Uyarsanız kızarlar uyarmazsanız üzerler

Sağlıklı yaşamanın birinci kuralı, düzenli olarak sağlık kontrolünden geçip, hastalıklardan korunmanın çarelerini aramaktır. Yetişkinler, bir ölçüde başkalarının uyarılarına gerek kalmadan sağlık durumlarıyla ilgilenebilirler. Ama çocukların ve gençlerin durumları farklı, onların yardıma ihtiyaçları var! Size kızmalarına aldırmayın ve onları uyarmayı ihmal etmeyin.

Hürriyet Haber
28.02.2005 - 00:25 | Son Güncelleme :

Jinekologla ilk randevu

Kız çocuğun adet kanamalarının başlamasıyla birlikte vücudunda meydana gelecek fizyolojik değişiklikleri yadırgamaması için bilgilendirilmesi gerekir. 14 yaşına gelen bir genç kız adayının, bir jinekoloğun kontrolünden geçirilmesi doğru olur. Böyle bir uygulama, genç kızın vücut sağlığı kadar ruh sağlığı açısından da büyük önem taşır.

Çocukluk dönemini geride bırakan genç kız, birden kendini bir ikilem içinde bulur. Cinsel sağlığını nasıl koruyacağını bilemez. Annesiyle böyle bir konuyu tartışabilse de, bir jinekoloğun vereceği bilgi, annenin yapacağı açıklamalardan çok daha doğru ve aydınlatıcı olur.

Ayrıca genç kız, annesiyle birlikte yaptığı jinekolog ziyaretinden sonra, cinsel sağlığını koruması için belli aralarla doktora görünmesinin gerekli olduğunu öğrenir.

İlk görüşmede jinekolog genç kıza, ilerde karşılaşabileceği sorunları anlatır. Cinsiyet organları için bir muayene yapılmasa da, vereceği bilgiler, genç kız için çok yararlı olur.

Çocukların aşı takvimi

Bebeğin doğumunu izleyen haftalarda ebeveynler, çocuk sahibi olmanın sevincini ve telaşını yaşarlar. Aradan biraz zaman geçince de, bebeğin sağlığının korunması için alınacak önlemler gündeme gelir.

Bunların başında, bebeğin çeşitli hastalıklara karşı aşılanması geliyor. Bebeğin ilk aşıları neler olmalı ve ne zaman yapılmalı?

Bebek ikinci ayını doldurduktan sonra üçüncü ve dördüncü aylara kadar difteri, tetanoz, boğmaca ve çocuk felci aşıları yaptırılmalı. Bebek bir yaşını doldurduktan sonra kızamık, kabakulak ve kızıla karşı aşılanmalı.

Çocuğun üç ve beş yaşları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirecek, bünyesini kuvvetlendirecek iğnelere ihtiyacı olabilir. Çocuğun 10- 14 yaşları arasındaki dönemde vereme karşı deneme aşısı yapılmalı.

Aşıdan alınacak sonuca göre, çocuğa verem aşısının uygulanması istenebilir. Çocuk 13 yaşından itibaren, 18 yaşına kadar tetanoz, difteri ve çocuk felci aşıları tekrarlanmalı.

Kalsiyum takviyesi yapıyorsanız

Tıp uzmanları, vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını doğal yollardan yani besinlerden almamızı tercih ediyorlar. Ancak şu veya bu nedenle, vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanamıyorsa o zaman eczanelerde sıra sıra dizilmiş kalsiyum haplarına başvurmaktan başka çareniz yok.

Kalsiyum haplarına ihtiyacınız olduğu kesinleşirse, şu uyarıları dikkate alın:

n Vücudunuzun özümleyebileceği kalsiyum miktarı kısıtlıdır. Günde 1.000 miligram kalsiyum yeterlidir. Sabah 500 miligram, akşam 500 miligram kalsiyum almanız öneriliyor.

Ancak menopoz dönemine girmek üzere olan ve de hormon tedavisi görmeyen kadınlar için günlük kalsiyum dozu 1.500 miligramdır.

n Kalsiyum alırken D vitamini unutulmamalı.Vücudunuzdaki D vitamini oranı normal düzeyde ise vücudun kalsiyumu özümlemesi kolaylaşır. Bu nedenle, aynı zamanda D vitamini de içeren kalsiyum haplarını tercih etmelisiniz.

n Kalsiyum haplarını narenciye türü bir meyve suyuyla almanız çok yararlı olur. C vitamini, vücutta kalsiyumun emilmesini kolaylaştırır.

n Kalsiyum hapını, gece uykuya yatmaya hazırlanırken yutmanızda yarar var. Uyku sırasında vücudun kalsiyumu özümlemesinin kolaylaştığı biliniyor.

Kedili evde hamile kadın

Hayvan sevgisinin giderek yayılması iyi, güzel de bu sevginin size ya da çevrenizdekilere zarar vermesi olasılığını da dikkate almak zorundasınız.

Özellikle kedi gibi ev hayvanlarından geçen toksoplasmosis hastalığına dikkat çekmek istiyoruz. Ev hayvanlarının taşıdığı bir mikrop, insanlarda gribe benzeyen bir hastalığa neden olabiliyor. Bu hastalık genellikle pek hafif seyreder.

Kedi beslenen bir evde yaşayan hamile bir kadın için, büyük bir tehlike söz konusudur.

Toksoplazmosis, hamile kadınların düşük yapmalarına neden olabilir. Hatta anne karnındaki cenin için de zararlı olabilir.

Bu nedenle, hamile bir kadının evinde kedi beslemesi sakıncalıdır. Çocuklukta, bilmeden toksoplazmosis geçirmiş kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar.

Bu nedenle evdeki kediden vazgeçmeden önce, hamile kadının test yaptırarak, bu hastalığa karşı bağışıklığının olup olmadığını öğrenmesi doğru olur.

Geceyi öksürerek geçiriyorsa

Çocukluğunda, öksürükten yakınmamış bir kişiyi gösterebilir misiniz? Oyun çağındaki çocukların sık sık bronşite yakalanmalarına alışkınız.

Ancak bronşit olup ara sıra öksürük nöbetleri geçirmekle, geceleri sabaha kadar durmadan öksürmek, birbirinden farklı iki olay. Çocuk gece, kuru ve de geçmek bilmeyen bir öksürük yüzünden uyku uyuyamıyorsa, bunun bir tek nedeni olabilir:

Alerjiye bağlı astım.

Çocuğun yattığı odadaki bazı maddelere karşı alerjisi varsa, bu alerji solunum yollarında sıkıntı yaratır ve çocuk öksürmeye başlar.

Çocuğun öksürük nöbetlerinden kurtulması için, alerji yapan ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Alerjik astıma karşı önerilen ilaçlar etkili olur. Çoğunlukla da çocuğun yaşı ilerledikçe, alerjik astım krizleri azalır ve büluğ çağında geçebilir.

Elbette, çocuğa alerji testi yaptırılmalı ve bir doktora başvurulmalı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün