GeriKelebek Toyota: Hafif ticari araç üretimi adayları arasında siz de varsınız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toyota: Hafif ticari araç üretimi adayları arasında siz de varsınız

Toyota: Hafif ticari araç üretimi adayları arasında siz de varsınız
refid:8395653 ilişkili resim dosyası

Toyota Motor Europe Başkanı ve CEO’su Tadashi Arashima, "Adapazarı, dünyadaki en iyi fabrikalarımızdan biri" derken, hafif ticari araç üretim planlarının içinde bu fabrikanın da olduğunu söyledi.

Arashima, "Önce hafif ticari aracımızla ilgili kararımızı kesinleştirelim. Sonra üretim merkezini belirleyeceğiz. Türkiye, Fransa, İngiltere, Rusya seçenekler arasında" dedi.

TOYOTA Motor Europe Başkanı ve CEO’su Tadashi Arashima, Toyota’nın önümüzdeki bir yıl içinde üretimine karar vereceği hafif ticari araç için düşündükleri fabrikalar arasında Adapazarı’nın da yer aldığını söyledi. Arashima, "Adapazarı Toyota’yı dünyadaki en iyi fabrikalarımızdan biri" diye nitelerken, önceliklerinin hafif ticari aracın kendisiyle ilgili karar olduğuna dikkat çekerek, "Aracımızla ilgili kesin kararımızı verelim. Sonra üretim merkezini seçeceğiz. Türkiye, Fransa, İngiltere, belki de Rusya adaylarımız arasında" dedi. Arashima, Cenevre Motor Show’da sorularımızı şöyle yanıtladı:

ADAPAZARI’NDAN MEMNUNUZ

Türkiye’de Ar-Ge teşvikleriyle ilgili yeni yasa çıktı.
Bu yasayla birlikte Türkiye’ye dönük yeni planlarınız olacak mı?

- Ar-Ge Yasası’nı izlemedim. Bir şey diyemem.

Adapazarı’ndaki fabrikadan memnun olduğunuzu biliyoruz. Yeni planınız var mı?

- Memnunuz. Çok kaliteli üretim yapıyoruz. Kısa vadede yeni planımız yok.

KATMA DEĞERDEKİ YERİ

Toyota yöneticilerinden sıklıkla
"Adapazarı en iyi üretim merkezimiz" övgüsü geliyor. Adapazarı’nın bu konumunda bir değişiklik olur mu?

- Aslında tam bir sıralama yapmak istemem "Adapazarı, en iyi fabrikalarımızdan biri" demeyi tercih ederim. Bu konumu gelecekte de değişmez.

Sizin sorumlu olduğunuz Avrupa’daki Adapazarı dahil 9 fabrika arasında bulunduğu ülkeye en fazla katma değer bırakan hangisidir?

- Böyle bir ayırım yapmak çok zor. Çünkü, her Toyota tesisi bulunduğu ülkeye ayrı ayrı önemli katkılar yapıyor. Öncelikle önemli bir istihdam kapısı oluyor. Yarattığı vergilerle katkı yapıyor.

ÖNCE ARACI GELİŞTİRELİM

Önümüzdeki dönemde hafif ticari araç üretme planlarınız var.
Bunun adresi Adapazarı olabilir mi?

- Bize düşen önce aracı geliştirmek. Çalışmalarımız sürüyor. Bir yıl içinde nasıl bir şey olacağı kesinleşir. Üretim yerine ondan sonra karar vereceğiz. Türkiye, Fransa, İngiltere, hepsi üretim yeri için seçeneklerimiz arasında.

Bunlar arasında Türkiye’nin şansı ne kadar?

- Aslında bunlar arasına belki Rusya’yı da katmak mümkün. Şu anda hepsinin şansı eşit diyebilirim.

Türkiye işçilik avantajı açısından hálá önde

TÜRKİYE’de yerli, yabancı birçok üretici Türk Lirası’nın son birkaç yıldır "değerli" seyretmesinin de etkisiyle "işçilik maliyeti açısından avantajın kaybedildiğini" savunsa da Toyota Motor Europe Başkanı Tadashi Arashima, "Bölgemde işçilik maliyeti açısından Türkiye hala önde" dedi. Arashima, bir ülkede üretime karar verirken işçiliğin belirleyici kriterlerden biri olduğunu ama tek kriter olmadığını ifade ederek, "İşçilik maliyeti payı, toplam üretim maliyetlerimiz içinde yüzde 10. Bu yüzden üretim kararlarımızda ’tek başına belirleyici değil" diye konuştu.

Türkiye’de satışlarımız yükselen grafik izliyor

TADASHİ Arashima, "Türkiye’de pazarlamanızı Sabancı Grubu’yla ortak olduğunuz Toyotasa yapıyor. İç pazardan memnun musunuz?" sorusuna, "Türkiye’de satışlarımız yükselen bir grafik izliyor, memnunuz" yanıtı verdi. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon da, 2007 satışlarının 1 milyar YTL’ye dayandığını belirtti.

Avrupa’daki yatırımın yedide biri Türkiye’de

TADASHİ Arashima, Toyota’nın Türkiye dahil Avrupa ülkelerine 1990’lı yılların başından beri toplam 7 milyar Euro’luk yatırım yaptığını söyledi. Toyota Avrupa’nın verilerine göre, Adapazarı’nda yapılan yatırım 2006 yılı itibariyle 850 milyon Euro’yu buldu. Avrupa’da 9 tesiste üretim yapan Toyota, Avrupa’ya harcadığı yatırım bütçesinin yedide birini Türkiye’ye yönlendirmiş oldu.

Yeni Verso önümüzdeki yıl gündeme gelebilir

TADASHİ Arashima, "Türkiye’de Adapazarı fabrikasında ürettiğiniz Toyota Corolla Verso’nun yeni versiyonu ne zaman gündeme gelecek?" sorusunu, "Sanırım gelecek yıl gündeme gelebilir" diye yanıtladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle