GeriKelebek Toksinlerden arının
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toksinlerden arının

Toksinlerden arının
refid:3740844 ilişkili resim dosyası

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu, birikmiş fazla toksinleri bünyemizden atmaktan geçiyor. Uzman Diyetisyen Dr. Dilara Koçak, şehir yaşamının bizi düzenli olarak yılda iki kez detoks yapmaya zorladığını söylüyor. İşte Koçak’tan detoks önerileri...

Vücudumuza dışarıdan gelen ve metabolizma sonrası oluşan toksinlerimizi temizleyen başlıca organımız karaciğerdir. Bunlar vücuttan böbreklerden idrarla, deriden ter ile, bağırsaklardan dışkı yolu ile atılır. Karaciğerin tam olarak görev yapmasına alkol, ilaçlar, sigara dumanı, egzos dumanı, fazla protein ve doymuş yağlar engel olur.

Yeni yılı karşılarken sigara içilen kalabalık mekanlarda dumana maruz kalıp, alkol tükettiyseniz; yemekleri ihtiyacınız olandan daha çok miktarda ve çeşitlilikte yediyseniz bolca stres ve toksin yarattınız demektir. Sağlıklı bir vücut belirli düzeydeki toksinleri vücuttan rahatça uzaklaştırabilir, ancak fazla miktarda birikirse bu denge bozulur. Günlük işlevleri etkilenen vücut gerekli enerjiyi üretemediğinden yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü ile karşılaşılabilir. Bu durumda özel bir detoks programı faydalı olacaktır.

Taze bir vücut için 10 günlük detoks

Çok karışık bir diyet tükettiğiniz zaman, detoksifikasyon çok daha önemli hale gelir. Rafine edilmiş yiyecekler, et ürünleri ve şarküteriler, yoğun işlenmiş mandra ürünleri, alkol, yağlı besinler ve katkı maddesi yoğun ürünler sonucunda sindirim sistemi başta olmak üzere tüm sistemler için yük meydana gelir. Toksinler kişilerin yağ deposunda biriktiğinde kilo verdikçe toksinlerin uzaklaşması da önemlidir. Bu sebeple uzun süre zayıflama diyeti yapanların diyetlerini doğal besinler yönünden gözden geçirip aralarda detoks uygulamaları daha başarılı olmalarına katkıda bulunur.

Vücudunuzun temiz bir nefes alması için yapılan detoks programlarında karaciğeri dinlendirmek, ter ile toksinleri atmak, yeterli sıvı ile böbrekleri çalıştımak, iyi çalışan bağırsaklar ile atık maddeleri temizlemek; egzersiz, sauna, buhar ve masaj ile desteklenebilir. 10 günlük bir detoks programı daha taze bir vücutla uzun bir seneyi karşılamak açısından uygun olabilir.

Potansiyel olarak ilaçlar, yağlar, organ etleri, doymuş yağlar, etler, rafine besinler, işlenmiş tahıllar ve şeker yağ ilavesi ile pişmiş karbonhidratlar toksinleri artırır. Bu besinler tüketildikçe, vücudu temizleme ve dinlendirme sıklığı artar. Ancak sebze, meyve, su, doğal gıda ve lifli gıdalarla beslenme arttıkça; toksinlerden arınma işlemi az destekle çok özel bir işleme gerek kalmadan doğal olarak gerçekleşir.

İçki masasında bol su için

Mide bulantısı, başağrısı, hafif bir titreme, boşluk hissi, güçsüzlük... Bunların hepsi bir daha çok fazla içki içmemek üzere kişilerin kendilerine her seferinde söz verdiği belirtilerdir. Biraz dikkat edilirse, içki sonrası oluşan bu şikayetleri ve sersemliği önlemek daha kolay olabilir. İçki içmeden önce bir şeyler yemek alkolün hızlı emilimini engeller, gece boyunca aralıklarla su içmeniz ertesi gün kendinize teşekkür etmenizi sağlar.

Bunların hepsi iyi ve güzel öneriler, ama birkaç bardaktan sonra genelde aklımızdan uçup gidebiliyor. Alkol sofrasında bol su içmek önemli. Alkol vücudumuzdaki anti-diuretik hormon üretimini azaltır. Dolayısıyla daha fazla su kaybederiz. Vücudumuz susuz kalır ve ağzımız kurur. Vücudunuzun susuz kalması sonucunda, dokularınızın kuruması ve toksinler sonucunda başağrılarınız olur.

Alkol midede hazımsızlık hissi ve mide bulantısı yaratır. Ayrıca uyku kalitenizi düşürerek , kendinizi ertesi gün yorgun hissetmenize sebep olur. Kan şekeri seviyenizin etkilenmesi baş dönmesi, yorgunluk, bayılma hissi, titreme ve açlık hissi yaratır.

İçkiyi fazla kaçırıp, ertesi gün kötü uyandıysanız

 Uyandığınızda bol bol su içmeye gayret edin. 

Çay veya kahve içmek yerine, midenizi yatıştıracak ve toksinlerinizi atmanıza yardımcı olacak bitki çaylarını limonla birlikte tercih edin. Mesela papatya, adaçayı, rezene, melissa gibi çaylar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 Meyve ve sebze suları ile kaybettiğiniz suyu ve vitaminleri geri almanız çok önemlidir. Bitki sularının karışımı ile hazırlanmış özel detoks sıvıları da yardımınıza yetişebilir. 

Toksinlerden arınmak için sauna veya buhar banyosu yapmayı da düşünebilirsiniz. Her iki yöntemin de vücuttan su atacağını göz önünde bulundurarak, daha fazla su içmeye gayret edin.

Nasıl detoks yapabiliriz?

Toksinlerden kurtulmak için doğal beslenme ana prensiptir; yani bol bol sebze ve meyve tüketmeniz gerekir.

Detoks nedir?

Detoks, toksinlerden arınma anlamına gelir. Hergün birçok toksin ile karşı karşıya kalınır. Bunlardan en önemlisi sigara dumanıdır ve siz içmeseniz bile etrafta içenlerden gelen duman dahi bu konuda yeterlidir. Alkol, gereksiz alınan ilaçlar, aşırı katkı maddesi kullanımı, tarımsal ilaçlar, besin alerjileri, hava kirliliği, egzos gazı ve radyasyon da yine önemli toksin kaynaklarıdır.

Bunlara dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve stres de ilave olursa; vücudunuzun hem stresle baş etmesi hem ihtiyacı olan besin öğelerini karşılaması, hem de bağışıklık sisteminizi güçlü tutması gittikçe zorlaşır. Yani toksinlerin vücutta artışı, stresle birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sisteminin yavaşlaması ise gripten kansere kadar çok geniş bir yelpazede hastalığa karşı risk demektir.

Kimler detoks yapabilir?

Hergün beş porsiyon sebze meyve tüketemeyen, yeterli su içmeyen, çok yoğun alkol ve kafein tüketen, aşırı stresli çalışan, sık seyahatleri olan, hareketsiz bir yaşam sürdürenler detoks yapabilir. Ama ben düzenli olarak en az yılda iki kez yapılması taraftarıyım, çünkü şehir yaşamı bizi buna zorluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle