GeriTelevizyon Ögeday Han rolünü canlandıran Kaan Çakır kimdir? Kaç yaşındadır? Aslen nerelidir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ögeday Han rolünü canlandıran Kaan Çakır kimdir? Kaç yaşındadır? Aslen nerelidir?

Ögeday Han rolünü canlandıran Kaan Çakır kimdir? Kaç yaşındadır? Aslen nerelidir?

Ögeday Han'ın kim olduğu son günlerde en çok merak edilen konulardan oldu. Ögeday Han'ın kim olduğunu ve hayatını merak eden vatandaşlar, Ögeday Han hakkında internette araştırma yapıyor. Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alan bir isim olan Ögeday Han, tarihi olayları ele alan bu dizisi sonrası gündeme geliyor ve araştırma konusu oluyor. Peki, Ögeday Han kimdir? Ögeday Han'ı canlandıran Kaan Çakır kaç yaşında?

Cengiz Han'ın oğullarından biri ve mirasçısı olan Ögeday Han, bugünlerde vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırmalara konu oluyor. Ögeday Han'ın yaşamı hakkında merak edilen tüm detayları derledik. İşte, Ögeday Han hakkında merak edilen her şey...

ÖGEDAY HAN KİMDİR?

Ögeday Han ya da diğer bir telaffuzla Ögeday Kaan döneminde Moğol egemenliği Güney Çin’den Batı Rusya’ya dek genişlemiştir. Doğum tarihi kesin değildir. Gobi Çölü’nde keçede (çadırda) doğdu, 11 Aralık 1241’de Karakurum yakınlarında öldü. Batı kaynaklarında Occoday, Hocotha, Etheracan, Ectais, Ocuai, Türkçe’de ise Oktay adları ile tanınmıştır.

Cengiz Han'ın üçüncü oğludur. Annesi Borta-Koçin (Börte) bir kabile soylusuydu. Cengiz Han bu eşine çok bağlı olduğu için, Börte'den olan oğlu Ögeday'a ayrı ilgi gösterirdi. Moğol geleneklerine göre Ögeday av ve binicilik eğitimi gördü. Cengiz Han’ın en yetkin subaylarından Borohul, kendisine eğitici atanmıştı.Ögeday ve kardeşleri, gençlik yıllarında Cengiz’in en yakın danışmanları oldular. “Orlük” (Prens-kartal) sanı aldılar. Cuci av başkanlığı, Çağatay yasa başkanlığı, Ögeday başdanışman, Toluy ordunun simgesel komutanlığı gibi görevleri yüklendiler. 1203’te Kereyitler’le yapılan Halahalcit Savaşı’ nda Ögeday ağır yaralandı. Ertesi yıl Merkitler, Moğol egemenliğine girdikten sonra Merkit hanının kızı Töregene ile evlendi. 1206’da deneyimli subaylardan Iluge ve Degoi yanına verildi. 1211-1216 arasındaki Çin seferine katıldı.

Kuzey Çin’in istilasından sonra Cengiz Han, öteki oğullarının da görüşlerini alarak Ögeday’i, yasaları, prokokolü öğrenmesi ve yetişmesi için karargâhta bıraktı. Ögeday 1219’da veliaht oldu. Bundan sonra ağabeyleri Harezm seferlerinde bulundu. Ögeday, Cengiz’in ölümü ile ortaya çıkan çözülmeleri durdurmak, genişlemeyi sürdürmek için önlemler aldı. Yeni yasalar hazırladı.

Cengiz han’ın oğlu Ögeday Han’ın İran ve Anadolu topraklarını fethetmek üzere 1241 yılında görevlendirdiği Baycu Noyan’ın komutasındaki 30 bin kişilik Moğol ordusu birkaç yıl sonra da Erzurum’u yağmalayarak kentte büyük katliamlar yaptılar.

KAAN ÇAKIR KİMDİR?

1977 yılında İstanbul, Bakırköy’de dünyaya geldi. Yeşilköy Hamdullah Tanrıöver ilköğretim okulunun ardından İstek Vakfı Bilge Kaan Koleji’nde orta ve lise öğrenimini tamamladı. Tiyatroya ilgisi lise yıllarında başlayan oyuncu, okul yıllarında başta Grease müzikali olmak üzere birçok tiyatro oyununda rol aldı. 1995 – 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı‘nda okudu. Şimdi ise TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde Ögeday Han karakterini canlandırmaktadır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle