GeriKelebek Tu quoque Le Monde?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tu quoque Le Monde?

Tu quoque Le Monde?

Gerçekten, Le Monde kalibresindeki bir gazeteden beklenmeyecek bir hataydı.

Sizi çok heyecanlandırmayabilir - siz ki Türk okurları olarak, biz Türk gazetecilerinin ne eşekliklerini görmezden gelmeye alışıksınızdır; ama ‘Ben Le Monde’un bu kadar bariz bir hatasını ilk defa görüyorum’ desem, abartılı olmaz.

Ankara Güney Lübnan’da konuşlandırılacak Finul’a katılacağını açıkladı’ başlıklı (Guillaume Perrier / İstanbul menşeli) haberin kutusu şöyle diyordu:

Kemalist muhalefet partisi üyesi Türk Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer asker gönderilmesine karşı olduğunu açıkladı.”

Spotta bir hata olmuş herhalde, diye düşündüm. Haberi İstanbul’dan geçen muhabir böyle bir yanlışlık yap(a)maz.

Hayır! Haber böyle:

Cumhurbaşkanı, kemalist muhalefet partisi CHP’nin üyesi Ahmet Necdet Sezer, son MGK toplantısında (da değil üstelik, Sezer bu açıklamayı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın devir teslim töreninde yaptı) Türkiye’nin önce kendi sorunlarıyla ilgilenmesi gereğini bahane ederek (Kullanılan fiil ‘prétexter’ yani ‘bahane etmek’ idi. Gerçi, zorlanırsa, ‘öne sürmek’ anlamına da gelebilir ama... Le Monde kelime seçiminde hassastır!) asker gönderilmesine karşı çıktı.(Le Monde, 30 ağustos 2006 s.5)

*

Muhtemelen düzeltme ve özür gecikmeden, hemen yarın gelecektir. Ama yine de, bu kadar büyük bir hata, inanılır gibi değil!

Tu quoque Le Monde! yani Sen de mi Le Monde! demem, bundandır.

Bundandır ama bir yandan da... darısı Türk gazetelerinin başına!

Keşke bir gün, bizler de böyle bir çam devirdiğimizde, rakiplerimiz çıkıp bizi ‘Hürriyet benim gözümde hata yapamayacak kadar iyi bir gazetedir, hayret!’ diye eleştirse! 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle