GeriKelebek Unkapanı’nı by-pass etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unkapanı’nı by-pass etti

Genç müzikçi Soner Sarıkabadayı internetten şarkı satmanın yolunu buldu. Single şarkısı ‘Annem Kızıyor’u dağıtımcısız satmaya başlayan Sarıkabadayı ‘Unkapanı’nı aradan çıkardım, kendim satıp kendim kazanıyorum, albüm çıkarmak için kuyruklarda bekleyenler şimdi bana başvuruyor’ diyor.

<ı>Soner Sarıkabadayı, üç yıl önce ‘Kara’ adında bir albüm çıkardı. Fakat sonuçtan hiç memnun kalmadı. Ona göre Unkapanı’nda genç bir müzisyenin para kazanması imkansız. Sarıkabadayı bundan sonrasını kurtarmaya kararlıydı.

Önce yeni single’ı ‘Annem Kızıyor’ için bir site kurdu. Sonra bir SMS şirketine başvurdu. Sarıkabadayı, sistemi şöyle anlatıyor:

‘İnsanlar annemkıziyor.com sitesine giriyorlar. Bu sitede şarkıyı indir diye bir bölüm var. Oraya tıklandığında cep telefonundan 3474’e ‘annem kızıyor’ mesajı gönderin diye bir uyarı geliyor. 3474’e bu mesajı gönderdiğinizde cevap olarak bir şifre yolluyorlar. Bu şifreyi sitede gösterilen yere girdiğinizde şarkıyı indirebiliyorsunuz.

Bu sistemi kurmamın birkaç nedeni var. Birincisi SMS mesajları peşinen vergilendirildiğinden, bu iş için şirket kurmak gerekmiyor. İşin içinde kredi kartı olmadığı için güvenlik sistemlerine de gerek yok. Şifre, şarkının sadece o bilgisayardan indirilebilmesine imkan tanıyor böylece aynı şifre ile herkes şarkıyı kendi bilgisayarına indiremiyor.’

Her bir SMS başvurusunda 20 kontör gidiyor:

‘Benim avantajım dağıtıcıyı aradan kaldırmak. Böylece sattıkça para kazanıyorum. İnsanlar bir şarkı için bütün albümü satın almak zorunda değil. Unkapanı’nda kuyruklarda bekleşen insanlar şimdi bana başvuruyor, şarkılarını gönderiyor. ’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle