GeriKelebek Teoman’ın şifresi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teoman’ın şifresi

Her şey adını gizleyen bir okuyucumuzdan gelen şu iddiayla başladı: ‘Teoman’ın asıl babası Adem İsmet Arabacıoğlu’dur. Bu kişinin bir de Teoman’a ikiz kardeş gibi benzeyen, Kısmet Arabacıoğlu adında bir oğlu var. İsmet Bey ile Teoman’ın annesi Şaziment Hanım arasında 1970’lerden önce bir gönül ilişkisi oldu. Ancak İsmet Bey, sürekli yolculuğa çıkan uzak yol kaptanı olduğu için evlenemediler.’

Bu iddiayı araştırmaya başladığımız günlerde ‘Balans ve Manevra’ filminin konusu açıklandı. Teoman’ın canlandırdığı Timur karakterinin babasının, ‘Kaptan Ümit’ olarak tanıtılması ve ünlü rock’çının filmiyle ilgili olarak ‘Bu hikáyenin içinde benim acım da var’ demesi, iki öykünün de örtüşmesine neden oldu.

Önce İsmet Arabacıoğlu’na ulaştık. 83 yaşındaki zamanın çapkın kaptanı İsmet Arabacıoğlu, ‘Oğlum Kısmet de bana aynı şeyleri söylüyor. Şimdiki eşim de, ‘Olabilir. Senin İsveç’te de bir kızın var’ diyor. Evet, İsveç’te 51 yaşında bir kızım var. Kafam karıştı. Vallahi DNA testi yapılsın’ dedi. Bu iddiaları sorduğumuz Teoman ise, ‘İsmet Amca bizim eve gider gelirdi. O da mı ünlü olmak istiyor? Yazık şimdi annem üzülecek’ açıklamasında bulundu. Su Ürünleri Mühendisi Kısmet Arabacıoğlu da, ‘Yüzümüz yüzde 85 birbirine benziyor’ şeklinde konuştu.

İşte DaVinci’nin Şifresi’ni anımsatan ‘Teoman’ın gerçek babası İsmet Kaptan mı’ röportajı...

İSMET AMCA’YI TANIYORUM

Sema Denker: İsmet Arabacıoğlu diye birisini tanıyor musun?

TEOMAN:
Evet...

S.D: Balans ve Manevra filmini çekeceğini açıkladığın günlerde; ‘Bu film Teoman’ın hayat hikáyesidir’ haberi ulaştı bize. Yani gerçek babanızın İsmet Arabacıoğlu olduğu, İsmet Bey’in ikinci evliliğinden Kısmet adında bir erkek kardeşin olduğu, Kısmet’in inanılmaz derecede sana benzediği, annenizin 1970’lerden önce İsmet Bey ile bir arkadaşlığı olduğu iddia edildi. Çok uzun uğraşlar sonunda İsmet Bey’i bulduk, kendisiyle de konuştuk.

TEOMAN:
Öyle mi diyor İsmet Amca? (Güldü)

S.D: Seninle röportaja gelmeden önce Mevlüt’le filmin konusunu incelerken, iddialarla aynı olduğunu görünce şaşırdık. Senin canlandırdığın Timur karakterinin babası Ümit de tıpkı İsmet Arabacıoğlu gibi kaptan. Araştırdık. İsmet Bey uzun süre Kalkavanlar’ın şirketinde çalışmış.

- M.T: Basına dağıttığın öyküye göre, filmdeki Timur yani sen, küçük yaşta terk ediliyor ve büyük sorunlar yaşıyorsun. Kafamızda soru işaretleri oluştu.

TEOMAN:
Aaa... Siz birden söyleyince hikáyeler üst üste bindi. Ben gerçek olayı anlatayım isterseniz. Babam Hasan Basri Yakupoğlu, ben 2.5 yaşındayken ölüyor. Benim filmdeki gibi terk edilmişlik durumum yok yani. Ama ben filmde, Timur’u ölü bir adamla karşılaştıramayacağımdan dolayı, bu karaktere terk edilmişlik hissi uyandırmak için Kaptan Ümit adlı bir karakter yarattım. Kaptan Ümit, İsmet Amca’ya hiç benzemez.

BABAM OLSA SÖYLERİM

- S.D: İsmet Arabacıoğlu babam değil. Peki, nereden tanıdığını anlatır mısın?

TEOMAN:
İsmet Amca annemin 20’li yaşlarında sevgilisi olmuş bir kişi. Babamla ise 35’indeyken olmuş. Yani ben, annem 35 yaşındayken doğmuşum. Eee... aaa... İsmet Amca annemin ilk aşkıdır. Daha sonra ben, 14-15 yaşlarındayken, İsmet Amca’nın şeyiyle... ablasıyla karşılaştık bir şekilde. İsmet Amca ile bağlantı işte o zamanda kuruldu. Yani İsmet Amca, 20 sene boyunca annemin görmediği bir kişilikti.

- M.T: Zaten İsmet Bey de Şaziment Hanım’la bir dönem flört ettiğini söyledi.

- S.D: İsmet Bey de ‘Teoman çocuğum mu diye bana son zamanlarda herkes sormaya başladı’ diyor. Tuhaf değil mi?

TEOMAN:
(Gülüyor)

- S.D: İsmet Bey, ayrılığın hemen ardından Şaziment Hanım’ın evlenip İsviçre’ye gittiğini söyledi.

TEOMAN:
Yok öyle değil. İsviçre’ye gidiyor, üç sene kalıyor orada ve daha sonra evlenmek üzere dönüyor. Demek İsmet Amca da ünlü olmak istiyor. (Gülüyor)

- M.T: Kısmet Arabacıoğlu’nun sana çok benzediği de gelen bir başka bilgi.

TEOMAN:
Ben size akrabalarımın resmini göstereyim. Hepimiz birbirimize çok benziyoruz.

- S.D: İddiaya göre İsmet Bey’in oğlu Kısmet seni aramış ve ‘Biz kardeşiz’ demiş. Doğru mu?

TEOMAN:
Yo... O da mı ünlü olmak istiyor. O da piyano falan çalıyor demek. Başıma bunlar da mı gelecekti! Bu durumu aslında anneme sormak lazım. Niye bu konudan eminim biliyor musun? Bizim şu kaşlarımız dünyanın en komik kaşlarıdır. Bütün baba tarafında bu böyle. Herkes tornadan çıkmış gibidir. İsmet Amca’nın kaşları öyle değil. İsmet Amca başka bir insan.

- S.D: Eğer böyle bir şey olsa, yani İsmet Bey senin gerçek baban olsa, doğruyu söyleyeceğine de inanıyoruz Teoman.

TEOMAN:
Öyle olsaydı, ben size bunu söylemez miyim yani? Tüm bunları ilk defa duyuyorum. Sizin söylediğiniz gibi annemle İsmet Amca’nın ilişkisinden doğan bir çocuk olsaydım, şu anda benim 55 yaşında olmam gerekirdi.

- S.D: Sen 1967 yılında doğdun ve İsmet Bey, annenle 1970’lerden önce flört ettiğini söylüyor.

EVİMİZE GİDİP GELİRDİ

TEOMAN:
O yanlış ya, resimleri var.

- S.D: Annen saklıyor mu o resimleri?

TEOMAN:
İsmet Amca getirmişti.

- S.D: Yani baban öldükten sonra annen ile İsmet Bey tekrar bir araya mı geldi?

TEOMAN:
Aşk depreşmesi gibi falan değil aslında. Bizim eve gider gelirdi ama şimdi size çok detaylı anlatmayayım artık bu konuyu.

- S.D: Çok küçük yaşta babanı kaybettiğin için belki de İsmet Bey’i baba olarak görmüş olabilirsin. Bu durum da baba-oğul olarak algılanmış olabilir mi?

TEOMAN:
Yok, baba figürü olacak birisi değildi.

- M.T: Kısmet’le hiç tanışmadın değil mi? Sana çok benzediği iddia edildi.

TEOMAN:
Yo. Amcalarım vurur sizi, konuşun, konuşun. Kısmet’in ne kadar salak bir herif olduğunu biliyor musun? O bana nasıl benzer. O benim nasıl akrabam olabilir. Bana daha evvel de anlattılar. İsmet Amca onun durumuna çok üzülürdü.

- S.D: İsmet Bey’in anlattığına göre Kısmet Bey’in de kafasında kardeş olduğunuz konusunda soru işaretleri varmış.

TEOMAN:
Yani inanmak istiyor. Demek ki birisi olmak için bana ihtiyacı var onun. Bu durum beni zor bir pozisyona sokacak. Bu olay üzerine konuşmayacağım ve tabii ki, bundan sonra sizlerle de görüşmeyeceğim.

- M.T: Bize gelen iddialar, filmin konusuyla örtüşünce, bir gazeteci olarak bunları sormak zorundaydık...

TEOMAN:
Böyle bir şey olsa bu konuyu yazar mıydım? Aslında bu röportaj başka bir yönetmenin işine gelebilir. Bu olay ortaya çıksa filme daha çok kişi gider. Yazık şimdi annem üzülecek. Ben, annem üzülüyor diye üzüleceğim...

BABA OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

İsmet Arabacıoğlu: DNA testi yapılsın

Uzun yıllar gemilerde uzak yol kaptanlığı yapan, Kalkavan Denizcilik’ten de emekli olan 83 yaşındaki İsmet Arabacıoğlu’na Teoman’ın onun oğlu olup olmadığını sorduk;

‘Teoman’ın annesi Şaziment Hanım’ı tanırım. 70’li yıllardan önce bir yakınlığımız oldu. Ben 30’lu yaşlardaydım. O da 25’li yaşlardaydı. Ben o zamanlar evliydim ve eşimden boşanmak üzereydim. Fakat Şaziment bana, ‘Sen boşanamayacaksın. Beni bir avukat istiyor, evleneyim mi’ dedi. Ben de ‘Evlen, böyle fırsatı nereden bulacaksın. Benden hayır yok sana’ dedim. Bunun üzerine kendisi evlenip, eşiyle beraber işçi olarak İsviçre’ye gitti. Ben de tesadüfen altı ay sonra eşimden boşandım. Onun da eşi yaşlıymış, İstanbul’a dönmüşler ve adam kısa bir süre sonra vefat etmiş. Benim ikinci evliliğimden olan oğlum Kısmet de defalarca bana Teoman’a benzediğini söyledi. Ben de anlamadım. Çektiği filmin hikáyesi benziyor olabilir. Onun ‘Gemiler’ diye de bir şarkısı var. Benim kulağıma da gelenler var. Benim şimdiki eşim Handan Hanım da, ‘Olabilir, senin İsveç’te de bir kızın var’ diyor. Doğru. İsveç’te 51 yaşında bir kızım var. Kafam karıştı. Vallahi bir DNA testi yapılır, durum ortaya çıkar. Ama ben yine söylüyorum, böyle bir şey olamaz. Annesi de aynı şeyi söylüyor. Ancak kimse bana inanmıyor. Şaziment Hanım’la 1980’li yıllarda tekrar karşılaştık ve 90’lı yıllara kadar görüştük. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım onlara. Çünkü benim durumum iyiydi. Ancak 80 öncesinde asla Şaziment Hanım’la bir ilişkimiz olmadı. Olsa, bütün bu varsayımlar doğru olabilir. Teoman’ı çok severim. O da beni çok sever. Kısmet ile Teoman bir kez karşı karşıya geldiler. Birbirlerine bayıldılar. Aynaya bakmış gibi oldular. Teoman gibi birisinin çocuğum olmasından iftihar ederim. Bunu niye inkar edeyim. Ama inanın gerçekten böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Çünkü o yıllarda aramızda bir şey yaşanmadı.

İSMET KAPTAN’IN MÜHENDİS OĞLU

Yüzüm, yüzde 85 Teoman’a benziyor ama anlatmam

Teoman’a ikizi kadar benzediği söylenen, İsmet Arabacıoğlu’nun ikinci evliliğinden dünyaya gelen oğlu, Su Ürünleri Mühendisi Kısmet Arabacıoğlu ise şunları söyledi;

‘Siz bu haberi nereden öğrendiniz? Ben hiçbir şeyin peşinde olan birisi değilim. Siz gidin bütün bunları Teoman’a sorun. Onun kafasına takılan bir şeyler varsa, onunla konuşun. Ben Teoman’ı rencide etmek istemiyorum. O, önemli bir şahıs. Bunun altından kimlerin çıkarı olabilir bilmiyorum. Herkes kendi hayatına baksın. Benim böyle şeylerden asla bir çıkarım olamaz zaten. Hiç de umurumda değil. Kendi hayatıma bakıyorum. Birbirimize benzeme konusuna gelince, bunu birçok kişi söylüyor. Hatta babamdan İsveç’te bir kardeşimin olduğunu daha yeni öğrendim. Babam zamanında bayağı çapkın birisiymiş. Teoman’ı hiç görmedim. Sadece bir iki kez telefonda konuştuk, konuşmamızda da ‘Biz kardeşiz’ falan demedim. Bakın, ben mühendisim. Ben böyle konularla medyada yer almak istemiyorum. Aramızda manevi bir şey varsa vardır, bu da bizi ilgilendirir. Teoman beni arasın, ‘Böyle bir şey var’ desin, ondan sonra oturup konuşalım. Ben onunla konuşmadan, ona sormadan bu konuda konuşmak istemiyorum açıkçası. Evet kendisiyle genetik yapım benziyor, yüzüm de yüzde 85 Teoman’a benziyor ama bunu kalkıp gazetelerde anlatmamın anlamı yok ki. Bu benzerlikle ilgili olarak da babam değil, başka insanlar bana bir şeyler anlattı. Eğer kendisi konuşmak istemiyorsa, bundan rahatsızlık duyuyorsa, beni araştırmıyorsa, ikimiz de bir şeylerin olduğunu biliyoruz ama sadece telefonla konuşuyorsak, ne söyleyebilirim ki.’

YARIN

Orhan Pamuk kadar cesur değilim

Filme yatırdığım parayı geri almak için bir tarafımızı açabiliriz

İsteyen eleştirsin umrumda değil

Yorumları Göster
Yorumları Gizle