GeriKelebek Tüp bebek masrafını devlet ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüp bebek masrafını devlet ödeyecek

Devlet, artık tüp bebek tedavisinin masraflarını karşılayacak. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı bütçe Uygulama Talimatı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Talimatnameye göre, kısırlık tedavisinde sbir tedavi yöntemi olarak kabul edilen tüp bebek uygulaması da ödeme kapsamına alındı.

Tüp bebek masrafının ödenmesi için evli olan memurun kendisinin ya da eşinin kısırlığa bağlı olarak tüp bebek tedavi olması gerektiğinin, eğitim ve üniversite hastaneleri tarafından düzenlenecek resmi sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekiyor.

Bu raporları düzenlememek üzere oluşturulacak resmi sağlık kurulunda, en az iki kadın haskalıkları ve doğum uzmanı ile bir üronolji uzmanının bulunması zorunlu kılındı. Devlet, tüp bebek uygulamasının masrafını en fazla üç denemeye kadar karşılayacak. Tüp bebek uygulamasında kullanılan ilaçlar hasta katılım payından muaf tutulmadı. Tüp bebek işlemi, hastanın 40 yaşına kadar olan yaşam süresi içerisinde en fazla üç uygulama olarmak üzere yapılabilecek. Kullanılacak ilacın dozu üç uygulama için toplam en fazla 9 bin üniteyi aşamayacak.

ORGAN NAKLİ MASRAFLARI DEVLETTEN

Devlet, organ nakli masraflarını da artık karşılayacak. Sosyal güvencesi olan hastaya organ nakli yapılacaksa, verici durumunda bulunan kimselerin bu işlemle ilgili tedavi giderleri, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın alıcı durumundaki hastaların kurumu tarafından aynen ödenecek.

Kronik böbrek yetmezliği tanısı konulan ve diyaliz tedavisi alması gerektiği resmi sağlık kurulu raporuyla belgelendirilen diyaliz hastaları, bu tedavilerini resmi sağlık kurumlarında veya özel diyaliz merkezlerinde yaptırabilecek.

Memur ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin böbrek, üreter ve safra kesesi taşlarından kaynaklanan rahatsızlıklarının ESWY metodu ile tedavisi, resmi sağlık kurulu raporu şartı ile resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılabilecek.

GÖZLÜK ÇERÇEVESİ ÖDEME PAYI DÜŞTÜ

Gözlük camlarına ilişkin her çerçeve için 2005 yılında 40 YTL ödenecek. Bu rakam daha önce 50 milyon lira idi.

Bütçe Uygulama Talimatnamesi, reçete yazımına da kısıtlama getirdi. Buna göre, reçetelere en fazla dört kaleme ve 10 günlük tedavi dozunu aşmayacak şekilde ilaç yazılacak. İlacın piyasada bulunan en küçük ambalajı, 10 günlük tedavi dozundan fazla ise bu ilaç bir kutu olarak verilecek.

Yeni nesil antidepresanlar 6 ayı geçmemek üzere tüm hekimlerce yazılabilecek. Bu süreyi geçen tedavilerde psikiyatri, veya nöroloji uzmanı hekimleri tarafından reçeteye yazılabilecek. Bu ilaçlar, en az bir psikiyatri veya nöroloji uzmanı hekimin yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanarak, idame tedavisi için diğer hekimler tarafından da yazılabilecek.

Grip aşısının bedeli, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar.

Diabetes mellitus dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, bağışıklık sistemi zayıf olan erişkin ve çocuklar, 6 ay 18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuklar ve ergenler için heyet raporuna istinaden tüm tabiplerce reçete edildiğinde kurumlarca ödenecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle