GeriTelevizyon Her şeyin başı merak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her şeyin başı merak

Her şeyin başı merak

Kanal D’nin sevilen programı “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler”, bugün yayınlanacak bölümünde Adriyatik kıyıları boyunca uzanan Puglia’yı ekrana taşıyacak. Yıllardır ülkeleri mutfağından kültürüne farklı yönleriyle tanıtmaya devam eden Sicimoğlu, bu maceranın “merak” dürtüsüyle başladığını söylüyor.

◊ Ruhunu gezdiği, gördüğü yerlerle dolduran bir insansınız. Hayatınızda böyle bir pencereyi nasıl açtınız? Kariyer yolculuğunuzdan ve yola çıkma serüveninizden bahsedebilir misiniz?

- Merak dürtüsüdür işin anahtarı. İnsanları ile diğer ülkeleri tanımak, onlar ile muhabbet, örf ve adetlerini incelemek isteği.

Adam ne yer, ne içer, nasıl yaşar, nelere inanır, neyi sever neyi sevmez, kısaca nasıl yaşar bilmek ve görmek isterim. Bunun için adamın hayatına girmek gerekir, zor olan da bu işte.

◊ Yolculuğun ve belgeselciliğin hayatınıza kattığı güzellikler neler?

- Yorucu olsa da bilgi ve bilhassa görgü dağarcığını tıka basa doldurmak..

◊ Gezdiğiniz yerler arasında en çok hangisinden etkilendiniz?

- Hindistan Varanasi ve Ganj Nehri. Yani ölülerin yakıldığı yer... Nehirde sönmüş ve kararmış uzuvlar yüzüyordu. Bununla kalmıyor, o nehirden kana kana su içiyor hatta uzaktan gelenler plastik bidonlarını doldurup evlerine götürüyorlardı.

Her şeyin başı merak
SİCİLYA, MACHU PİCCHU, TUNA VE REN NEHİRLERİ GÖRÜLMELİ

◊ Çekim sırasında yaşadığınız sıkıntılar oluyor mu? Hangi ülkelerde ya da bölgelerde sorun yaşadınız?

- Tabii ki oluyor, hepsini sıralasam sayfalar yetmez. Aklıma gelenler; yasaklar şehri Beyrut, TV ve ekranda görünme konusunda reklam-tanıtım anlayışı olmayan Sovyet ülkeleri, önceden randevusuz, imzasız ve anlaşmasız çekim yapamayacağınız New York gibi...

◊ Ayın kaç günü seyahattesiniz? Evinizi özlüyor musunuz?

- Özleme duygusunu yaşayacak vakit ve şans olmuyor. Dün mesela, 36 saatlik Puerto Rico, San Juan-Florida, Fort Lauderdale-Miami-İstanbul uçuşundan sonra evimde duş alıp nihayet yatağıma başımı koyunca, “Ohhhh özlemişim yahu” dedim.

◊ Hâlâ gitmek isteyip de gidemediğiniz bir yer var mı? Neresi?

- Olmaz mı? Güney ve Orta Amerika’nın bazı ülkeleri... Costa Rica, Şili ve Peru Amazonları. Asya’da da Kore...

◊ Mutlaka görün dediğiniz yerleri sayar mısınız?

- İtalya’da Sicilya, Peru’da Machu Picchu, Tuna ve Ren nehri seyahati...

◊ Aynı zamanda iyi de bir gurmesiniz. Seyahatleriniz sırasında tadı damağınızda kalan lezzet hangisiydi? Ya da “bir daha asla ağzıma sürmem” dediğiniz?

- İyi yemek yenen yerler: Gastronomi dünyasının yükselen yıldızı Peru Mutfağı. Kuzey İspanya Bask mutfağı. Kötü kelimesi doğru değil ama mutfağı damağıma uymayan yerler: Yemek olmayan yer Küba, kötü yemek yenen ülke Puerto Rico ve diğer Karayip ülkeleri. Bir de damak tadı kaybolmuş Sovyet ülkeleri.

◊ Siz kendinizi en çok hangi kültüre daha yakın hissediyorsunuz?

- İtalyan herhalde...

36 SAAT UÇUŞ SONRASI SAHNEDE

◊ Siz aynı zamanda çok iyi bir de müzisyensiniz. Temponuzun çok yoğun olduğunu göz önüne alırsak müzik hayatınızın neresinde? Ona vakit ayırabiliyor musunuz?
- Tabii ki... Mesela dün 36 saat yoldan sonra aynı gece sahne aldım ve canlandım.

◊ Müzikle ilgili yeni bir projeniz var mı?
- Maalesef albüm yapma işi artık bitti. İki şarkılık bir proje yapmak istiyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle