GeriKelebek Türk erkeğinin iç dünyası tek parça
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk erkeğinin iç dünyası tek parça

Geçtiğimiz yıl erkekler için body şeklinde gömlekler tasarlayan Hatice Gökçe, şimdi de body’lerden oluşan bir iç çamaşırı koleksiyonu hazırladı. ‘Etrafımdaki erkeklerin ikide bir elini pantolonunun içine sokmasından bıktım. Gömleği pot yapıyor, tişörtünün arkası çıkıyor...

Body öyle mi? Duruşu inanılmaz fit. Bir gün tüm erkekler body’nin ne kadar rahat bir giysi olduğunu anlayacak’ diyen Hatice Gökçe günümüz erkeğinin artık vücudunu keşfettiğini düşünüyor: ‘Erkekler daha düne kadar annelerinin pazardan aldığı iç çamaşırlarını giyerdi. Pop starlar sağ olsun, erkeklere kendilerine bakmayı öğrettiler. Şimdi erkekler de kadınlar gibi iç giyime özen gösteriyor.’ Daha 40’ı bile çıkmamış yepyeni bir marka olan Guard şu an sadece Hatice Gökçe’nin Valikonağı’ndaki showroom’unda satılıyor. Yakın zamanda bir erkek giyim markasının Türkiye genelindeki mağazalarında satılacak. Guard hakkında her türlü bilgiyi www.haticegokce.com adresli web sitesinden alabilirsiniz.

Hatice Gökçe (31) yedi yıldır erkek modasındaki boşlukları doldurmak için tasarımlar yapıyor. Erkeklere kırmızı ve mor takım elbise giydirdi, bacak arasından çıtçıtla kapanan body gömlekler üretti, soğuk kış ayları için içi dışı kürk paltolar tasarladı. ‘E yapacağı başka çılgınlık kalmamış’ demeyin. Gökçe’nin hayal gücünün sınırı yok. Son yeniliği ‘Guard’ bir iç giyim markası.

Tamamı tek parça body’lerden oluşan Guard koleksiyonunu görür görmez Hatice Gökçe’ye ‘Body takıntınız mı var?’ diye soruyoruz. Derin bir nefes alıyor: ‘Takıntı mı bilmiyorum. Ama body’nin ne kadar rahat, ne kadar kullanışlı bir şey olduğunu herkese anlatmak istiyorum. Erkekleri çok iyi gözlemliyorum. Elleri sürekli pantolonlarının içinde geziyorlar. Dışarı çıkan gömleklerini, tişörtlerini düzeltmek için ecel terleri döküyorlar. Biz kadınlar body giyerek bu sorunu çözdük. Erkekler neden giymesin?’ Guard koleksiyonunun kullanışlı ve rahat olduğunu düşünen Hatice Gökçe body fikrine zaman içinde tüm erkeklerin alışacağını söylüyor.

Body’lerini bitkisel elyaftan üreten tasarımcı ‘Dünyanın önemli markaları da bu malzemeyi kullanıyor. Bitkisel elyaf çok dayanıklı ve yıkanınca renk kaybetmiyor’ diyor. Şimdilik siyah, beyaz ve gri olmak üzere üç renkte üretilen çamaşırların yakın zamanda çizgili ve çiçekli modelleri piyasaya çıkacak.

BODY GİY İŞ KAZASINA UĞRAMA!

‘Son birkaç yıldır düşük belli pantolonlar çok moda. İç çamaşırının gözükmesini istemeyen kadınlar bu pantolonları giydikleri zaman body giyiyor. Erkekler ise donlarını göstere göstere dolaşıyor. Guard marka body’leri özellikle bu durumdan şikayetçi olanlara öneriyorum. Üstelik bu body’lerden giyerlerse akşam eve geldiklerinde böbrek ağrısı çekmezler’ diyen Hatice Gökçe hedeflediği yaş grubunun 18’den başlayıp 38’e kadar gittiğini söylüyor.

Malumunuz, çok değil 3-5 yıl öncesine kadar Türk erkeğini annesi ya da karısı giydirirdi. İç çamaşırından çoraba, gömlekten kravata kadar her şeyiyle hayatlarındaki en önemli kadına teslim olan erkekler, vücutlarını yeni yeni keşfetmeye başladı. Hatice Gökçe’ye göre bunda pop starların payı büyük. Örneğin Tarkan, Türk erkeklerinin değişimine katkıda bulunan önemli isimlerden biri. ‘Bizim erkeklerimiz 30 yaşından sonra göbeklenmeyi, saçlarının beyazlaması kadar doğal zannederdi. Gidişat karşısında bir şeyler yapabileceğini aklının ucuna bile getirmezdi’ diyen Hatice Gökçe bugün erkeklerin spor yaptığını, dengeli beslendiğini ve vücuduna önem verdiğini söylüyor. Tasarımcı Guard koleksiyonunu işte bu erkekler için tasarlıyor.

ERKEKLER İÇİN BODY KULLANIM KILAVUZU

Moda deyimiyle ‘metroseksüel’ erkekler için üretilen body’leri nasıl giyeceğinize gelince... Uzun kollu, yarım kollu, kolsuz, fermuarlı, çıtçıtlı gibi alternatifleri olan body’lerin üzerine bir kot pantolon giyip sokağa çıkabileceğiniz gibi, eve döndüğünüzde pantolonunuzu çıkarıp bu body’le uyuyabilirsiniz. Aklınıza ‘Fermuar rahatsız etmez mi?’, ‘Çıtçıt batmaz mı?’ gibi sorular geliyor değil mi? Gökçe, bu soruları şöyle yanıtlıyor: ‘Body apış arasından çıtçıtlanmıyor. Arkadan gelen parça göbek altında birleşiyor. Dolayısıyla batma, kaşındırma gibi bir sorun yok.’

Gökçe üretime geçmeden önce body’leri bir grup erkeğe test ettirmiş: ‘Ben hayatımda ilk defa utanan erkekler gördüm. Bunun altında başka duygular yattığını düşünüyorum. Utandılar, çünkü cazibelerini keşfettiler.’

Son olarak ‘Body feminen bir şey değil mi?’ diyoruz. ‘Asla’ diye bir çığlık atıyor Gökçe: ‘Feminen gözükmesin, yanlış anlaşılmasın diye string üretmedik. Bence body çok erkeksi ve çok seksi.’

TARKAN ÖZEL KOLEKSİYON İSTEDİ

O da çoğu meslektaşı gibi bez bebeğine her gün farklı bir kumaştan kıyafet dikerek büyüdü. Ortaokuldan sonra İstanbul Selçuk Kız Meslek Lisesi’ne gitti. Lisede hem kalıp bilgisi oluştu hem de tasarımın ne demek olduğunu öğrendi. Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil Bölümü’ne girdiği ilk yıldan itibaren Türkiye’de ve yurtdışında birçok kursa katıldı. Hem podyumu, hem de üretimi yakından tanımak için elinden ne geliyorsa yaptı. Yedi yıl önce erkek kıyafetleri tasarlamaya başladı. 1998’de Tarkan için 11 parçalık özel bir koleksiyon hazırladı. 2000’de Japonya’da yapılan Makuhari Grand Prix yarışmasında Unique (özgün, eşsiz) özel ödülünü aldı. 2003 Şubatı’nda 90 parçadan oluşan Erkek Koleksiyonu ile Düsseldorf CPD fuarına katılan tek Türk tasarımcıydı. Aynı yıl Abbate tasarım ekibine katıldı. Halen Abbate ve kendi markası için tasarımlar yapıyor.

Guard’ın ilk fotoğraflarını Bennu Gerede çekti. Hatice Gökçe, proje koordinatörü Metin Gürsoy ve manken Uğur Yıldırım, Bennu Gerede’nin apartmanının terasında çekim yaparken biz de onları görüntüledik.

Guard ürünlerinin etiketinde fotoğrafta görünen illüstrasyon var. Ayşe Tuğ’un hazırladığı illüstrasyonda fit bir erkek vücudu görünüyor. Başında bir kulaklık ve mikrofon seti olan erkek figürü bodyguard’ın kelime anlamı olan korumayı simgeliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle