GeriKelebek Türk askerlerin eski üniformaları Almanlara etek oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk askerlerin eski üniformaları Almanlara etek oldu

Bir fuar düşünün. İsmi Bread&Butter (Ekmek ve Tereyağ) ama kendisi gıda fuarı değil, moda fuarı. Tasarıma ve yaratıcılığa sahip çıkmak için yılda iki kere Berlin’de düzenleniyor.

Sonuncusu 21-23 Ocak arasında yapıldı. Her zamanki gibi bir dolu marka katıldı ve hepsi yaratıcı standlar kurarak gövde gösterisi yaptı. Ama bir Türk markası bütün katılımcıların tüylerini diken diken etti.

Mavi Jean’s Bread&Butter’a bu yıl dördüncü kere katılıyor. Eskiden diğer jean markalarıyla aynı salonda stand kiralayan marka bu yıl farklı bir strateji izledi. Jean bölümüne girdiğimizde karşımıza ‘Mavi Jeans Üst Katta’ yazan bir tabela çıktı. Kalabalığın arasından zar zor ilerleyerek, bangır bangır çalan müzik eşliğinde üst kata çıktık. Mavi yazan kapıdan içeri girdiğimizde her yer karanlıktı. Gözümüz ışığa alışınca yarı olimpik havuzu, havuza doğru yansıyan mavi ışıkları fark ettik. Kuş seslerini duyduk. Fuarın hengamesinden sıyrılmak, dinlenmek isteyen insanlar havuzun kenarına dizilmiş, hiç konuşmadan oturuyorlardı. Mavi Jeans bu stand için Avusturyalı genç sanatçı Heribert Fridl ile çalışmıştı. Sanatçı eserine Mavi Sis adını vermişti.

Havuzun bittiği yerde bir Mavi oku daha gördük. İşte o ok bizi önümüzdeki yılın kış koleksiyonuna götürdü. Fakat asıl sürpriz, 2006 kış koleksiyonundan çok ‘Love Soldiers’ adındaki özel koleksiyondu.

Türkçesi Aşk Askerleri. Mavi Jeans’in son numarası bu. Her parçası birbirinden farklı. Tasarım ekibi aylarca Tahtakale’de dolaşıp eski asker üniformaları topladı. Pantolonları bozup etek yaptılar. Bazı eteklerin içlerinde Ahmet, Mehmet gibi asker isimleri yazıyordu. Yeşil kumaşları jean ile kombine ettiler. Eteklerle uyumlu tişörtler, çantalar tasarladılar. Kamuflaj desenli tişörtlere altın iplikler, yaldızlı biyeler, boncuklar, el dikişleri yaptılar. Üşenmeyip eteklerin içine tek tek ‘No need to fight’ (Savaşmaya gerek yok) yazdılar.

Love Soldiers koleksiyonu şimdilik Mavi Jeans’in Berlin mağazasında satılıyor. Ama baharda New York, Montreal, Vancouver ve İstanbul mağazalarında da satılacak.

Üzerinde O... çocuğu yazan tişörtü kim giymek ister?

Bread&Butter Fuarı’nda her marka kendince farklı olmaya çalışıyordu. Ama içlerinden biri her şeyiyle farklıydı. Markanın ismi De Puta Madre (O... çocuğu). Stand girişine yaptıkları hapishane leş gibiydi. Demir parmaklıkların ardında yalnız iki yatak ve bir klozet vardı. Standın orta yerine Al Pacino’nun Baba filmindeki yazıhanesini getirmişlerdi. Baba koltuğu, ahşap masa, viski, silah... De Puta Madre markası şimdilik sadece tişört ve bikini üretiyor. ‘Üzerinde o... çocuğu yazan tişörtleri kim giymek ister’ diye düşünüyorsunuz değil mi? Ama isteyenlerin sayısı hiç de az değil.

2006 KIŞINDA NELER OLACAK?

Bütün markalar boncuk, pul, payet, işlemeden oluşan koleksiyonlar hazırlamışlar.

2005 yazının dore çılgınlığı kışın da etkisini sürdürecek. Jean’lerin düğmelerinden ayakkabıların bağcıklarına kadar her şey altın sarısı.

Spor ayakkabılarda 70 ve 80’lerden ne varsa dolaplardan indirme zamanı. Önümüzdeki kış Nike’ın retro modelleri çok popüler, özellikle de beyaz tenis ayakkabılarını şimdiden giyebilirsiniz. Converse’in kürk detaylı modelleri de tüm zamanların vazgeçilmez bir ayakkabısı.

Bir yıl önceden uyarıyoruz, seneye kaba hatlı, küt burunlu 80’lerden kalma çizmeler çok moda.

2006 kışının en olmazsa olmazı parka. Bread&Butter’ı gezdikten sonra anladık ki seneye haki rengi bir parka almak farz oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle