GeriKelebek Uzun süre ağlıyorsa şok habercisi olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzun süre ağlıyorsa şok habercisi olabilir

Meme emmeyen, sürekli uyumak isteyen, iki saatten uzun süre ağlayan, nabzı ve solunumu hızlanan çocuklarda ‘sepsis’ hastalığı görülebiliyor. Bu çocukların acil tedavi verilmezse septik şoka girerek öldüğünü söyleyen Dr. Hülya Bayır, erken tedaviyle ölüm oranının yüzde 100’den yüzde 5’e indirilebileceğini açıkladı.

ABD’de Pitzburg Çocuk Hastanesi’nde çalışan Çocuk Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Hülya Bayır, sepsis hastalığı yüzünden septik şoka giren bir bebeğe ilk bir saat içinde antibiyotik verilmesi gerektiğini anlattı.

Hilton Oteli’nde 14-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 29. UMEMPS (Ortadoğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Dernekleri Birliği) Kongresi’nde konuşan Dr. Bayır, İngiltere’de menenjit ve ona bağlı septik şokta uygulanan başarılı bir tedaviyle ölüm hızının yüzde 5’e indiğini kaydetti.

Bebek yoğun bakım ünitelerinin kurulması, uzman hekim ve hemşirelerin yetişmesiyle ölüm oranının azaldığına değinen Dr. Bayır, şunları söyledi:

‘Amerika’da 1999 istatistiklerine göre, her yıl 47 binden fazla çocuk septik şoktan ve sepsisten tedavi görüyor. 1 yaşın altındaki çocuklar sepsis vakalarının yarısını oluşturuyor. Prematüre bebekler de bunun büyük bir kısmını oluşturuyor. Amerika’da 47 bin bebekten yüzde 9’u ölürken, Türkiye’de bu oran yüzde 7,5-50 arasında değişiyor.’

ŞOKA GİRENE AKCİĞER AÇMA TEDAVİSİ

Dr. Bayır, prematüre bebeklere verilen ‘surfactant’ adlı maddenin akut akciğer hasarında işe yaradığının, hastalardaki ölüm oranını azalttığının saptandığını bildirdi.

Bu tedavinin bir yenilik olduğunu ifade eden Dr. Bayır, ‘Bu bir ilaç tedavisi. Akciğerimizin bronşlarındaki hava kesecikleri ‘surfactant’ adında bir protein yapıyor. Hastalanınca bu maddenin yapımı azalıyor ve biriken hücreler bu maddenin hareketini önlüyor. Bu madde olmazsa oksijensiz kalınıyor. Sözkonusu bu madde verilirse akciğer hasarı sepsisli çocuklarda azalıyor’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle