GeriKelebek The İmam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The İmam

The İmam

"Gülün Bittiği Yer" ile tanınan yönetmen İsmail Güneş'in altı yıl aradan sonra yeniden kamera arkasına geçtiği İmam haftanın yenilerinden. Filmin senaryosu Ömer Lütfi Mete'ye ait.

FİLMİN KONUSU

İmam hatipli olduğunu saklayan hız ve motosiklet tutkunu, yurtdışı eğitimli bilgisayar mühendisi Emre Hacıoğlu, geçmişinden kurtulma çabasındadır. Bir gün liseden arkadaşı imam Mehmet, ondan, yerine köyde imamlık yapmasını ister. Arkadaşının son arzusunu kıramayan Emre, kendini yobaz bir grubun içinde bulur. Film, İmam hatip lisesinden mezun olduğunu saklayan bir mühendisin sıkıntılarını, iç dünyasındaki çatışmaları ve gerçeklerle yüzleşmesini anlatıyor.

Film, toplumdan dışlanmak üzere olan Alevi bir gencin hayata tutunma çabasına da yer veriyor. Kurtlar Vadisi adlı dizinin de senaristlerinden biri olarak hatırlayacağınız Ömer Lütfi Mete, filmin sosyal boyutu olan sıcak bir film olduğunu belirtiyor ve siyasi veya ideolojik bir söylem içermediğinin altını çiziyor. Başrolünü müzisyen Eşref Ziya’nın oynadığı filmin oyuncuları arasında Ekmek Teknesi adlı diziyle tanınan Ahmet Yenilmez de var. Emre ilk gençlik yıllarında çevresinin kınayıcı yaklaşımından, özellikle de kızların ‘ölü yıkayıcı’ diye aşağılamalarından ötürü bir tür kimlik dönüşümü yaşamıştır.

Daha üniversite sınavlarına hazırlanırken mahkeme kararı ile Emrullah Hacıoğlu olan ismini Emre Baykara şeklinde değiştiren genç adam Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmıştır. Bilgisayar mühendisi olarak diplomasını alıp İngiltere’de mastır yaptıktan sonra aynı okuldan sınıf arkadaşı Mert’le iş hayatına atılan ve parlak bir yazılım firması kuran Emre Baykara, genellikle bir İmam-Hatip’li gibi mazbut yaşamakla beraber çevresine dindar bir insan izlenimi vermemiştir. Fakat bu durum onu sürekli rahatsız etmiş, temel eğitimini aldığı inanç ve değerlere gizlice bağlı kalırken bu iç yapıyla pek örtüşmeyen bir görüntü vermenin huzursuzluğunu aşamamıştır.

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: İsmail Güneş
Senaryo: Ömer Lütfi Mete
Oyuncular: Eşref Ziya Terzi, Ahmet Yenilmez, Turgay Tanülkü, Emin Gürsoy, Mete Dönmezler


Yorumları Göster
Yorumları Gizle