GeriKelebek Türkiye kardeş ülkemiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye kardeş ülkemiz

Türkiye kardeş ülkemiz
refid:23654005 ilişkili resim dosyası

2011’de ilk single’larını çıkardıklarında bu kadar başarılı olacakları tahmin edilmiyordu. Oysa bu yıl çıkardıkları “Hello” ile tüm Kore-Pop listelerinde var oldular ve Türkiye’de dahi ciddi bir hayran kitlesi edindiler. JR, Ren, Minhyun, Aron ve Baekho’dan oluşan Nu’est, 2013 K-pop Dance Cover yarışmasının Avrupa elemelerinin İstanbul ayağına katıldı. Ben de fırsatı kaçırmadım, grubu kuliste ziyaret ettim.

Duydum ki Kore Pop günü ayağıma gelmiş; İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda 2013 K-Pop Dance Cover yarışması var. 550 kişi arasında Korece şarkı söyleyenler de olacak, Kore şarkılarıyla dans edenler de... Üstelik fuayede önemli K-Pop gruplarının standları yer alacak, makyaj uygulaması ve dans aktiviteleri mekanın dört bir yanına dağılacak. Kaçırmadım haliyle!

İçeride 600 izleyici, hepsi bir ağızdan “Hana-Tul-Set” yani Kore dilinde “1-2-3” diye bağırıyor, jüri oylama yapıyor. Eğlence gırla... Ben kalabalığı yarıp, Nu’est’in yanına koşuyorum. Buluştuğumuz anda da ilk müjdeyi alıyorum; 2 Eylül’de Kore resmi kanalı KBS’in organize ettiği Music Bank isimli bir konser düzenlenecek. Super Junior, B2ST, Miss A, MBLAQ, FT Island ve Ailee’nin katılacağı festival, 15 bin kişi kapasiteli Ülker Sports Arena’da yapılacak.
Ve şimdi geçelim sorulara...

TÜRKİYE’DE NE ÇOK HAYRANIMIZ VARMIŞ  
  
Türkiye’ye ilk kez mi geliyorsunuz?
  
- Nu’est: Evet.

Kaç gündür buradasınız?

- Aron: Cuma akşamı geldik, toplam dört gün kalıp döneceğiz. Böyle bir etkinliği kaçıramazdık. Türk hayranlarımızı görmek istedik.

Eğlendirdiğiniz kesin de, siz burada eğleniyor musunuz?

- JR: Evet... Bizi çok sevdiklerini gördüğümüz için de mutluyuz ayrıca... Şehri gezmek, kültürü yakından tanımak ve güzel yemekler yemek istiyoruz bir an önce.

Havalimanında hayranlarınızla ilk karşılaştığınızda neler hissettiniz?

- Baekho: Türkiye’de bu kadar çok fanımız olduğunu bilmiyoruz, o yüzden ilk anda çok şaşırdık. Ve tabii çok mutlu olduk.

2012 yılında tam anlamıyla kendinizi kanıtladınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

- Minhyun: Başarıdan söz etmek için erken... Biz daha yeniyiz, tek amacımız daha da büyümek ve başarılı olmak. Kazandığımız sevgiyi korumak...

Bugüne kadar Güney Kore’de düzenlenen müzik ödüllerinde, toplam 12 dalda aday gösterildiniz. Ama sadece üç tanesini kazanabildiniz. Bu sonuçlar sizi üzmedi mi?

- Baekho: Yok, üzüldüğümüz söylenemez. Bazen olmuyor, ne yapalım. Biz de olsun diye daha çok çalışıyoruz işte...

DÜNYA BİZİ TAKİP ETSİN SONRA ÖDÜLLER DE GELİR

Biz Kore kültürüne aşinayız peki siz Türk kültürü hakkında neler biliyorsunuz?


- Baekho: Biz Türkiye’yi kardeş ülke olarak kabul ettik. Ayrıca buradayken elimizden geldiğince çok şey öğrenmeye çalışıyoruz.

Buradan ayrılmadan önce özellikle yapmak istediğiniz şeyler var mı?

- Ren: Şu ana kadar oturup da rahat rahat yemek yediğimiz söylenemez. Önceyikle şöyle güzel bir yemek istiyoruz. Boğaz gezisi de yapacağız tabii.

PSY’ın dünya çapında tanınması K-Pop gruplarını nasıl etkiledi?

- JR: K-Pop da bundan etkilendi tabii. Bizi birçok ülkede tanımaya, konserlere çağırmaya başladılar. Bu durum bütün K-Pop grupları için geçerli. Dolasıyla mutluyuz.

Sizin hedefiniz ne tam olarak; Grammy mi, MTV ödülleri mi?

- Baekho: Tek istediğimiz dünyanın bizi takip etmesi. Ödüller sonra gelir.

K-Pop gruplarında yaş sınırı 30 gibi... 30’larını geçmiş müzisyen ve gruplar pek tutulmuyor, bu işten el çekiyorlar. Siz gelecekle ilgili neler planlıyorsunuz?

- Ren: Hepimiz üniversiteyi bitirmek ve bir meslek sahibi daha olmak istiyoruz. Ama en büyük istediğimiz Nu’est ile olabildiğince devam edebilmek.

BU KÜLTÜRDE ÖVÜNMEK DİYE BİR ŞEY YOK

- 20 yaş altı erkek ya da kız gruplarına aşk hayatları ile ilgili soru sormak doğru bulunmuyormuş, yaşayarak öğrendim.

- Ünlüsünüz, başarılısınız, güzelsiniz deyince asla kabul etmiyorlar. Övünmek kültürlerinde çok hoş karşılanmıyor.

- Maşallah kelimesinin de tam bir karşılığı yok.

- Bir yarışma öncesinde ödül kazanırsak karın kaslarımı göstereceğim diyen Baekho’ya “Bari biz görelim” dediysem de “Hazır değilim şimdi” yanıtını aldım. Kızların bilgisine, beklemeye devam!


Şarkı yarışmasında kazananlar
1- Maria (Cansu Genç)
2- Ezgi Giresunlu
3- Elif Açıkgöz
Maria bundan sonra videosu ile son uluslararası elemeye katılacak. Onu da geçerse ekim ayında Kore’de yapılacak olan finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Dans yarışmasında kazananlar
1- Seda
2- Shadow
3- Farukai
Seda direkt olarak 28 Eylül’de Gangwon Eyaleti’nde yapılacak 2013 K-Pop Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek. Tüm masrafları organizasyon komitesi tarafından karşılanacak.

                                                      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle