GeriTelevizyon Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan’ın kardeşi Almıla Hatun kimdir? Almıla’nın anlamı nedir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan’ın kardeşi Almıla Hatun kimdir? Almıla’nın anlamı nedir?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan’ın kardeşi Almıla Hatun kimdir? Almıla’nın anlamı nedir?

Diriliş Ertuğrul dizisine 116'ncı bölümde Noyan'ın kız kardeşi Almıla Hatun olarak izleyici karşısına çıkan Gönül Nagiyeva, hem performansıyla hem de sosyal medya paylaşımlarıyla bir anda dikkatleri üzerine çekti. Engin Altan Düzyatan ve Hülya Darcan gibi başarılı isimlerle bir araya gelen Gönül Nagiyeva’nın hayatına ilişkin detaylar da araştırma konusu oldu. Peki Noyan’ın kardeşi Almıla Hatun’u canlandıran Gönül Nagiyeva kimdir?

Aslen Azerbeycanlı olan Gönül Nagiyeva, 1982 senesinde Bakü’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda bale eğitimi aldı ve oyunculuğa merak sardı. Üniversitenin Kamu Akademisi bölümünden mezun olan Gönül Nagiyeva, lisans yıllarında radyo ve televizyonda sunuculuk yaptı. 2011 yılından beri dizi sektörünün içerisinde yer alan Gönül Nagiyeva, Aramızda Kalsın, Mahkumla ve Kanun Namına adlı dizilerde oynadı. 2014 yılında Türkiye’den bir yapım şirketinden teklif aldı ve Terkedilmiş adlı sinema filminde başrol oynadı. 2015 yılında Zaman Adlı Tren adlı filmde oynadı. 2016 yılı ise dönüm noktası oldu. Türkiye’den sık sık teklif alması nedeniyle İstanbul’a taşınmaya karar verdi. Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin Ege Denizi’nden Yunanistan’a kaçışını konu alan Yüzme Öğreniyorum filmiyle pek çok ödüle layık görüldü.  Kısakes Film Festivali’nden Yapım Desteği Ödülü, SETEM Akademi, BAK Ödülleri, Kurmaca Dalı, Jüri Özel Ödülü, İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Kurmaca Dalı, Migros Gençlik Ödülü, İKFD Ulusal Kısa Film Yarışması, Kurmaca Dalı, Dernek Özel Ödülü aldı. Ayrıca Nagiyeva, 2018 yılı başında da ‘Yılın En İyi Yabancı Aktrisi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

2018 yılında Diriliş Ertuğrul ekibine Almıla karakteriyle dahil oldu. Türkçe, İngilizce, Azerice, Rusça ve Farsça olmak üzere beş dil bilen Gönül Nagiyeva, sporun pek çok dalıyla da ilgili. Dans, jimnastik, bale, şarkı söylemek, spor, yüzmek, atıcılık ve binicilik profesyonel anlamda ilgilendiği ve eğitim alığı spor dallarıdır.

ALMILA NEDİR?

Tarihi dizilerde geçen isimlerin anlamını merak eden izleyiciler, Almıla’nın da ne anlama geldiğini sorguluyor. Diriliş Ertuğrul’da adı geçen Almıla, ya da diğer bir ismiyle Alangoya, Moğol destanlarında kutsal sayılan bir kadın kahramanın adıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle