GeriKelebek Top model nasıl keşfedilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Top model nasıl keşfedilir

Top model nasıl keşfedilir
refid:23091929 ilişkili resim dosyası

Nişantaşı, İstinye, Taksim ve Bebek’te konuşlanıyorlar. Ceplerinde kartvizitler, podyumun yeni ilahesini arıyorlar. Herkes şöhret olmanın peşinde olsa da onların işi kolay değil

Dünyanın en bilinen trilyoner top modellerinin röportajlarına bakınca, üç aşağı beş yukarı aynı cümlelere rastlarız: “Okulun en güzeli değildim, herkes benimle ‘sıska’ diye alay ediyordu. 13 yaşındayken bir gün, sokakta biri kartını uzatarak ‘Sen podyuma aitsin, beni ara’ dedi. Modelliğe böyle başladım.”
Bu peri masalında gölgede kalan bir kahraman var, o da ‘kartı uzatan’ model avcısı. Top modelleri ‘çirkin ördek’ken keşfediyor, onlara şöhretin kapılarını açıyorlar. Peki nerelerde dolaşıyor, kartı kimlere uzatıyorlar? Soruların cevapları için işin uzmanlarının peşine düştük, bulduk. Hatta yetinmedik, birlikte ‘model avına’ çıktık.

NURİ ALÇO KORKUSU

/images/100/0x0/55eb1ea7f018fbb8f8ac6ec0

Erberk Ajans’ın kurucusu ve ortaklarından Cengiz Erberk’le buluştuk. İstikâmetimiz bir alışveriş merkezi, İstinye Park. Erberk’e göre alışveriş merkezleri mankenlerin hem doğal oldukları hem de kendilerini rahat hissettikleri yerler: “Nişantaşı, Levent, İstinye’de bulunan AVM’lerde kafeler, kitapçılar model adaylarıyla dolu. Gece kulüpleri de makyajla güzel olup olmadıklarını görmenin iyi bir yolu. Ama bu saç- makyaj meselesine o kadar da kafa yormayız. Mesela Deniz Akkaya bizim ofise ilk geldiğinde çok bakımsız görünüyordu. İki ajans bu yüzden onu kapıdan çevirmişti. Ama içeri girer girmez onda bir ışık olduğunu anladım, böylelikle keşfedildi.”
Bir yandan katları turlarken, diğer yandan model avcılığının düşünüldüğü kadar kolay olmadığını görüyoruz. Yabancı modellerin ‘peri masalı’ hikâyesi, bizde ‘Nuri Alço filmi’ olarak algılanıyor. Uzatılan kart, otomatik olarak ‘kötü yola düşürme’ için kullanılan bir silah: “Bir erkek ‘Ara beni, seni podyuma çıkarayım’ deyince akla farklı düşünceler geliyor. Onun için genellikle kadın model avcılarını tercih ediyoruz. Ben şanslıyım, sektörde çok tanınan bir marka olduğumuz için kartımı verince terslenmedim. Ama yanımda kız kardeşim Neşe (Erberk) varsa, bazen onun sormasını istiyorum.”

Nuri Alço sendromu tek engel değil, anatomik zorluklar da var. Ortalıkta boyu 175 santimetreyi geçen, 36 beden genç kız bulmak hayli zor. Yaklaşık iki saati süren maraton sonunda şansımız bir kitapçıda dönüyor. Erberk, adının Çağla Sarıoğlu (19) olduğunu öğrendiğimiz bir kıza yanaşıyor ve efsanevi soruyu soruyor: “Manken olmayı düşünür müsün?”
İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu’nda sağlık işletmeciliği okuyan Çağla, şüpheli bakışlardan sonra kartı alıyor. Ajansa gelmeyi kabul ediyor: “Arkadaşlarım ‘manken olsana’ diye ısrar ediyorlardı ama ciddi olduklarını hiç düşünmedim. Aslında isterim.” İlk durağımızda bir top model adayı buluyoruz böylece.

MASLAK-LEVENT HATTINDA KEŞİF

İkinci istikâmet, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nün çıkışındaki metro istasyonu. Hem metro yolcuları hem okul çıkışı. Anlayacağınız ortam ideal. Boyu 180 santimetreden civarındaki Ayvalıklı Ceren Alumert’le tanışıyoruz. 22 yaşındaki Ceren, İşletme Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisi. Teklifi

/images/100/0x0/55eb1ea7f018fbb8f8ac6ec2
duyunca hayallerinin gerçek olduğunu söylüyor: “Lise sonda güzellik yarışmasına girmek için heves etmiştim ama üniversiteyi kazanınca vazgeçtim. Süper oldu bu!”
Erberk, sonraki süreci anlatıyor: “Randevu alır, görüşmeye gelirler. Deneme çekimi yapar, fotojenik olup olmadığına bakarız. Eğer sonuç iyiyse, portfolyomuza ekleriz .Okullu modeller tercihimiz, çünkü boş zamanları oluyor. Eğitim ‘olmazsa olmaz’ değil ama iş disiplini açısından avantaj.”

BEBEK’TE ÜÇ-BEŞ TUR

Günün devamında Türkiye’de modellik endüstrisinin önemli isimlerinden Öner Evez ve ekibinden Didem Özal Ekinci’yle Bebek’teyiz. Evez, bu semti seçmesinin nedenini şöyle açıklıyor: “Zeytinburnu’nda da, Bakırköy’de de buluyoruz. Ama gezdiğimiz semtler Bebek-Nişantaşı-Taksim. O yüzden buralarda keşfediyoruz. Facebook sayfamıza günde en az 150 aday fotoğraf yollanıyor. Web sitemize de aynı şekilde...Yine de karşında birebir görmek daha verimli bir yöntem. ”
Türkiye’de sokakta az modelin keşfedilmesinin nedeni ajansların azlığı mı? Evez’e göre tek neden bu değil: “Aslında buluyoruz ama modeller bu hikâyeleri saklıyor. Geçmişini beğenmeme durumu var. Bir Didem Soydan, mağazada çalışırken tasarımcı Ümit Ünal tarafından keşfedildiğini rahatlıkla söyler. Ya da Tülin Şahin, hamburgercide otururken model avcısının onu bulduğunu anlatır.”

İDEAL YER: KAFELER

Evez’in model avcısı Didem Ekinci’yle devam ediyoruz arayışa. İşler kesat: Boy-kilo oranı podyum standartlarına uymuyor. Sporcuya benzeyen sarışın bir kız, konuşmayı bile reddediyor. Sonra Melis adlı bir DJ’le tanışıyoruz, ancak onun zaten modellik tecrübesi var. Ekinci bu işlerin ‘şansa’ bağlı olduğunu anlatıyor: “Bazen bir ay gezseniz bulamazsınız, bazen bir günde tüm kartvizitleriniz tükenir.”

Yaş durumu nedeniyle model adaylarıyla tanışmak için ideal yerler gece kulüplerinden çok, okulluların zaman geçirdiği kafeler. Starbucks’ta konuşlanıyoruz: “Yurtdışında mankenliğe başlama yaşı 13/14 arasında. Bizde 16/22... Çünkü fiziksel gelişim daha geç tamamlanıyor. Ama genç model adaylarıyla tanışmak avantajlı. Beslenmeleri, uyku düzeni, spor konusunda eğitim veriyoruz. ”

/images/100/0x0/55eb1ea7f018fbb8f8ac6ec4


O sırada babasıyla oturan uzun boylu bir kız gözümüze çarpıyor. 16 yaşında, lise öğrencisi Ayşe Aksakal. Uçak tasarımcısı olmak istiyor, bu aldığı ilk modellik teklifi değil. Annesinin çalıştığı bir dergide Deniz Akkaya’yla tanışan Ayşe, ondan “Mutlaka manken olmalısın” tavsiyesini almış. Ancak yaşının küçüklüğü yüzünden projeyi ertelemiş. Deniz Hanım ısrar ediyor, baba Coşkun Aksakal ikna oluyor. İstanbul’da model avımız üç modelle sona eriyor.

Nerede keşfedildiler?

Adriana Lima:
Victoria’s Secret meleği 13 yaşında Rio’da bir alışveriş merkezinde.

Gisele Bunchen: 45 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en çok kazanan modeli 14 yaşında Rio’da bir hamburgercide.

Kate Moss: 14 yaşında New York JFK Havalimanı’nda

Naomi Campbell: 15 yaşında Londra Covent Garden’da gezerken

Laetitia Casta: Fransız ilahe 15 yaşında Korsika’da plajda.

Elle Macpherson: Vücut lakaplı top model, 18 yaşında Aspen’de kayak yaparken.

Candice Swanepoel: Victoria’s Secret’ın meleği, 15 yaşında Güney Afrika Durban’da bir bit pazarında.

Olga Kurylenko: Bond kızı Ukraynalı güzel, 13 yaşında Moskova metrosunda.

Kate Upton: Sports Illustrated’ın yıldızlarından Upton, 12 yaşında Melbourne’da ata binerken.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle