GeriKelebek Yabancılarda ne buluyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancılarda ne buluyorlar

Yabancılarda ne buluyorlar
refid:15148260 ilişkili resim dosyası

Kendine sürekli yabancı sevgili seçen bir arkadaşım, “Çünkü daha iyi anlaşıyorum” deyince, “Aynı kültürden değilsin, aynı dili konuşmuyorsun, ana dilinde bile sevişemiyorsun, nasıl olur da daha iyi anlaşırsın!” diye itiraz ettim. Gerekçelerini mermi gibi sıralayınca bana da dudağımı büküp “Peki” demek düştü... Sonra etrafıma şöyle bir baktığımda tesadüf değil, bilinçli olarak sadece yabancılarla birlikte olanların sayısının hiç de az olmadığını fark ettim.

Neydi Türk kızları ya da erkeklerinde olmayan şey? Bu birliktelikler kuru bir yabancı merakıyla açıklanabilir mi? Yoksa Türk erkek ve kadınları olarak birbirimize yabancılaştığımız için, meydan artık yabancıların mıydı?

Deha Orhan (37) Ten Çamaşır’ın Sahibi
KISKANÇLIKTA DEĞİL AMA ANLAYIŞTA FARK VAR


Çok yabancı kız arkadaşım oldu. Türk kızı tercih etmemek değil benimki ama yaptığım iş dolayısıyla, çevremde sürekli yabancılar olduğu için onlarla ilişki kurmak daha kolay oluyor. İki yıldır Brezilyalı kız arkadaşım Camila ile birlikteyim. “Aynı karakterde bir Türk tercih eder miydin?” deseniz, “Evet” derim. Çünkü Brezilya başka bir kültür. Aynı şeylere gülemiyorsunuz bile. Kıskançlık konusunda, yabancıların Türkler’den çok aşağı kaldığını düşünmüyorum ama anlayış konusunda fark var. İşim dolayısıyla çok fazla güzel kadınla muhatap oluyorum. İç çamaşırı giymiş halde fotoğraflarını çekiyorum. Masamın üstünde sürekli iç çamaşırları var. Gittiğim seyahatlerde mağazaları dolaşıp, bavulumda kadın iç giyimiyle dönüyorum. Bir Türk kızı bunu kabul etmez. Bütün çalıştığım kadınları kendilerine rakip olarak görüyorlar. Öyle olmadığını anlatamıyorum. Ama yabancı, “Bu senin işin” diyor ve saygı duyuyor. Aslında bir Türk kızı da bunu söylüyor ama iş uygulamaya gelince işler öyle yürümüyor. İçinden, “Ben sana gösteririm” diyor, intikam planları yapıyor. Türk kızları ne erkeğinin ne de kültürünün kıymetini biliyor.

Ayten Görgün (42) Akademisyen
“ERKEĞİN VAR NİYE TAKSİYİ SEN ÇAĞIRIYORSUN” DEMİYOR


Yabancı erkek arkadaşlarım oldu. Şimdi de bir İngiliz’le evliyim. Yabancı erkekler özgürlüklerine düşkün ama başkalarının özgürlüğüne de saygı duyuyorlar. Özür dilemesini, teşekkür etmesini biliyorlar. Bir anlaşmazlık olduğunda medeni bir şekilde tartışıyorlar, kavga gürültü olmuyor. Tartışmanın sonunda küsmüyorlar, dünyanın sonu da gelmiyor; hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Üstelik dünya onların oyun alanı, seyahat etmek yaşamlarının bir parçası. Her yılbaşı, o yıl içinde nereye ne zaman tatile gidileceği planlanıyor. Ben de seyahat etmeyi, planlı programlı yaşamayı severim. İşimde başarılıysam benimle gurur duyuyor, kişilik meselesi haline getirmiyor. Yoldan taksi çağırmam bir mesele değil. “Yanında erkeğin varken niye taksiyi sen çağırıyorsun?” diye sudan sebeplerle olay çıkmıyor aramızda. ‘Sen kadınsın, ben erkeğim’ klişesi yok onlarda. Her ikimiz de dinlenmede, eğlenmede, gezmede, tozmada eşitiz. Seni bir birey olarak kabul ediyorlar, değiştirmeye çalışmıyorlar. Kişilik erozyonuna uğramıyorsun yani. Ayrıca da sadıklar. Güzellik konusunda 90-60-90, hokka burun olmana gerek yok. Seni sen olduğun için seçiyorlar, dünyada benzersiz olduğunu hissettiriyorlar.

Akın (40) Şarkıcı
15 YILDIR HİÇ TÜRK KIZ ARKADAŞIM OLMADI


Sürekli yurtdışında yaşadığım için ister istemez yabancılarla ilişkilerim oldu. Yabancıları zaten yabancı gibi görmüyorum. Tek bir kültüre karşıyım. Yeni kültürler tanımak insanın ufkunu açıyor. Bu, kadın erkek ilişkisine de yansıyor. 15 yıldır hiç Türk kız arkadaşım olmadı. İki yıldır da Polonyalı bir kız arkadaşım var. Yabancı kızlar daha az kıskanç oluyorlar. Ayrıca daha az börek-çörek yiyip, kendilerine bakıyorlar. Kendi özgürlüklerine düşkün oldukları için, size de özgürlüğünüzü veriyorlar. Daha az sahipleniyorlar. İlişkide yüz göz olmuyorlar. Kız arkadaşlarımla dışarı çıktığımda, Türk kızları gibi arıza çıkarmıyorlar. Bunun karşılığında ben de, o ne yapmak istiyorsa anlayış gösteriyorum. Mesela benim ekstrem sporlarla ilgim yoktur. Kız arkadaşım kızlı erkekli arkadaş grubuyla spor yapmaya gider, ben de ona ses çıkarmam. İlla yabancı bir kız arkadaşım olsun diye tutuculuğum yok ama galiba Türk kızlarıyla tanıştığımda 1-0 yenik başlamaları gibi bir durum oluyor. Dünyada en güzel insanlar melezlerden çıkıyor ya, ilişkilerde de melezlik bana daha zengin, daha farklı geliyor.

Zeynep Şenocak (32) Tekstilci
YABANCININ ELİNE SU BİLE DÖKEMEZLER


En mert Türk erkekleridir, Türk erkeği eşsizdir lafı bir palavra. Türk erkekleri ne mertlikte, ne centilmenlikte yabancı erkeklerin eline su bile dökemez. Aşkı bittiğinde sudan bahanelerle kavga çıkarıp, kadının onu terk etmesini bekler. “Benim sana aşkım bitti, bitirelim” deme yürekliliğini bile göstermezler. Ama bir yabancı, işi uzatmaya bırakmadan ve karşısındaki kadının gururunu da kırmadan kibarca ilişkiyi bitirir. Gece dışarı çıkarken giyinip süslendiğinde, Türk erkekleri gibi, “Çok güzel oldun, şimdi herkes sana bakacak çıkar şunları” demez, tam aksine, “Aşkım çok güzelsin, sana niye aşık olduğumu bir kez daha anlıyorum” deyip dudağınıza öpücük kondurur. Her zaman kadına kendini özel hissettirmesini bilir. Erkek arkadaşlarımla buluştuğumda, “Aralarında eski sevgilin var mı” diye saçma sorular sormaz. Türk erkekleri, gözlerimi tavana dikip boş baktığımda, eski sevgilimi aklıma getirip içlendiğimi düşünüp manasız kavga çıkarırken, yabancı bir erkek yalnız kalmak isteyeceğimi düşünüp sessizliğime sessizce ortak olur. Yabancı erkek arkadaşlarım tecrübeleriyle bana dünyayla ilgili ufuk açıyor. Türk erkeği ise, armut piş ağzıma düş istiyor. Kadın öğrensin, ona öğretsin. Yabancı erkekler kadınını kadın gibi görür, Türk erkeği gibi işine geldiğinde kadınını annesi yerine koymaz. Ayrıca kusura bakmasınlar ama yabancılar sevişmeyi daha iyi bilir!

Pınar Ekin (34) Bankacı
TÜRK ERKEĞİ ERKEKLİĞİYLE BARIŞIK DEĞİL

Yunan, İtalyan, Alman, İngiliz, İskoç, Amerikalı... Hayatta 10 tane sevgilim olduysa yedisi yabancı. Çünkü farklı dil, din ve kültürden gelmemize rağmen onlarla asgari müşterekte daha kolay anlaşıyordum. Daha çok eğleniyorum, daha rahatım. Hem bu devirde akranlar olarak zaten aynı dizileri izler, aynı haberlere üzülür, aynı mecmuaları takip eder, aynı konserlerin peşine düşer hale gelmiştik. Türk sevgililerimle yabancı sevgililerimi karşılaştırdığımda aradaki en temel farkın komplekssizlik ve kendine güven olduğunu görüyorum. Bu, hakikaten karakterden bağımsız bir durum. Türk erkekleri erkeklikleriyle barışık değil! Yatakta da hayatta da... Yabancılar ise hem hayatı hem de birlikte oldukları kadını keşfetmek için müdahaleci ve boğucu olmayan bir merak içindeler. Onlarla dalga geçebiliyorsun, kara mizah yapabiliyorsun, en acayip yemekleri deneyip, kim ne der diye düşünmeden piste atlayıp manyak gibi dans edebiliyorsun! Ben böylesini seviyorum işte, beni rahatlatan ve çılgınlığımı körükleyen bu. Niye yaşıyoruz ki zaten?

Hazal Yılmaz (29) Blogger
TOPLUMSAL VE KİŞİSEL TABULARIM TATİLDE


Çat pat konuştuğun dilde kendini, geçmişinden ve kimliğinden kopmuş hissediyor insan. ‘Filancanın çocuğu’, ‘falancanın arkadaşı’, ‘şunun eski sevgilisi’ değilim. Ukala, meraklı, heyecanlı, deli, sakin, kuralcı olabilirim. Yabancı bir adamın yanında emin olduğum tek şey var; toplumsal ve kişisel tabularım tatilde. Kimsenin ben, o ya da ikimiz hakkında fiskos yapma şansı yok. O zaman yaşanan sanki daha gerçek oluyor, daha huzurlu, daha esaslı. İlk görüşmede öpüşülmez, seni seviyorum demek dert, aileyle tanışmanın sonu evliliktir gibi tabular, kurallar yok. Yabancı erkek arkadaşımın yanında acabalar terk ediyor beni, bitince de keşkeler kalmıyor aklımda. Yolda elimi tutuyor, odada sessizce oturuyor ya da “Yollara dut düşmüş” demek gibi saçma bir nedenle arıyor yabancı adam. Arabaya atlıyoruz, plansız programsız yaşıyoruz. İçimdeki proje canavarını öldürüyor belki de bir yabancının İstanbul’la, şehirle, etrafında olanlarla kurduğu gülümseyen ilişki. Bu yabancılar bizden daha mı az stresli sanki?

Yorumları Göster
Yorumları Gizle