GeriKelebek Türkiye düşmanlığıyla suçlanan Dalaras rebetiko rüzgarı estirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye düşmanlığıyla suçlanan Dalaras rebetiko rüzgarı estirecek

Türkiye düşmanlığıyla suçlanan Dalaras rebetiko rüzgarı estirecek
refid:10943248 ilişkili resim dosyası

Üç yıl önceki konseri İstanbul Valiliği tarafından iptal edilen Yunanlı sanatçı Yorgo Dalaras, cumartesi akşamı Açıkhava’da rebetiko rüzgarı estirecek. Sık sık “Türkiye düşmanlığı” ile suçlanan şarkıcı, “Ben ancak kendime düşman olabilirim” diyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın cumartesi gecesi 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde düzenlediği konserde sahne alacak ünlü Yunanlı sanatçı Yorgo Dalaras "Türkiye’ye düşman değilim. Olumsuz bir şey de düşünmüyorum. Yanlış anlaşılmalar olmuşsa düzeltilmesinde yarar var" dedi. Milliyetçiliğin iki ülkeye de bir faydası olmayacağını söyleyen İzmir kökenli sanatçı, Hürriyet’e konuştu:

‘İSTANBUL HAYALİMDİ’

Bu konseriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çok sevinçliyim. Onca yıl onca tekliften sonra İstanbul’da da nihayet sahneye çıkmanın zamanı geldi. Bu benim hayalimdi. İstanbul tüm Yunanlılar için ve ailesi İzmir kökenli biri olan ben için efsanevi bir yerdir. İstanbul bizim şarkılarımızda var. Kitaplarımız, anılarımız, atalarımız,

/images/100/0x0/55eb1955f018fbb8f8aaf80f
dostlarımız bu topraklarla iç içe yaşamış. İstanbul ile aramızda bir mıknatıs var. Hem sanki o bizi çağırıyor hem de biz içimizden gitmek istiyoruz.

Türkiye’de çok hayranınız olduğunu biliyor musunuz?

Bunu bilmiyordum ve çok sevindirici bir şey. Bizler de Türk müziğini çok seviyoruz. Onca Türkçe şarkının aranjmanı yapıldı ve her yerde çalınıyor. Bizden kaç sanatçı Türk sanatçıları taklit etmeye çalışıyor biliyor musunuz? Biz Yunanlılar Türk ses ve saz sanatçılarına çok büyük değer veririz.

‘BEN TÜRK BEN RUM’

/images/100/0x0/55eb1955f018fbb8f8aaf811
Sanatçı kimliğiniz yanı sıra Türkiye’de sözgelimi Abdullah Öcalan ve Kıbrıs konularındaki tutumunuz da biliniyor. Size doğrudan soruyorum Türkiye’nin düşmanı mısınız?

Elbette hayır (gülüyor). Olsa olsa bir tek kendime düşman olabilirim. Birine düşmanlık beslemem için hiçbir neden yok. Düşünce özgürlüğüne inanıyorum. İnsanların bağımsız olmalarına inanıyorum. Baskıcı rejimleri beğenmiyorum. Şiddet yolu ile başka görüşlerin kabul ettirilmesini de beğenmiyorum. Bu bazen anlaşılmıyor ya da yanlış anlaşılıyor.

Türk-Yunan ilişkilerinin daha da düzelmesi için ne gibi katkıda bulunmak isterdiniz?

İnandığım bir şey var. 21 yaşındayken söylediğim bir şarkı şöyle diyordu: “Ben Türk ben Rum, Ben de halk sen de halk. Sen İsa ben Allah, ama ikimiz de ah ve vah”. Benzer düşünceyi Nazım Hikmet’te de Yanis Riços’ta da bulacaksınız. Sanıldığı gibi Türkiye’ye karşı

/images/100/0x0/55eb1955f018fbb8f8aaf813
"DEDEM YUNAN ORDUSUNUN İZMİR'E GELMESİNİ İSTEMEDİ"

İki başbakan da Türk-Yunan ilişkilerinden övgü dolu sözlerle bahsediyor. Siz durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçmişte önemli olaylar yaşandı aramızda. Mesela Yunan ordusunun 1920’de Türkiye’yi ziyareti var. Ardından 1922’de Küçük Asya Felaketi (Kurtuluş Savaşı)... Son yıllarda Türk-Yunan ilişkilerinde çok şey iyiye doğru değişiyor. Artık o eski gerginlikler yok. Yunan halkı da Türk halkı da aşırı uç ve milliyetçi akımlara karşı dikkatli olmalıdırlar.

Ziyaret???

(Gülüyor) Evet. Bakın dedem İzmirliydi.

 

 

 

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle