GeriKelebek Uyuşukluğu bırakın hayata pozitif bakın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uyuşukluğu bırakın hayata pozitif bakın

Akşamların erken indiği, fırtınadan göz gözü görmediği kış günlerinde kendinizi hayli bezgin hissediyorsunuz muhtemelen. Ama içinizden bazıları, yaz-kış ayrımı yapmadan aynı ruh halinden şikáyetçidir. Hasta değilsinizdir ve oturduğunuz yerden kıpırdamak bile içinizden gelmez. Gelse de, sizi hareket ettirecek enerjinin yerinde yeller esiyordur zaten. Tasalanmayın hemen, olağan bir sendrom bu.

Ama isterseniz, size gerekli olan enerjiyi kendiniz üretebilirsiniz. Nasıl mı? Uzmanların hayli pratik önerilerine kulak kesilerek elbette...


Vücut pillerini şarj edin Bunu sağlamak için her gece aşağı yukarı aynı saatlerde uykuya yatıp sabahları da aynı saatlerde yataktan kalkmalısınız. Vücut belli süreli uykuya kendini alıştırır ve enerjiniz bu sayede artar.

Gülmeyi unutmayın Hayatın acımasızlığı, her gün karşılaştığımız çeşitli sorunlar, bize gülmeyi unutturdu. İçinizden gülmek gelmese de çevrenizi dikkatle inceleyin ve sizi güldürecek bir şeyler yakalamaya bakın. Bir komedi filmi, televizyonlardaki güldürü programları ve hatta arkadaşlarınızın anlattıkları fıkralar, gülmenizi sağlayabilir. Yeter ki, siz gülmeye karar verin.

Hayır demek Sözümüz evli kadınlara... Aile içinde önemli bir yeriniz var. Hatta belki o evde her şey sizden soruluyor. Eşinize ve çocuklarınıza gerektiğinde ‘‘hayır’’ diyemezseniz, çevrenizdeki kişiler sizin tüm enerjinizi tüketirler. Biraz da kendiniz için yaşamaya çalışın.

Arkadaş desteği Canınızın sıkıldığı, kendinizi külçe gibi hissettiğiniz zaman bir arkadaşınızı arayın. Onunla buluşup, kısa bir süre sohbet etmek bile sizi canlandırmaya yetecektir. Arkadaşınızdan ayrıldığınız zaman kaybettiğiniz enerjiye yeniden kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Ani kararlar alın Günlerinizi belli bir programa uyarak geçirmek zorunda değilsiniz. Bir anda, aklınıza esip sokağa fırlayabilirsiniz. Bir mağazanın önünden geçerken vitrinde görüp beğendiğiniz bir eşyayı satın alıverin. Sinemaya gitmek istiyorsanız, binbir düzenleme yapmak için vakit kaybetmeyin. Birdenbire karar verip bunu uygulamak, size enerji kazandırır. Hayatı da daha çok sevmeye başlarsınız.

Sevgi dokunuşları Derimiz çok duyarlıdır. Evde kedinizi okşamanız, köpeğinizi kucağınıza alp sevmeniz, dokunma duyusunu canlandırır ve bunun sonucu olarak da enerjiniz artar. Ve birden neşelenirsiniz. Sevgiyle dokunmak son derece etkilidir.

Pozitif düşünce Sizi üzen olaylarda bile olumlu bir nokta bulmaya çalışmalısınız. Pollyanna'cılık oynamanızı önermiyoruz ama olaylara olumlu bir gözle bakmayı deneyin. Ümitsizlik ve karamsarlık, enerjinin en büyük düşmanlarıdır.

Tatil planı yapın Gazetelerde ve dergilerdeki gezi ilánlarını dikkatle inceleyin. Tatile çıkmanız şart değil. Ama hayali tatil planları yapmak size hemen enerji verecektir. Kendinizi tükenmiş hissettiğiniz bir sırada, hayali de olsa gezi programlarını incelemek sizi canlandırır.

Bağırmaktan korkmayın Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar, bağırmaktan kaçınmayın. Bağırmanın, hatta ağlamanın gerginliği yok ettiği biliniyor. Rahatlayınca da eski enerjinize yeniden kavuşabilirsiniz.

Monotonluğu kırın Günleriniz hep belirli bir program çerçevesinde geçiyorsa, zamanla bu şekilde yaşamaktan bıkarsınız. Bu bıkkınlık da sizin enerjinizi azaltır. Düzenli hayatı zaman zaman bölerek, hiç hesapta olmayan bir program değişikliği yapıverin. Örneğin akşam iş yerinizden evinize giderken, yol üstündeki kafede bir çay ya da kahve için. Bu küçük değişiklik bile size enerji verecektir.


Tütsüyü yakın keyfinize bakın


Kokuların önemi Kendinizi iyi hissetmeniz için bulunduğunuz kapalı mekánlara yasemin ve nane gibi oda spreylerini sıkın yahut tütsüler yakın. Bu kokuları içinize çektikçe rahatlarsınız.

Gürültüsüz ortam Aşırı gürültü sinirleri geriyor, huzursuzluk yaratıyor. Gürültülü bir ortamda bulunmak zorunda olsanız bile, fırsat buldukça sakin sessiz bir yerde kendinizi dinleyin.

Bir saksı çiçek Kapalı bir ortamda parmağınızı bile kıpırdatamayacak derecede bitkin olduğunuz zaman, bir saksı süs bitkisini karşınıza alıp onu inceleyin. Doğanın canlılığı size de güç verecektir.

Pencere önü Pencere önünde oturmanın yararları saymakla bitmiyor. Çalışırken bile ara sıra pencereden dışarı bakmak, enerji toplamanızı sağlar. Kapalı bir ortamda bulunmak zorunda olsanız da, pencereden dışarıya bakmak sizi güçlendirir.

Yatak odası Günün yorgunluğunu, stresini atmak için en uygun yer elbette yatak odanızdır. Yatak odanızın rahat, ferah ve dinlendirici bir dekora sahip olmasına dikkat edin. Size huzur veren bir odada geceyi geçirdikten sonra kendinizi enerji dolu hissedebilirsiniz.

Duman yorar Sigara alışkanlığının sağlığa ne kadar büyük zarar verdiği malûm. Ayrıca dumanlı bir ortamda kalmak da vücudun bağışıklık sistemine zarar verir.


Makarnadan şaşma muzdan uzaklaşma


Bir kaşık balBal, doğal bir enerji kaynağıdır. Kızarmış ekmek üzerine bal sürüp yerseniz canlanırsınız.

Çiğ sebzeler Belki size garip gelecek ama çiğ sebze yemeye ne kadar çabuk alışırsanız, o kadar iyi. Havuç, marul, salatalık gibi sebzeleri çiğ yiyebilirsiniz. Dilerseniz yoğurtla karıştırıp yemenizde de bir sakınca yok.

Makarna Makarna enerji deposudur. Fırsat buldukça makarna yemelisiniz. Vücut için gerekli olan enerjinin yavaş yavaş vücuda yayıldığını göreceksiniz.

vitaminler

B kompleks vitaminler ve C vitamini vücuda enerji veren vitaminlerin başında gelir.

Muzun kerámeti

Muz, meyveler arasında eşsiz bir enerji kaynağı olarak tanımlanır. Kendinizi bitkin hissettiğiniz zamanlar bir tane muz yiyin.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle