GeriKelebek THK, havada evlenmek isteyenlere uçak ve balon kiralıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THK, havada evlenmek isteyenlere uçak ve balon kiralıyor

THK, havada evlenmek isteyenlere uçak ve balon kiralıyor
refid:3388791 ilişkili resim dosyası

Sıra evlenmeye geldiğinde çiftler artık yaratıcılıklarını konuşturuyor. Kimi gemilerde kaptanın karşısında, bazıları şnorkeller ve dalgıç tüpleri ile sualtında nikah kıyıyor. Şimdi bir başka yol daha var: Evlilik heyecanıyla havalarda uçan bazı gelin ve damat adayları gerçekten bulutların üzerinde evleniyor. Türk Hava Kurumu (THK), geçtiğimiz yıldan beri isteyenlere havada, uçakta veya balon sepetinde nikah törenleri düzenliyor. THK’nin ilk şartı havanın iyi olması.

Tabii uçaklar için pist, balon için de boş alan gerekli. Bunlar hazır oldu mu, şahitlerini ve nikah memurunu da yanına alan müstakbel eşiyle göklere çıkıyor. Parası mı? Ankara’daki nikahlar için 500 YTL’nin altında. Ankara dışındakiler için ücret yükseliyor. Ama bu nikahlarda davetli yok. Çünkü uçak 8, balonun sepeti 5 kişi alıyor. Sizler göklere süzülürken analara, babalara, yakınlara, arkadaşlara sadece el sallamak kalıyor.

Havada nikah kıydırmak isteyenler, önce uçuş tarih ve saati almak için THK Hava Taksi İşletmesi’ne başvuruyor. Uçağın havalanabilmesi için meteorolojik şartların uygun olması birinci şart. Ayrıca uçaklar sadece gündüzleri havalanıyor. Gece uçuşları yasak. Ankara dışından bu hizmetten faydalanmak isteyenler için de kesin kural, bulundukları yerde havalimanı olması.

Cessna-208 tipi uçağının saati 875 YTL+KDV. Nikahlar için yarım saatlik uçuş yeterli. Nikahın fotoğrafları bedava çekiliyor. Uçak Ankara dışındaki herhangi bir havalimanına gidecekse oraya gidiş geliş parası da ücrete ekleniyor. Örneğin yarım saatlik nikah uçuşu için KDV hariç fiyatlar İstanbul ve Adana 2625 YTL, Antalya 3062, Erzurum ve Trabzon 4000 YTL.

Balondan faydalanma şartları ise daha değişik. Çünkü balon bir araca bağlı olarak yükseliyor ve teknik ekibin izin verdiği ölçüde havalanabiliyor. Bağlı olduğu aracın çevresinin de en az 70-70 metre ebatlarında boş arazi olması gerekiyor. Tabii çevrede yüksek ağaçlar ve yüksek gerilim hattı da bulunmamalı. Balonun ücreti günlük olarak hesaplanıyor: KDV hariç 460 YTL. Balon Ankara dışında bir yere gidecekse 4 kişilik ekibin masrafları ayrıca alınıyor. Buna aracın yakıt parası, personelin yemek veya konaklaması da dahil ediliyor. Örneğin bir günlük balon kiralama masrafı, İstanbul ve Adana’da 900, Antalya’da 1060, Erzurum’da 1125, Trabzon’da 1135 YTL.

Müracaat: (0312) 243 39 69 - (0312) 245 24 56. e-posta: havataksi@thk.org.tr

GELİNİN YÜKSEKLİK FOBİSİ VARDI AMA EVLİLİK HEYECANI BASKIN ÇIKTI

Türk Hava Kurumu’nun uçakta ve balonda evlenmek isteyenlere geçtiğimiz yıl yaptığı çağrıya ilk cevabı, Antalya’da yaşayan gazeteci Ömer Mazi verdi ve bir THK balonu kiraladı. Ömer Mazi ile Huriye Özbah çifti, Antalya Beach Park’tan havalandılar. Konyaaltı Sahili’nden kalkan ancak yerdeki bir araca bağlı kalan balon, yerden yaklaşık 100 metre yükseldi. Balona THK Balon Pilotu Murat Çoban kumanda ediyordu.

Balondaki nikahı Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen kıydı. Çiftin şahitliklerini ise CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan ile muhasebeci Cemalettin Öz yaptı. Yükseklik fobisi olduğu için balona binmekten korkan gelin, güçlükle ikna edildi. Nikah heyecanı baskın çıkmıştı. Huriye Mazi, gelinliğiyle balona binmekte zorlandığı için ancak sandalye yardımıyla sepete girebildi.

Damat Ömer Mazi, ‘Eşime bir sürpriz yapmaya karar verdim, unutulmaz bir nikah olmasını istedim. İlk kez balona biniyorum. Antalya’yı havadan izlemek çok güzel’ diyordu. Balona binmekten korkan gelin de memnundu: ‘Sürprizi biraz önce öğrendim. Önce korktum ama havalandıktan sonra korkum geçti.’

İLK UÇAK NİKAHI ONLARINKİ
/images/100/0x0/55eb0c4cf018fbb8f8a7a439

Türk Hava Kurumu’nun C-206 Caravan tipi 8 yolcu kapasiteli uçağında ilk evlenen çift de Mansuroğlu Ailesi oldu. Geçtiğimiz mayıs ayında uçağı nikah salonu olarak kullanıp Ankara semalarında yarım saat uçan Hayat ve Emrah Mansuroğlu’nun yanında sadece tanıkları Gülay ve Yüksel Mansuroğlu vardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle