oluşan bu grubun yaptığı müzik, dinlenir, diyorum, Yasemin'ce...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle