GeriKelebek Yaptırdığı lisenin açılış töreninde yurt sözü verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaptırdığı lisenin açılış töreninde yurt sözü verdi

İşadamı Necati Kurmel, Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 11 derslikli bir lise yaptırdı. Kurmel, Aladağ Pınar Madencilik Lisesi’nin açılış töreninde ise kız ve erkek öğrencilere bir de yurt yapma sözü verdi.

Saray Halı Yönetim Kurulu Başkanı Kurmel, törene katılan ailesini göstererek ‘Ben olmazsam, benim sözümü onlar yerine getirecek’ dedi.

Yıllar önce iki derslikli olarak eğitim ve öğretime açılan Pınar Madencilik Lisesi’nin ihtiyaca cevap vermediğini gören Saray Halı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel, yeni bir lise binası için girişim başlattı. 6 Nisan 2005’te temeli atılan 11 derslikli yeni binanın yapımı 2005-2006 öğretim yılına yetiştirildi.

339 öğrencinin öğretim gördüğü lisenin açılışı, Vali Cahit Kıraç, İstanbul Milletvekili Celal Adan, işadamı Necati Kurmel, eşi Meliha Kurmel, çocukları, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Aladağ Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı törenle yapıldı.

Bilgisayar odası, kütüphane, çok amaçlı salon, spor salonu bulunan okulun açılışında konuşan işadamı Kurmel, 1967’de akrabası Ataman Fedai ile birlikte madencilik için Aladağ’a geldiklerini söyleyerek okulun hikayesini şöyle anlattı:

KÜRT HASAN İSTEDİ OKUL YAPTIRDIM

‘Burada 11 yıl kaldım. Aladağ’a geldiğimde iki odalı bir otelde kalıyorduk. Otel sahibi Mehmet Uzun, sabahları bize çorba pişirir, akşamları da pilav yapardı. 11 yıl sonra ben buradan giderken ‘Benden bir istediğiniz var mı?’ diye sordum. ‘Camiye bir hoparlör alman mümkün mü?’ dedi. Başka biri ‘Camimize halı alır mısın ?’ diye sordu. Ama içlerinden biri vardı ki, Kürt Hasan! ‘Bize hoparlör ve halı alma, bize lise yapman mümkün mü?’ diye sordu. Ben de ‘Size hoparlör ve halı alacağım, lise de yapacağım’ dedim. İşte o lise bu okuldur. Bu okulun ihtiyaç olduğunu duydum. Talip oldum. Ama geldim kızları görünce düşüncem kuvvetlendi. Buradaki şartları biliyorum. Dağ köylerinden buraya ulaşım zor. Buraya bir kız, bir de erkek öğrenci yurdu yapmayı düşünüyorum. Bunun için vali, kaymakam bey ile orman bölge müdüründen maddi değil, manevi yardım bekliyorum. Yer istiyorum.’

Kurmel, ‘39 yıl sonra ilk defa hanımımı buraya getirdim. İki kızım, oğlum ve gelinim burada. Benim verdiğim sözü senet kabul edecekler. Ben olmasam da sözümü yerine getirecekler’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle