GeriTelevizyon Andropoz nedir? Nasıl tespit edilir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Andropoz nedir? Nasıl tespit edilir?

Andropoz nedir? Nasıl tespit edilir?

Andropoz nedir sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilen ve sorgulanan hastalıklar arasında yer almaya başladı. Erkeklerde üreme etkinliğindeki azalmayla başlayan andropozun nasıl tespit edildiği merak ediliyor. Peki, Andropoz nedir? Nasıl tespit edilir?

Andropoz, erkeğin üreme etkinliğindeki azalma, kronolojik yaşa bağlı olarak temin edilemez. Merkezi sinir sistemiyle kalp-damar sisteminin yaşlanmaya başlanması üreme sistemini de etkiler. Altmış yaşını aşmış normal erkeklerde araştırılan testosteron metabolizması, kandaki testosteron hormonu oranının yaşla beraber hızla azaldığını ve dışsalgı metobolizmasının hipogonadik erkeklerinkine benzediğini ortaya çıkarmıştır. Yaşlandıkça, 17-ketosteroitlerin yıkımı azalır ve bununla birlikte bazen kandaki FSH folikül uyarıcı hormon ya da gonadotrofin A oranı yükselir. Ancak, erkeklerde üreme işlevi kadınlardaki gibi birdenbire durmaz.

Andropozun belirtileri ve tespiti..

Kemik erimesi, cinsel isteğin azalması ve ereksiyon sorunu yaşayan 50 yaşın üzerindeki erkekler, “andropoz sendromu” yaşıyor olabilirler. Peki, nedir bu andropoz sendromu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Serhat Partalcı, andropozun belirtileri ve nasıl tespit edileceği hakkında bilgiler verdi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Serhat Partalcı, erkekler için farklı yaşlarda ortaya çıkan andropoz sendromunun belirtilerinin genellikle 50 ile 80 yaş arasında oluşabildiğine, kişilerin yaşam kalitesine göre yaş aralığının değişebildiğine dikkat çekiyor. Erkeklik hormonu testesteronun azalması ile oluşan andropoz sendromunun belirtilerinde, kadınlardaki menopoza girme durumunda olduğu gibi keskin bir gelişim görülmese de benzerlikler olduğunu vurguluyor.

Andropozun Belirtileri

Kemik erimesi, cinsel isteğin azalması, ereksiyon problemlerinin çok sık görülmesi gibi biyolojik belirtiler yaşayan erkeklerin, agresif hareketleri, olur olmaz şeye sinirlenmeleri andropoz belirtilerini oluşturur.

Andropoz Nasıl Tespit Edilir?

Andropoz tanısı, kan tahlili ile tespit edilebilir. Fiziksel muayene ile hastanın testislerinde ufalma, kıvamında yumuşama, cinsel organında küçülme, kas kitlesinde azalma oluştuğunda tedavisine başlamak gerekir. Dışarıdan Erkeklik Hormonu Takviyesi Hastaya, hekim kontrolünde dışarıdan verilen erkeklik hormonu; tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar ile andropoz sendromunun bedensel belirtileri azalır ve cinsel arzudaki azalma da kaybolur. Prostat büyümesi adayı olan erkeklerde ise dışarıdan erkeklik hormonu takviyesi prostat kanseri riskini de oluşturur. Erkeklerin önlenemez doğal bir yaşam süreci olan andropozun belirtileri, hekim kontrolünde ve hayat kalitesini artırarak azaltılabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle