GeriTelevizyon Yudum kimdir? İşte Yudum Tatar'ın hayatına ilişkin bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yudum kimdir? İşte Yudum Tatar'ın hayatına ilişkin bilgiler

Yudum kimdir? İşte Yudum Tatar'ın hayatına ilişkin bilgiler

Türk Halk Müziği sanatçısı Yudum, 2. Sayfa programına konuk olarak katıldı. Uzun süredir gözlerden uzak bir yaşam süren Yudum Tatar, hayatı ve projeleri hakkında konuştu. İşte, Yudum Tatar'ın hayatına ilişkin bilgiler...

Yudum Tatar, 1978 yıldın da Ardahan’da dünyaya geldi. Annesi Erzincanlı, babası Ardahanlı olan Yudum, doğumunda 6 ay sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Müzisyen bir aileden gelen Yudum, 6 yaşında okuma yazma bilmeden bağlama çalmaya başladı. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Çalgı Eğitim Bölümü sınavlarına giren Yudum, babası Davut TATAR’ın sınav öncesi kendisine vermiş olduğu eğitimin katkısıyla sınavı kazandı. 11 yaşındayken Gülhane’de yapılan ses yarışmasına katıldı, bu yarışmada birincilik elde ederek “Altın Lale” ödülünü kazandı. Orta okul, lise ve üniversiteyi İTÜ’de iyi derece ile tamamlayıp 2001 yıldın da mezun oldu.

Bir yandan eğitim hayatını sürdürüp, bir yandan da müzik piyasasında ilerlemeyi hedefleyen Yudum 1997 yılında Nejat Alp’in “Nerdesin” adlı parçasına yaptığı düetle müzik piyasasına adım attı. Yapmış olduğu bu düetle sektörde birçok yapımcının dikkatini çeken Yudum, Ulus Müzik’le anlaşarak albüm çalışmalarına başladı. 1998 yılında ilk albümü olan “Bir Yudum Sevgi” yi çıkardı. 350 binlik satış rakamı yakalayan bu albümün ardından 2000 yılında “Yaban Gülü”, 2003 Yılından “Yollar Hasta Ben Yorgunum”, 2007 Yılında “Türlü Türlü” ve 2009 Yılında “Haber Saldım” albümlerini çıkardı.

Müzik hayatındaki tecrübesini ve başarısının sırlarını gelecek nesillere aktarmak ve yeteneği olanları müzik dünyasına kazandırmak adına 2001 yılında ailesinin desteği ile Avcılarda T.C Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Yudum Müzik Merkezini kuran Yudum, 2003 yılında da Küçükçekmece Sefaköy’de Özel Yudum Müzik Merkezinin şubesini açtı.

Halen Haliç Üniversitesinde yüksek lisans yapan Yudum’un ilerleyen yıllardaki en önemli hedefi müzik konusunda akademik kariyer yapmak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle